Ostatnie artykuły autora:
Obowiązek podatkowy VAT - czy zależy od momentu wystawienia faktury?
Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT jest ważny zarówno dla sprzedawcy, jak i nabywcy. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT? Czy data powstania obowiązku zależna jest od momentu wystawienia faktury? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
8 lutego 2024
Elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych
Elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych jest w ustrukturyzowanej formie XML. Pozwala on na automatyczne przesyłanie oraz przetwarzanie informacji z faktury w systemach finansowo-księgowych. Jak przebiega i co należy wiedzieć? Sprawdź!
18 października 2023
Środek trwały w budowie a rozliczenie podatku VAT i PIT
Majątek, który jest niekompletny i niezdatny do użytku traktuje się jako środek trwały w budowie. Sprawdź, czy możliwe jest odliczenie podatku VAT od takiego zakupu i jak ustalić wartość początkową środka trwałego przed wprowadzeniem go do ewidencji!
5 października 2023
Faktura za WNT otrzymana z opóźnieniem a obowiązek podatkowy
Prowadząc działalność gospodarczą, polscy przedsiębiorcy często dokonują zakupu towarów od kontrahentów z UE. Czy wiesz, jak powinna zostać rozliczona faktura za WNT otrzymana z opóźnieniem? Kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu WNT? Sprawdź!
30 września 2024
Formularz CEIDG-1 z omówieniem - zawieszenie działalności
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może ją zawiesić na okres minimum 30 dni. W tym celu powinien wypełnić formularz CEIDG-1. Przeczytaj i sprawdź, jak poprawnie wypełnić druk, gdy ma miejsce zawieszenie działalności!
3 października 2023
Długotrwała choroba jako powód wypowiedzenia umowy o pracę
Usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy objęta jest ochroną na mocy przepisów zawartych w Kodeksie pracy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy długotrwała choroba jako powód wypowiedzenia może być niezasadna. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź to!
24 sierpnia 2023
Kiedy nie można opłacać ryczałtu ewidencjonowanego?
Ryczałt ewidencjonowany to interesująca opcja rozliczania podatku PIT w przedsiębiorstwie. Jego stawki - często znacząco niższe niż w przypadku zasad ogólnych - są kuszące dla wielu podatników. Sprawdź, kiedy nie można opłacać ryczałtu ewidencjonowanego?
1 sierpnia 2023
Likwidacja kasy fiskalnej przy zakończeniu działalności gospodarczej
Zakończenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami. Likwidacja kasy fiskalnej jest jednym z nich. Jak tego dokonać i o czym trzeba pamiętać pozbywając się urządzenia rejestrującego? Co mówią na ten temat przepisy? Przeczytaj artykuł!
27 lipca 2023
Błędy w informacji VAT-UE - na co uważać?
Podatnicy, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowych transakcji mają obowiązek złożenia informacji podsumowującej VAT-UE. Sprawdź, kiedy składać deklarację podsumowującą transakcje unijne i dowiedz się, i jakie są najczęstsze błędy w informacji VAT-UE!
26 lipca 2023
Paragon za autostradę w kosztach firmowych
Przedsiębiorca, który na co dzień wyjeżdża w długie trasy w ramach prowadzonej firmy, może uwzględnić przejazdy autostradą w kosztach. Dowiedz się z naszego artykułu, czy paragon za autostradę stanowi dokument księgowy i jest podstawą do ujęcia w KPiR.
25 lipca 2023
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2025 roku?
- Umowa zlecenie 2025 - warunki pracy, zasady na umowie zlecenie
Wzory dokumentów