Ostatnie artykuły autora:
Możliwość przeprowadzania remanentu w trakcie roku a zaliczka na podatek
Oprócz obowiązkowego remanentu na początek i koniec roku przedsiębiorca może sporządzić spis z natury w trakcie roku podatkowego, który uwzględniany jest w zaliczce. Sprawdź, jak możliwość przeprowadzania remanentu w trakcie roku wpłynie na dochód!
18 października 2024
Zaliczki w VAT marża a moment powstania przychodu
Otrzymane zaliczki na poczet przyszłych dostaw ujmowane są tylko w rejestrze VAT. Istnieje także możliwość wykazania przychodu w momencie otrzymanej zaliczki. Jak rozliczyć przychód na fakturze VAT marża? Dowiedz się, jak rozliczać zaliczki w VAT marża!
24 lipca 2024
Leasing zwrotny - możliwe zmiany rozliczania na gruncie VAT
Leasing zwrotny jest doskonałym sposobem na poprawę płynności finansowej w firmie. Polega na sprzedaży środka trwałego firmie leasingowej, która oddaje go nam z powrotem w leasing. Jakie zmiany planowane są w tym zakresie na gruncie podatku VAT? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Ulga na złe długi PIT w zaliczce na podatek dochodowy
Nastąpiły zmiany w rozliczaniu zobowiązań pomiędzy nabywcą a sprzedawcą. Nowa ulga w podatku dochodowym budzi jednak wiele wątpliwości u przedsiębiorców. Dowiedz się, jak powinna zostać rozliczona ulga na złe długi PIT w zaliczce na podatek dochodowy.
8 kwietnia 2021
Wiążące informacje urzędowe – czym są oraz czego dotyczą?
Ze względu na złożone przepisy podatkowe przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości co do ich właściwej interpretacji. Sprawdź, jak wnioskować o wiążące informacje urzędowe, które pomagają zabezpieczyć podatników przed negatywnymi konsekwencjami podatkowymi.
18 lutego 2021
Danina solidarnościowa przy rozliczeniu z małżonkiem a zapłata podatku
W 2020 r. podatnicy pierwszy raz dokonali zapłaty nowego podatku, jakim jest danina solidarnościowa. Jak w 2021 r. ustalić podstawę opodatkowania przy rozliczaniu wspólnie z małżonkiem? Czy danina przy rozliczeniu z małżonkiem jest korzystna? Sprawdź!
17 stycznia 2022
JPK V7K od kiedy i kogo obowiązuje?
Dotychczasowe deklaracje VAT oraz pliki JPK zostały zastąpione jedną strukturą JPK. Dla przedsiębiorców rozliczających podatek VAT kwartalnie jest to JPK_V7K. Dowiedz się, co zawiera nowa struktura JPK V7K od kiedy obowiązuje oraz kogo dotyczy.
30 listopada 2020
Zakup kasy fiskalnej sfinansowany dotacją a ulga
Przedsiębiorcy rozpoczynający ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej mają możliwość skorzystania z ulgi na jej zakup. Mogą także sfinansować jej zakup dotacją. Dowiedz się, czy zakup kasy fiskalnej sfinansowany dotacją pozwala na skorzystanie z ulgi.
13 listopada 2021
Zwrot towaru na podstawie faktury do paragonu - jak ewidencjonować?
Dokonując ewidencji na kasie fiskalnej, przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji zwrotów, w której ujmuje każdy zwrot towarów dokonany przez klienta. Sprawdź, jak postępować kiedy nastąpił zwrot towaru na podstawie faktury do paragonu.
27 października 2020
JPK V7M i JPK V7K, czyli comiesięczny obowiązek składania pliku JPK zamiast deklaracji VAT
Ministerstwo Finansów wprowadziło nową strukturę pliku JPK, która zastąpiła obowiązek wysyłki JPK_VAT oraz deklaracji VAT. Celem jest uproszczenie sprawozdawczości. Sprawdź, co zawiera nowy plik JPK V7M i JPK V7K oraz od kiedy obowiązuje!
30 marca 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2025 roku?
- Umowa zlecenie 2025 - warunki pracy, zasady na umowie zlecenie
Wzory dokumentów