Ostatnie artykuły autora:
Podatek Exit Tax a możliwość zastosowania zwolnienia
Wielu przedsiębiorcą sprawia dużo problemów podatek Exit Tax. Według ustawy o PIT jest to podatek od niezrealizowanych zysków. Nie jest to podatek konieczny. W ustawie o PIT można znaleźć wiele reguł do zwolnienia oraz wyłączenia w zakresie tego podatku.
23 grudnia 2021
Zajęcie komornicze a stosowanie mechanizmu podzielonej płatności
MPP polega na tym, że płatność za towar lub usługę nie trafia w całości na rachunek odbiorcy, ale zostaje rozdzielona na kwotę netto i podatek VAT. Czy obowiązkowe jest stosowanie mechanizmu podzielonej płatności przy zajęciu komorniczym? Odpowiadamy!
17 grudnia 2021
Wypłata środków z pracowniczych programów emerytalnych - jak opodatkować?
Do źródła przychodów zalicza się również wypłata środków z pracowniczych programów emerytalnych. Podatnicy rozważają kwestię opodatkowania takich wypłat środków. Jak zatem opodatkować wypłaty z środków emerytalnych, polskich jak i zagranicznych?
21 kwietnia 2022
Zbieg przestępstwa i wykroczenia skarbowego
Czyny zabronione określone w Kodeksie karnym skarbowym dzielą się na przestępstwa skarbowe oraz wykroczenia skarbowe. Jakie skutki wywołuje sytuacja, w której następuje zbieg przestępstwa i wykroczenia skarbowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
7 grudnia 2021
Rozliczenie zagranicznej emerytury w Polsce
Warto wiedzieć że, emeryturę można pobierać nie tylko z polskiego systemu emerytalnego ale również w ramach wykonywanej pracy za granica kraju. Jak zatem wygląda rozliczenie zagranicznej emerytury na gruncie PIT w Polsce?
30 sierpnia 2022
Bezczynność organu podatkowego - co robić?
Każdy podatnik jest zainteresowany szybkim i efektywnym załatwieniem swojej sprawy podatkowej. Co jednak w sytuacji, gdy ma miejsce bezczynność organu podatkowego? Jakie działania może podjąć podatnik? Odpowiadamy w tym artykule! Przeczytaj i sprawdź!
2 grudnia 2021
Umorzenie pożyczki udzielonej spółce z o.o. przez udziałowca
Finansowanie spółki z o.o. pożyczkami udzielonymi przez udziałowca jest korzystnym rozwiązaniem. Czy umorzenie pożyczki udzielonej spółce z o.o. przez udziałowca sprawia, że musi ona rozpoznać przychód podatkowy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
27 kwietnia 2022
Czasowy wynajem nieruchomości a prawo do ulgi mieszkaniowej
Jedną z najczęściej stosowanych ulg podatkowych jest zwolnienie od podatku od sprzedaży ze względu na wydatkowanie środków na własne cele mieszkaniowe. Czy przez czasowy wynajem nieruchomości traci się prawo do ulgi mieszkaniowej? Odpowiadamy!
3 grudnia 2021
Wynajem nieruchomości od współwłaściciela celem dalszego wynajmu
Wynajem nieruchomości od współwłaściciela celem dalszego wynajmu - kto będzie podatnikiem i jak amortyzować taką nieruchomość? Odpowiadamy! Sprawdź, jakie zmiany niesie Polski ład w kwestii amortyzacji nieruchomości! Przeczytaj i dowiedz się!
1 grudnia 2021
Darowizna udziałów w spółce cywilnej
Podczas zawarcia umowy spółki cywilnej określane są udziały każdego ze wspólników. Mogą oni podjąć decyzję o zmianie proporcji udziałów lub o dokonaniu darowizny swojej części. Darowizna udziałów w spółce cywilnej - jakie niesie konsekwencje podatkowe?
1 grudnia 2021
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Dni wolne od pracy 2025. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?
Wzory dokumentów