Ostatnie artykuły autora:
Powiadomienie o przeprowadzce za granicę - kogo dotyczy?
Obecna swoboda w przemieszczaniu się skłania do refleksji nad obowiązkami osób, które decydują się na emigrację. Czy obowiązkowe powiadomienie o przeprowadzce za granicę dotyczy każdego podatnika? Gdzie należy dokonać zgłoszenia? Dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Bank jako płatnik z tytułu wypłaty zagranicznej emerytury
Zagraniczne emerytury stanowią świadczenie pieniężne podlegające opodatkowaniu w Polsce. Czy bank pełni rolę płatnika z tytułu wypłaty zagranicznej emerytury? Odpowiadamy w tym artykule! Dowiedz się więcej na temat wypłaty zagranicznej emerytury i renty!
12 września 2022
Prawo do ulgi termomodernizacyjnej a budynek mieszkalno-usługowy
Ulga termomodernizacyjna jest jedną z preferencji podatkowych przewidzianych dla podatników PIT i dotyczy wydatków termomodernizacyjnych budynku mieszkalnego. Czy prawo do ulgi termomodernizacyjnej przysługuje w przypadku budynku mieszkalno-usługowego?
29 listopada 2021
Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej i zwrot wkładu w gotówce
Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych każdy wspólnik spółki osobowej ma obowiązek wnieść do niej wkład. Natomiast wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej rodzi konieczność zwrotu tego wkładu. Co należy opodatkować? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
27 stycznia 2022
Skutki nierzetelnego prowadzenia ksiąg podatkowych
Obowiązkiem nałożonym na podatników jest prowadzenie ksiąg zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, czyli rzetelnie i w sposób niewadliwy. Wtedy stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów. Jakie są skutki nierzetelnego prowadzenia ksiąg?
29 listopada 2021
Budowa domu na sprzedaż przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności
Na gruncie podatku PIT prowadzenie działalności nie zostało uzależnione od okoliczności formalnego zarejestrowania we właściwym urzędzie. Jak w takim razie powinna być rozliczona budowa domu na sprzedaż przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności?
11 maja 2022
Przystąpienie do kredytu a ulga mieszkaniowa
Przepisy regulujące zwolnienia podatkowe muszą być interpretowane w sposób ścisły. Reguła ta dotyczy również ulgi mieszkaniowej. Czy przystąpienie do kredytu jest równoznaczne z zaciągnięciem kredytu i umożliwia skorzystanie z tej ulgi? Sprawdź!
30 marca 2022
Import towarów w łańcuchu dostaw – rozliczenie VAT
Szczególnie skomplikowane dla podatników bywają transakcje łańcuchowe. Miejsce ustalenia opodatkowania VAT jest dla wielu trudne. Na wstępie warto ustalić kraj rozpoczęcia oraz zakończenia importu. Jak zatem rozliczyć import towarów w łańcuchu dostaw?
22 maja 2022
Dzierżawa przedsiębiorstwa – skutki w PIT i VAT
Co do zasady kodeks cywilny umożliwia przedsiębiorcy dzierżawę przedsiębiorstwa. Należy mieć jednak na uwadze, że ten rodzaj czynności może rodzić zobowiązania na gruncie PIT i VAT. Kiedy zatem dzierżawa przedsiębiorstwa rodzi skutki podatkowe? Sprawdź!
22 maja 2022
Koszty dojazdu przedsiębiorcy do firmy a koszty podatkowe
Czy koszty dojazdu przedsiębiorcy do firmy mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej? W jaki sposób należy rozliczyć koszty dojazdu do przedsiębiorstwa podatnika zamieszkującego w innym miejscu? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
1 grudnia 2021
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Dni wolne od pracy 2025. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?
Wzory dokumentów