Ostatnie artykuły autora:
Odpowiedzialność spadkobierców - co z niezapłaconymi podatkami?
Wszelkie zasady dziedziczenia określone są w Kodeksie Cywilnym. Za odpowiedzialność spadkobierców dotyczącą za zobowiązania podatkowe odpowiadają przepisy Ordynacji Podatkowej. Odpowiedzialność za niezapłacone podatki jest zagadnieniem skomplikowanym.
14 lipca 2022
Odwrotne obciążenie, gdy w kraju nabywcy nie występuje podatek VAT
Odwrotne obciążenie polega na przerzuceniu obowiązku rozliczenia VAT ze sprzedawcy na nabywcę towaru lub usługi. Co jednak w sytuacji, gdy w kraju nabywcy podatek VAT w ogóle nie występuje? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak rozliczyć taką transakcję!
28 września 2021
Zaliczka na poczet najmu – rozliczenie VAT
Zaliczka na otrzymane towary czy usługi rodzi obowiązek podatkowy na poczet przyszłej dostawy. Zaliczka na poczet najmu ustalana jest natomiast na innych zasadach. Jak zatem wygląda rozliczenie podatku VAT od otrzymania takiej zaliczki.
19 października 2021
Zawieszenie działalności gospodarczej a składanie deklaracji podatkowych
Zdarza się, że przedsiębiorca w wyniku pewnych okoliczności musi zawiesić działalność. Czy trzeba dokonywać w tym okresie rozliczeń PIT i VAT? Sprawdziliśmy, czy zawieszenie działalności gospodarczej obliguje do wypełniania obowiązków rozliczeniowych!
17 maja 2022
Czy premia pieniężna podlega opodatkowaniu VAT?
Premia pieniężna jest różnie klasyfikowana na gruncie podatku VAT, mają na to wpływ zaistniałe okoliczności. Pierwszy przypadek dotyczy ścisłego związku między premią a zrealizowaną usługą. Druga sytuacja dotyczy premii za realizację usług.
27 września 2021
Darowizna nieruchomości po likwidacji działalności – jak skutek w PIT?
Po likwidacji działalności podatnikom mogą pozostać składniki majątku uprzednio wykorzystywane do prowadzenia firmy. Jakie skutki podatkowe na gruncie PIT mogą powstać, gdy ma miejsce darowizna nieruchomości po likwidacji działalności? Sprawdź!
27 września 2021
Zwrot gotówki i zapłata na rachunek z białej listy a koszty podatkowe
Zwrot gotówki i zapłata za pośrednictwem rachunku bankowego jest to ciekawy przypadek. W przypadku gdy przedsiębiorca zgodzi się na zwrot i ponowną wpłata należności na odpowiedni rachunek bankowy podatnika to czy pozwoli nam uniknąć sankcji podatkowych?
27 września 2021
Usługi edukacyjne online – czy korzystają ze zwolnienia od VAT?
W dobie światowej pandemii coraz więcej usług zostało przeniesionych do Internetu. Nie inaczej stało się z edukacją. Pojawia się zatem pytanie, czy usługi edukacyjne online mogą skorzystać z tego samego zwolnienia co stacjonarne? Przeczytaj i sprawdź!
19 października 2021
Przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy objęły biura rachunkowe
Od 31 lipca 2021 roku biura rachunkowe podlegają pod nowe regulacje w zakresie przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Czy wszystkie podmioty zostały objęte tymi zmianami? Sprawdź, jak przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy wpłyną na funkcjonowaniu biur!
1 czerwca 2022
Prawo do odliczenia podatku naliczonego przed rejestracją firmy do VAT
Przedsiębiorca planujący rozpoczęcie działalności gospodarczej często ponosi wydatki na poczet przyszłej aktywności gospodarczej. Czy po otrzymaniu faktury będzie mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego przed rejestracją firmy do VAT?
27 września 2021
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Najniższa emerytura 2024 - ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?
Wzory dokumentów