Serwis Kadrowy
Rekompensata za nadgodziny - w jakiej wysokości?
Pracownikowi, który wykonuje pracę ponad wymiar swojego etatu należy się rekompensata za nadgodziny. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak rozlicza się godziny nadliczbowe pracowników. Czy należy im się dzień wolny czy wynagrodzenie? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Dane osobowe pracowników w świetle nowych przepisów RODO
Pracodawca jako administrator danych osobowych, w świetle nowych przepisów jest zobowiązany do wykazania, że dane osobowe pracowników uzyskał od nich dobrowolnie i ma zgodę na ich przetwarzanie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Zasady zgłaszania przedsiębiorców do ZUS w CEIDG
Nie wszyscy wiedzą, że w trakcie składania wniosku CEIDG dopełniane są również formalności związane z ZUS. Jak wyglądają nowe zasady zgłaszania przedsiębiorców do ZUS? Jak załatwić wszystkie formalności przy jednym okienku w US? Odpowiedź w artykule!
29 czerwca 2022
Praca w ruchu ciągłym - jak ją zaplanować
Praca w ruchu ciągłym to praca, która musi być wykonywana bez przerwy przez 24 godziny. Przy planowaniu harmonogramu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Na co w pierwszej kolejności powinno się zwrócić uwagę? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia za pracę z bieżącej wypłaty
Potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia pracownika jest dozwolone tylko w określonych przypadkach i można tego dokonać tylko w określony sposób. Nie zawsze pracodawca ma jednak do tego prawo. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat potraceń!
5 maja 2022
Kilku pracodawców a zwolnienie lekarskie
Pracownik, który jest zatrudniony jednocześnie u kilku pracodawców, ma obowiązek przekazać zwolnienie lekarskie każdemu z nich. W związku z tym powinien poinformować lekarza, że potrzebuje więcej niż jedno zaświadczenie ZUS ZLA. Przeczytaj o tym!
12 stycznia 2022
Zatrudnienie osoby poniżej 16. roku życia - czy jest możliwe?
W okresie wakacji wielu młodych ludzi chciałoby podjąć pracę, chcąc zarobić swoje pierwsze pieniądze. Czy prawo pozwala na zatrudnienie osoby poniżej 16. roku życia? Jeśli tak, to jakich formalności należy dokonać? Przeczytaj i sprawdź!
17 stycznia 2022
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a przystąpienie w trakcie miesiąca
Jak, w przypadku zgłoszenia w trakcie miesiąca, obliczyć podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?
6 maja 2021
Pracownik sezonowy - jaka forma zatrudnienia jest dla niego najlepsza?
W okresie letnim nie trudno zauważyć, że najbardziej poszukiwane są osoby do prac sezonowych. Czy lepiej, aby pracownik sezonowy został zatrudniony na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie!
17 stycznia 2022
Zasiłek macierzyński przedsiębiorcy zatrudnionego na etacie
Zasiłek macierzyński przedsiębiorcy przysługuje kobiecie, która prowadząc działalność gospodarczą, podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Dowiedz się więcej o tym świadczeniu i warunkach, jakie należy spełnić aby otrzymać to świadczenie!
17 stycznia 2022
Wynagrodzenie pracownika delegowanego - jak obliczyć?
O pracowniku, który czasowo zmienia miejsce pracy, mówi się, że został delegowany. Czy wynagrodzenie takiego pracownika ulega zmianom? O tym jak obliczyć wynagrodzenie pracownika delegowanego oraz jakie świadczenia mu przysługują przeczytasz w artykule.
26 lipca 2022
Młodociana pracownica w ciąży a ochrona zatrudnienia
Ochrona zatrudnienia kobiet w ciąży jest dokładnie uregulowana w obowiązujących przepisach. Czy młodociana pracownica w ciąży ma takie same prawa jak kobieta pełnoletnia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie prawa im przysługują?
25 czerwca 2022
Zasiłek opiekuńczy po ustaniu zatrudnienia i przy przekroczeniu limitu
Zasiłek opiekuńczy należy się pracownikowi za czas sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Jak wygląda postępowanie w przypadku przekroczenia limitu przez pracownika lub zasiłku po ustaniu zatrudnienia?
17 stycznia 2022
Urlopy rodzicielskie dla doktorantów - zmiany w szkolnictwie wyższym
Prawdopodobnie od 1 października 2018 roku będzie obowiązywała nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Nowa ustawa zakłada m.in. urlopy rodzicielskie dla doktorantów. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany mają zostać wprowadzone w 2018 roku!
17 stycznia 2022
Zakaz handlu w niedziele – etapy wdrożenia
Zgodnie z uchwaloną ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, od 1 marca 2018 roku, zmienią się zasady dotyczące handlu w niedzielę. Kogo będzie dotyczyła ustawa i jakie będą etapy wdrażające zakaz handlu w niedziele? Przeczytaj artykuł!
25 czerwca 2022