Ostatnie artykuły autora:
Wypowiedzenie zmieniające - skutki dla pracownika i pracodawcy
Wypowiedzenie zmieniające to dokument, który pozwala pracodawcy na zmianę warunków umowy o pracę lub płacy. Wypowiedzenie to powinno być uzasadnione. W artykule wyjaśniamy, jakie skutki dla pracownika i pracodawcy wywołuje wypowiedzenie zmieniające!
21 lutego 2024
Odwołanie darowizny - jak można odwołać darowiznę?
Darowizna to umowa, w której darczyńca bezpłatnie przekazuje część swojego majątku obdarowanemu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których darczyńca chce odwołać darowiznę. Jednak czy możliwe jest odwołanie darowizny? Sprawdź!
14 lutego 2024
Dodatek za pracę w szkodliwych warunkach 2024
Szkodliwe warunki pracy wiążą się dla pracownika z rekompensatą ze strony pracodawcy za obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej pracownika. Jak pracownik może się starać o dodatek za pracę w szkodliwych warunkach? Jakie są zasady wypłaty dodatku?
9 lutego 2024
Wadium przetargowe, jakie ma funkcje i zasady zwrotu?
Wadium przetargowe to zabezpieczenie, które muszą wpłacić uczestnicy aukcji lub przetargu. Ma ono na celu zapewnić, że zwycięzca przetargu nie wycofa się z umowy. W jaki sposób ustalana jest kwota wadium i jakie ma funkcje? Dowiedz się więcej!
7 lutego 2024
Bezobciążeniowe wyodrębnienie nieruchomości - kiedy ma zastosowanie?
Deweloperzy często finansują swoje inwestycje kredytami hipotecznymi. Oznacza to, że sprzedawane przez nich nieruchomości również są obciążone hipoteką. Sprawdź, czym jest bezobciążeniowe wyodrębnienie nieruchomości i kiedy może mieć zastosowanie!
16 stycznia 2024
Klauzula waloryzacyjna a jej zastosowanie
Klauzula waloryzacyjna mówi o tym, że świadczenie pieniężne powinno być spełnione w takiej samej wartości nominalnej, jaką świadczenie reprezentowało w chwili powstania zobowiązania. W jakich sytuacjach możemy spotkać się z tą zasadą? sprawdź!
9 stycznia 2024
Renta szkoleniowa - kto ma do niej prawo?
Renta szkoleniowa przysługuje ubezpieczonemu, w stosunku do którego orzeczono celowe przekwalifikowanie zawodowe ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Czy wiesz, ile wynosi wysokość renty szkoleniowej oraz kto może ją uzyskać?
4 stycznia 2024
Kiedy może nastąpić wystąpienie wspólnika ze spółki?
Może się zdarzyć, że wspólnicy w spółce będą mieli inne zdanie na temat działania przedsiębiorstwa lub po osiągnięciu celu gospodarczego zdecydują się na zakończenie współpracy. Omawiamy w jakich sytuacjach może nastąpić wystąpienie wspólnika ze spółki!
2 stycznia 2024
Zmowa przetargowa - najważniejsze informacje
Zmowa przetargowa jest nieformalną umową pomiędzy przedsiębiorcami dotyczącymi udziału w przetargu, w szczególności jeśli chodzi o zakres prac czy ceny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie są przewidziane kary za zmowy przetargowe!
29 grudnia 2023
Prawa konsumenckie dla przedsiębiorców - co przysługuje przedsiębiorcy?
Przepisy dotyczące praw konsumenta mogą być stosowane również przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Przepisy omawiające prawa konsumenckie dla przedsiębiorców określają dokładnie jakie prawa ma przedsiębiorca. Sprawdź!
27 grudnia 2023
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów