Ostatnie artykuły autora:
Ulga dla młodych a dochody zagraniczne
Wprowadzona ulga dla młodych, z pewnością jest korzystną zmianą dla objętych nią podatników. Obowiązujące przepisy przysporzyły jednak wiele niejasności i problemów w zakresie prawidłowego rozliczenia podatku przy osiąganiu dochodów zagranicznych.
30 sierpnia 2022
Rozwiązanie umowy o dożywocie – skutki w PIT
Na jej mocy umowy dożywocia właściciel nieruchomości przekazuje jej własność na rzecz osoby trzeciej w zamian za dożywotnie utrzymanie. Jakie skutki podatkowe niesie rozwiązanie umowy o dożywocie? Sprawdź, jak rozliczyć takie zdarzenie na gruncie PIT!
31 marca 2022
PIT-38 – zasady wypełniania i składania formularza
Większość podatników zobowiązana jest do rozliczenia podatku dochodowego. Deklaracja PIT-38 służy do rozliczania m.in. dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Z artykułu dowiesz się jakie są zasady wypełniania oraz termin złożenia PIT-38!
1 maja 2022
Faktura wystawiona na drugiego małżonka a odliczenie VAT
Wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są ponoszone z majątku wspólnego małżonków, jeżeli mają wspólność małżeńską. W takim wypadku pojawia się pytanie, czy faktura wystawiona na drugiego małżonka pozwala na odliczenie podatku VAT?
1 kwietnia 2022
Czy przychód z tytułu zwolnienia z długu podlega księgowaniu?
Co do zasady nie wszystkie uzyskiwane przychody podlegają opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Czy do przychodów zwolnionych z opodatkowania zalicza się przychód z tytułu zwolnienia z długu? Przeczytaj artykuł i dowiedź się więcej!
5 kwietnia 2022
Jak rozliczać dochody z zagranicznej giełdy papierów wartościowych?
Uzyskanie dochodu z giełdy jest możliwe na polskim i zagranicznym rynku. Taki dochód może rodzić konieczność rozliczenia podatku. Czy dochody z zagranicznej giełdy papierów wartościowych należy wykazać i opodatkować w zeznaniu rocznym? Sprawdź!
30 marca 2022
Wniosek o podwyższenie zaliczek na podatek
Bez względu na rodzaj zawartej umowy, pracodawca ma obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od wynagrodzenia pracownika. W celu zabezpieczenia przed dopłatą podatku, pracownik może złożyć wniosek o podwyższenie zaliczek na podatek. Dowiedz się więcej!
27 czerwca 2022
Zaliczenie nadpłaty podatku na poczet niezapłaconego mandatu od 2022 roku
Obowiązujące przepisy pozwalają na zaliczenie nadpłaty podatku na poczet niepodatkowych należności budżetowych. W tym artykule skupimy się na tym czy możliwe jest zaliczenie nadpłaty podatku na poczet niezapłaconego mandatu. Sprawdźmy, czy to możliwe!
28 marca 2022
Transakcje łańcuchowe w UE a miejsce opodatkowania dostawy towarów
Transakcje łańcuchowe w UE mają miejsce, gdy uczestniczą w nich udział trzy podmioty pochodzące z krajów UE. By mówić o takich transakcjach należy w pierwszej kolejności ustalić miejsce opodatkowania dostawy towarów. Jak tego dokonać? Dowiedz się!
25 czerwca 2022
Czy możliwe jest odroczenie terminu płatności podatku?
Co do zasady podatnik ma prawo do odroczenia zapłaty powstałego zobowiązania podatkowego. W jakiej sytuacji odroczenie terminu płatności podatku jest możliwe? Jak wygląda procedura w tym zakresie? Na niniejsze pytania odpowiadamy w artykule!
27 marca 2022
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Dni wolne od pracy 2025. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?
Wzory dokumentów