0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-03-24

Artykuły:

Umowa SAAS - zakres oraz charakterystyka

Rozwój nowych technologii siłą rzeczy wymógł stosowanie nowych typów umów. Jednym z przykładów jest chociażby umowa w modelu SAAS. Czym zatem jest umowa SAAS? Jaki jest jej zakres oraz czym się charakteryzuje? Najważniejsze informacje w artykule!

24 marca 2023

Ile wynosi stawka ryczałtu dla cesji leasingu?

Przedsiębiorcy wykorzystują na potrzeby działalności składniki majątku stanowiące nie tylko ich własność, ale również takie, które są używane na podstawie leasingu. Pojawia się zatem wątpliwość, jaka jest właściwa stawka ryczałtu dla cesji leasingu?

24 marca 2023

Akta pracownicze w formie elektronicznej - jak je prowadzić?

Każdy pracodawca ma obowiązek prowadzenia dla zatrudnianych pracowników akt osobowych. Jak prowadzić akta pracownicze w formie elektronicznej? Ile wynosi okres przechowywania akt? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

24 marca 2023

Akta osobowe cudzoziemca – czy przechowywać ksero wizy, zezwolenia, paszportu?

Każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników ma obowiązek prowadzić dokumentację pracowniczą. Jak powinny być prowadzone akta osobowe cudzoziemca? Czy różnią się od dokumentacji polskich pracowników? Przeczytaj i poznaj odpowiedź na to i inne pytania!

24 marca 2023

Przejście z preferencyjnych składek ZUS na standardowe

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności może skorzystać z opłacania małego ZUS przez pierwsze 24 miesiące. Po tym czasie, musi nastąpić przejście z preferencyjnych składek ZUS na standardowe. Dowiedź się jak to zrobić!

24 marca 2023

Nota księgowa - jak rozliczać przychód i koszt?

Szczególnym rodzajem dowodów księgowych są noty księgowe. Wystawiane są w sytuacji, gdy operacja nie podlega opodatkowaniu VAT. Przeczytaj i dowiedz się czym jest nota księgowa i w jaki sposób powinno się rozliczać na jej podstawie przychód i koszt.

24 marca 2023

Co się stanie jeśli nie zaksięgujemy faktury?

Zdarzają się sytuacje, gdy podatnik celowo lub nieumyślnie nie zaksięguje faktury kosztowej bądź sprzedażowej. Co się stanie jeśli nie zaksięgujemy faktury? Dowiedz się, czy można ją zaksięgować w następnych okresach oraz w jaki sposób tego dokonać!

24 marca 2023

Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT oraz PIT

Prowadząc działalność gospodarczą zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca decyduje się na sprzedaż samochodu firmowego. Jak zgodnie z przepisami należy ją przeprowadzić i rozliczyć na gruncie VAT oraz PIT i czy należy stosować GTU? Sprawdź!

24 marca 2023

Inwestycje w obcym środku trwałym

Poniosłeś nakłady na obce środki trwałe? Sprawdź, czym są inwestycje w obcym środku trwałym oraz dowiedz się jak ustalić jej wartość początkową i jaką metodę amortyzacji zastosować. Przeczytaj, jak należy dokonać jej sprzedaży i likwidacji.

24 marca 2023

Audyt bezpieczeństwa ochrony danych w biurze rachunkowym - podstawa prawna

Świadczenie określonych usług na rzecz klientów przez biuro rachunkowe jest bezpośrednio związane z przetwarzaniem danych osobowych. Czy audyt bezpieczeństwa ochrony danych w biurze rachunkowym według przepisów jest możliwy do przeprowadzenia? Sprawdź!

24 marca 2023

Exit tax a przeniesienie rezydencji podatkowej za granicę

Przeniesienie rezydencji podatkowej za granicę może wiązać się z koniecznością odprowadzenia podatku od niezrealizowanych zysków, czyli tzw. exit tax. Kiedy wystąpi exit tax i kto ma obowiązek jego zapłaty? Jak ustalić podstawę opodatkowania? Wyjaśniamy!

24 marca 2023

Informacje poufne - czego nie powinien udostępniać przedsiębiorca?

Przedsiębiorca, który publikuje treści w internecie powinien zachować szczególną ostrożność w odniesieniu do udostępnianych treści. Jak przedsiębiorca powinien odpowiednio chronić informacje poufne? Sprawdź, jak uniknąć negatywnych konsekwencji!

24 marca 2023

Czy rozszerzenie wspólności małżeńskiej podlega opodatkowaniu PIT?

Małżonkowie mogą zdecydować o wniesieniu do wspólności małżeńskiej składników majątku stanowiących ich majątek odrębny. Czy rozszerzenie wspólności małżeńskiej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? W jaki sposób się to odbywa? Wyjaśniamy!

24 marca 2023

Na jaki dzień ustalane jest zadłużenie w składkach dla celów zasiłkowych?

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne jest jednym z podstawowych warunków umożliwiających korzystanie ze świadczeń finansowanych z tych ubezpieczeń. Sprawdź w artykule, jakie konsekwencje niesie za sobą zadłużenie w składkach dla celów zasiłkowych!

24 marca 2023

Osoba współpracująca - kim jest i jak ją rozliczać?

Potrzebujesz pomocy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej? Korzystasz ze wsparcia rodziny? Czy wiesz, kim jest osoba współpracująca w świetle obowiązujących przepisów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak należy ją rozliczać!

24 marca 2023

Jak wykazać sprzedaż prywatnego samochodu w zeznaniu rocznym?

Czy wiesz, kiedy powinieneś wykazać sprzedaż prywatnego samochodu w zeznaniu rocznym PIT? Jak ustalić podstawę opodatkowania sprzedaży prywatnego samochodu? Na którym formularzu PIT wykazać dochód ze sprzedaży prywatnego samochodu? Odpowiedzi w artykule!

24 marca 2023

VAT kwartalny – kto może rozliczać się kwartalnie w 2023 roku

Czy w związku ze zmianą przepisów nie będę mógł stosować VAT kwartalny w stosunku do rozliczeń z tytułu podatku VAT?

24 marca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów