Poradnik Przedsiębiorcy

Zakup środków czystości a działalność prowadzona w mieszkaniu

Prowadzę działalność gospodarczą w domu. Mam przeznaczony do tego jeden pokój. Czytałem, że do kosztów uzyskania przychodu można zaliczać zakup środków czystości. Czy w moim przypadku również jest to możliwe?

Beniamin, Paniówki

 

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodu są wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu bądź utrzymania jego źródła, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Nie znajdują się jednak w nim wydatki na zakup środków czystości. Uwzględnione koszty muszą  być związane z działalnością. Nie można tutaj zaliczać kosztów, które są ponoszone na cele prywatne przedsiębiorcy.

Na rzecz działalności przeznaczone jest jedno pomieszczenie, dlatego też do kosztów firmowych zaliczyć można wydatki poniesione na utrzymanie w czystości danego pomieszczenia. Nie można zaliczać w tym przypadku kosztów związanych z utrzymaniem czystości przykładowo w toalecie czy w kuchni, ponieważ nie zostały one wyłączone z użytkowania prywatnego.