Ostatnie artykuły autora:
Nieodpłatne świadczenia - funkcja prezesa zarządu a przychód w spółce
Każda spółka posiada swój zarząd, który odpowiada za funkcjonowanie firmy. Prawo również nie zabrania, aby członkowie zarządu pełnili swoje funkcje nieodpłatnie. Czy nieodpłatne świadczenia członków zarządu będą powodować powstanie przychodu?
25 czerwca 2022
Nieodpłatne usługi na potrzeby własne – kwestia opodatkowania
Podatek od towarów i usług dotyczy wszystkich odpłatnie wykonywanych usług i czynności na rzecz innych podmiotów. Czy w takim wypadku, gdy są świadczone nieodpłatne usługi na potrzeby własne, powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT?
17 stycznia 2022
Leasing budynku - jak należy go opodatkować?
Umowa leasingu jest często zawierana między przedsiębiorcami. Pozwala na oddanie do użytku przedmiotu lub nieruchomości na czas określony za ustaloną opłatą, zgodnie z zawartą umową. Jakie zasady opodatkowania obowiązują leasing budynku?
17 stycznia 2022
Wpłaty na fundusz remontowy w świetle podatków
Dochody uzyskiwane przez osoby prawne podlegają opodatkowaniu. Jednak po spełnieniu pewnych warunków można skorzystać z odstępstwa od zasady i skorzystać ze zwolnienia opodatkowania dochodów. Jednym ze sposobów są wpłaty na fundusz remontowy.
25 czerwca 2022
Sprzedaż lokalu wraz z wyposażeniem a stawka podatku VAT
Sprzedaż nieruchomości lub lokalu przez przedsiębiorcę nie stanowi żadnych wątpliwości podatkowych. Pojawia się jednak pytanie jak należy interpretować sprzedaż lokalu wraz z wyposażeniem. Jaka powinna być wysokość stawki VAT w takiej sytuacji?
17 stycznia 2022
Zniesienie współwłasności w świetle podatków
Przepisy Kodeksu cywilnego nie zabraniają zniesienia współwłasności, jeśli współwłaściciele, chcą zrzec się swoich udziałów na rzecz drugiego wspólnika lub chcą je odsprzedać. Pytanie jak opodatkować przychód powstały przez zniesienie współwłasności?
25 czerwca 2022
Wystąpienie ze spółki jawnej na gruncie podatków
Kodeks spółek handlowych w swych zapisach umożliwia jednemu ze wspólników na wystąpienie ze spółki jawnej. Jak wypłata za udziały w pieniądzach lub naturze wpływa na kwestie podatków? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
17 stycznia 2022
Dodatkowe zobowiązanie podatkowe w VAT - czym jest i kiedy występuje?
Każdy podatnik VAT ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. Czasami jednak może dojść do pomyłek, które skutkują błędami w rozliczeniach. W takich sytuacjach Urząd Skarbowy może wymierzyć dodatkowe zobowiązanie podatkowe w VAT. Przeczytaj więcej!
17 stycznia 2022
Zamiana nieruchomości - jakie wywołuje skutki podatkowe?
Obrót nieruchomościami jest dobrze rozwijającym się zjawiskiem w gospodarce. Właścicielami nieruchomości mogą być też przedsiębiorstwa, które następnie mogą dokonywać ich sprzedaży lub darowizny. Jakie skutki niesie zamiana nieruchomości? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Brak zwolnienia z VAT usług likwidacji szkód - warto wiedzieć
Dotychczasowe założenia prawne przewidywały możliwość zwolnienia przedmiotowego dla usług polegających na likwidacji szkody. Nowelizacja ustawy zakłada jednak brak zwolnienia z VAT usług likwidacji szkód. Przeczytaj artykuł i poznaj szczegóły!
17 stycznia 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2025 roku?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów