0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-08-12

Artykuły:

Dołącz do dyskusji na najbardziej kontrowersyjne tematy księgowe!

Chcesz być częścią społeczności księgowych, którzy mają wpływ na przyszłość tej branży? Już teraz możesz wypełnić krótką ankietę, która porusza najbardziej kontrowersyjne tematy księgowe. Opracowane wyniki masz szansę dostać na maila. Zobacz jak!

12 sierpnia 2024

Składki finansowane przez płatnika z premii pracowniczych – czy stanowią koszt podatkowy?

Premie uznaniowe stanowią nieobowiązkowe wynagrodzenie pracownika, które pracodawca może przyznać. Czy składki finansowane przez płatnika z premii pracowniczych dla pracowników zatrudnionych w ramach stosunku pracy stanowią koszt podatkowy?

12 sierpnia 2024

Zamieszanie na lotniskach w szczycie sezonu i kłopoty pasażerów z lotami. Czy pasażerom należy się odszkodowanie za lot?

Często dochodzi do odwołań lotów oraz innych nieprzewidywalnych problemów, wówczas upragniony wyjazd może okazać się koszmarem. Czy można w takich przypadkach żądać odszkodowania? Jeśli tak, to w jaki sposób tego dokonać i na co można liczyć? Sprawdź!

12 sierpnia 2024

Kilka umów zlecenia - która będzie tytułem do ubezpieczenia?

Jakie regulacje obowiązują w przypadku, gdy zleceniobiorca posiada kilka umów zlecenia? Która z nich będzie stanowiła tytuł do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego? Czy można łączyć zlecenie z pracą na etacie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

12 sierpnia 2024

Oznaczenie MPP na fakturach zaliczkowych

Mechanizm podzielonej płatności jest specjalnym typem płatności, który polega na tym, że płatność za usługę lub dostawę towarów zostaje podzielona na kwotę netto i podatek VAT. Sprawdź, czy oznaczenie MPP na fakturach zaliczkowych jest obowiązkowe?

12 sierpnia 2024

Faktura pro forma a split payment w 2024 roku

Gdy dochodzi do określonych transakcji podatnicy są zobowiązani do wystawiania faktur z adnotacją "mechanizm podzielonej płatności". Jak należy postępować w przypadku faktur pro forma? Przeczytaj i sprawdź, faktura pro forma a split payment.

12 sierpnia 2024

Indywidualny rachunek podatkowy na VAT, PIT, CIT - jak sprawdzić?

Indywidualny rachunek podatkowy tworzony jest dla każdego podatnika w celu zapłaty wszystkich należnych podatków - PIT, CIT, VAT. W jaki sposób płacone są podatki? Gdzie sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy? Sprawdź w naszym artykule!

12 sierpnia 2024

Zawiadomienie ZAW-NR a wpłata na rachunek spoza białej listy!

Czy wiesz jak uchronić się przez konsekwencjami podatkowymi w przypadku zapłaty za fakturę na rachunek bankowy, który nie znajduje się na białej liście podatników VAT? W tym celu należy złożyć zawiadomienie ZAW-NR. Sprawdź, jak wypełnić formularz!

12 sierpnia 2024

Czy możliwe jest skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę?

Zarówno skracanie, jak i wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest możliwe, jednakże w określonych sytuacjach. Dowiedz się więcej na temat okresów wypowiedzenia oraz dowiedz się kiedy możliwe jest skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia.

12 sierpnia 2024

Nieruchomość objęta współwłasnością a koszty podatkowe

Nieruchomość objęta współwłasnością i odliczenie VAT to temat budzący sporo wątpliwości. Dowiedz się, jakie przepisy regulują odliczenie podatku naliczonego od wydatków związanych z takim budynkiem. Sprawdź też, jakie są rodzaje współwłasności!

12 sierpnia 2024

Korekta deklaracji po kontroli celno-skarbowej - czy jest możliwa?

Podatnicy mogą zostać poddani kontroli celno-skarbowej, która ma na celu wykrycie naruszeń przepisów podatkowych. Czy wiesz, czy możliwa jest korekta deklaracji po kontroli celno-skarbowej? Sprawdź, jak skorygować uchybienia wykryte w toku kontroli!

12 sierpnia 2024

Środki trwałe w księgach rachunkowych - jak ewidencjonować?

Jednostki prowadzące księgi rachunkowe są zobowiązane do prawidłowej ewidencji zdarzeń gospodarczych, również w zakresie operacji podejmowanych na składnikach majątku, jakimi są środki trwałe. Sprawdź, jak rozliczać środki trwałe w księgach rachunkowych!

12 sierpnia 2024

Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej - czy jest możliwe?

Jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona jest pod nazwiskiem właściciela, a majątek firmy jest jednocześnie jego majątkiem. Czy możliwe jest zatem dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej? Przeczytaj i sprawdź!

12 sierpnia 2024

Odstąpienie od umowy w orzecznictwie - co warto wiedzieć?

Odstąpienie od umowy umożliwia jednostronne zakończenie stosunku prawnego zgodnie z ustawą lub postanowieniem umownym. Kiedy można to zrobić i jakie są skutki odstąpienia od umowy? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na pytania!

12 sierpnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów