Artykuły z dnia: 2022-07-04

Artykuły:

Jakie składki ZUS dla etatowca prowadzącego działalność są obowiązkowe?

Jakie składki ZUS dla etatowca prowadzącego działalność są obowiązkowe? Czy zarówno z działalności jak i z umowy o pracę osoba taka musi podlegać wszystkim ubezpieczeniom? Z czego można zrezygnować? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

4 lipca 2022

Nowa normalność gospodarcza - firmy rodzinne i nierodzinne wobec współczesnych wyzwań zarządzania, czyli XI wydarzenie z cyklu Konferencja Wyzwania

W dniach 20-21 października odbędzie się konferencja dotycząca funkcjonowania biznesu, społeczeństwa, państwa w obecnych i nadchodzących czasach niepewności i nieprzewidywalności. Z pewnością możemy liczyć na ciekawe prelekcje. Zapisz się już teraz!

4 lipca 2022

Dostawa towarów w sposób ciągły – skutki w VAT

W procesie ciągłej dostawy towarów ważne jest rozliczenie transakcji z podatku VAT i PIT. Na czym polega dostawa towarów w sposób ciągły? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku ciągłej dostawy towarów? Przeczytaj artykuł w dowiedz się!

4 lipca 2022

Urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego – zasady przyznawania

W pierwszym roku pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego wynosi w sumie 38 dni roboczych. Dlaczego i na jakich zasadach przysługuje mu tak długi urlop wypoczynkowy? Sprawdź jakie uprawnienia urlopowe mają młodociani!

4 lipca 2022

Odbiór awizo - kto na poczcie może odebrać pismo z sądu?

Jeśli listonosz nikogo nie zastanie, to wrzuci do skrzynki awizo. Kto może się zgłosić na poczcie po odbiór awizo z sądu? Jak liczyć terminy na odebranie przesyłki? Kiedy przyda się pełnomocnictwo pocztowe? Dlaczego korespondencję z sądu należy odbierać?

4 lipca 2022

Wada dzieła i termin przedawnienia roszczeń zamawiającego

Zamawiający nie ma prawa odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli przyjmujący zamówienie był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody. Co jednak w przypadku kiedy dzieło było wadliwe? Czy wada dzieła uniemożliwia jego obiór? Sprawdź!

4 lipca 2022

Zmiany w wynagrodzeniach z umów cywilnoprawnych - Polski Ład 2.0

Nowy Ład ciągle podlega zmianom, już w lipcu podatników czeka kolejna rewolucja podatkowa. Jakie nastąpią zmiany w wynagrodzeniach z umów cywilnoprawnych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat Polskiego Ładu 2.0! Na co się przygotować? Sprawdź!

4 lipca 2022

Pisma ostrzegawcze i rozmowy dyscyplinujące z pracownikiem i ich znaczenie prawne

W przypadku, gdy praca lub inne zachowania pracownika są oceniane przez pracodawcę negatywnie i pracodawca może zastosować pisma ostrzegawcze i rozmowy dyscyplinujące. W jakich przypadkach można je stosować? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

4 lipca 2022

Amortyzacja laptopa - czyli jak jej dokonać?

Jednym z podstawowych składników majątku wykorzystywanym w prowadzeniu działalności gospodarczej jest laptop. Jak prawidłowo ująć zakup laptopa w KPiR? Jak powinna wyglądać amortyzacja laptopa i jaką metodę wybrać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

4 lipca 2022

Wynagrodzenie wypłacane influencerom za kampanie reklamowe a przychód

Coraz więcej osób decyduje się na prace online i zarabianie w Internecie. W jaki sposób rozliczane jest wynagrodzenie wypłacane influencerom za prowadzone kampanie reklamowe? Kto rozlicza się z urzędem skarbowym - influencer czy firma zlecająca reklamę?

4 lipca 2022

Agencja zatrudnienia - zasady działania oraz obowiązki

Agencja zatrudnienia jest działalnością regulowaną. Ustawa przewiduje szczegółowe zasady jej funkcjonowania. W artykule wyjaśniamy jak działa agencja zatrudnienia, jakich zasad musi przestrzegać jakie ma obowiązki oraz jaki zakres usług może prowadzić.

4 lipca 2022

Działalność usługowa w księgach rachunkowych

Przedsiębiorstwo usługowe zobowiązane do prowadzenia pełnych ksiąg ma obowiązek rzetelnego ewidencjonowania zdarzeń, które umożliwiają ocenę sytuacji majątkowo-finansowej. Sprawdź, jak powinna być rozliczana działalność usługowa w księgach rachunkowych!

4 lipca 2022

Krajowy System e-Faktur - co warto wiedzieć?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to rządowa platforma służąca do przesyłania e-faktur między przedsiębiorcami. Jej wprowadzenie ma służyć większej przejrzystości w obrocie między przedsiębiorcami. W artykule znajdują się najważniejsze informacje o KSeF!

4 lipca 2022

Korekta faktury in plus po stronie sprzedawcy i nabywcy

Korekta faktury sprzedaży może być dokonana in plus lub in minus. Jak zaksięgować fakturę korygującą? Jakie skutki na gruncie podatku VAT oraz podatku dochodowego wywołuje korekta faktury in plus, zarówno po stronie sprzedawcy, jak i nabywcy? Sprawdź!

4 lipca 2022

Kody GTU w nowym JPK V7 - Pytania i odpowiedzi

Czym są grupy towarowo-usługowe ✅ (kody GTU)❓Czy należy je umieszczać na fakturach? Czy tylko w nowym JPK V7? A może są jeszcze inne wymogi.

4 lipca 2022

Brexit – w jaki sposób rozliczać transakcje z Wielką Brytanią?

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Przedsiębiorcy zastanawiają się jakie wystąpiły związane z tym skutki w ich relacjach handlowych z Zjednoczonym Królestwem. Jakie będą konsekwencje na tle rozliczeń podatkowych przyniósł brexit? Sprawdź!

4 lipca 2022

Zakup samochodu za granicą przez czynnego podatnika VAT

Szukając oszczędności, przedsiębiorcy często decydują się na zakup samochodu za granicą który będą wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej. Sprawdź, jakie formalności są z tym związane i jak wygląda rozliczenie zakupu sprowadzonego pojazdu!

4 lipca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów