Niemal każdy z nas wie, czym jest zaufanie. Wielu ludzi bardzo je sobie ceni na co dzień. Zaufanie jest główną cechą, którą chcemy obdarzać bliskich nam ludzi. Co właściwie oznacza to pojęcie? Dlaczego zaufanie w biznesie jest równie ważne, jak w życiu prywatnym? Przeczytaj niniejszy artykuł, gdzie postaramy się wyjaśnić tę kwestię.
Czym jest zaufanie?
Zaufanie rozumiane jest nierzadko jako pewność, że możemy na kogoś liczyć, że ktoś nie będzie działał przeciwko nam, pomoże nam w trudnej sytuacji, nie będzie za naszymi plecami wypowiadać się o nas niepochlebnie. Oczekujemy, że ktoś zaufany będzie do nas pozytywnie nastawiony. Poza tym zaufane osoby zazwyczaj zachowują się tak, jak przewidujemy, nie zaskakują, są przewidywalne, ale w dobrym tego słowa znaczeniu.
Zaufaniem obdarzamy nie tylko bliskich, znajomych czy partnerów. Ufamy firmom, współpracownikom, klientom, przedsiębiorcom, którzy w jakiś sposób nasze zaufanie zdobyli. Dlaczego zaufanie w biznesie jest dla nas istotne?
Zaufanie w biznesie
Ludzie są kapitałem wielu firm. Na rynku raczej nie ma przedsiębiorców, którzy z nikim nie współpracują. Owocne wspólne działania pozwalają osiągnąć cele przedsiębiorstwom. W związku z tym zaufanie w biznesie jest niezwykle ważną kwestią.
Wiele przedsiębiorstw działa w oparciu o system zarządzania przez cele. Jasno sprecyzowany cel, do którego dąży firma, jest łatwiej osiągalny, gdy nawiązany zostanie kontakt z innym przedsiębiorstwem. W dzisiejszych czasach, jak już wspomnieliśmy, właściwie nie ma firm, które radzą sobie zupełnie samodzielnie, nie korzystając z pomocy innych. Oczywiście chcemy współpracować z kimś, do kogo mamy zaufanie, kto nas nie zawiódł i działa z nami ramię w ramię, a my możemy odpłacić się dokładnie tym samym. Zwłaszcza jeśli liczymy na wspólne działania długoterminowe, relacja biznesowa musi być oparta na zaufaniu.
Zaufanie w biznesie sprawia, że współpracujące przedsiębiorstwa są bardziej zaangażowane w wykonywane zadania i dążenie do celu, poza tym zwiększa się ich motywacja i produktywność, a dodatkowo zmniejszają się koszty sprawdzenia firmy, z którą mamy pracować, jeśli kontakty są długofalowe.
Relacja firma-klient
Oczywiście zaufanie pojawia się nie tylko między współpracującymi przedsiębiorstwami. Równie ważne, jeżeli nie ważniejsze, jest zaufanie klienta.
Kiedy klient zaczyna ufać firmie, staje się lojalny. Gdy ma skorzystać z rodzaju usług, które oferujemy, będziemy pierwszym miejscem, które sprawdzi. Dlatego tak istotne jest, by wzbudzić zaufanie klienta i starać się cały czas utrzymywać je na wysokim poziomie.
Jak budować zaufanie w biznesie?
Jak budować zaufanie w biznesie? Jak przekonać do siebie klienta i sprawić, żeby do nas wracał?
-
Dotrzymywanie słowa
Dla klienta niezwykle ważne jest dotrzymywanie słowa, szanowanie wzajemnie swojego czasu i szczerość.
Przykład 1.
Pani Maria zleciła grafikowi bardzo ważny projekt, który musiała koniecznie przekazać dalej do 17 czerwca. Grafik zapewnił, że termin mu nie przeszkadza i nie ma problemu. 17 czerwca rano pani Maria zapytała mailowo, czy wszystko jest już gotowe. Nie otrzymała odpowiedzi, telefon również milczał. 19 czerwca grafik odezwał się i powiedział, że niestety nie mógł sprostać terminowi. Pani Maria była wściekła i zawiedziona.
Wystarczyłby jeden telefon od grafika, jeszcze przed terminem, z wytłumaczeniem, dlaczego prace mogą się opóźnić, by uspokoić panią Marię. Niestety takie nagłe urwanie kontaktu i niedotrzymanie terminu z pewnością sprawią, że pani Maria nie zdecyduje się więcej na usługi tego grafika, gdyż najwyraźniej nie można mu ufać. -
Pozytywne zaskoczenie
Dobrze jest pozytywnie zaskoczyć klienta - benefitami z korzystania z usług firmy, profesjonalnością, umiejętnościami. Kluczowe znaczenie ma tutaj słowo: pozytywnie.
Przykład 2.
Pani Agata umówiła się na wizytę u fryzjera. Rozmawiała z właścicielem salonu, którego prace wcześniej miała już okazję podziwiać i to z nim umówiła się na cięcie i farbowanie. Kiedy przyszła w umówionym terminie, okazało się, że właściciela nie ma, a włosami pani Agaty zajmie się nowo zatrudniony fryzjer i praktykant. Pani Agata jest niemiło zaskoczona takim obrotem spraw.
Pani Agata jak najbardziej ma prawo czuć się niekomfortowo. Została oddana w ręce osób, którym nie ufa, których nie zna, ich prac wcześniej nie widziała i nie wie, czego się spodziewać. Właściciel salonu powinien odpowiednio wcześniej dać klientce znać, że nie będzie go na miejscu i zapytać ją, czy chce zmienić termin wizyty.
Zdobycie zaufania jest o wiele trudniejsze niż jego stracenie. Wystarczy jedna sytuacja, w której klient czy partner biznesowy poczuje się zawiedziony, a okazać się może, że już nigdy nie odzyska zaufania do nas i nie będzie chciał z nami pracować. Dlatego zaufanie w biznesie należy szczególnie pielęgnować. Z pewnością taka postawa zaprocentuje, nie tylko na gruncie towarzyskim, lecz także w zyskach.