Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Urlopy i inne

Przesunięcie terminu urlopu - kiedy można zmienić termin urlopu?

W określonych okolicznościach termin urlopu wypoczynkowego może zostać zmieniony. Konieczne jest wówczas odpowiednie uargumentowanie takiej decyzji. Dowiedz się, kiedy może nastąpić przesunięcie terminu urlopu zamieszczonego w planie urlopowym! Sprawdź!

26 lipca 2021

Prawo pracy

Przechowywanie dokumentacji kadrowej w chmurze

Każdy pracodawca zatrudniający pracowników na podstawie umowy o prace ma obowiązek powadzenia dokumentacji kadrowej i akt osobowych w określony sposób. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jaki powinno być prowadzone przechowywanie dokumentacji kadrowej!

19 września 2018

Urlopy i inne

Urlop rodzicielski - wszystko co warto wiedzieć

Urlop rodzicielski jest jednym z przywilejów przysługujących osobom, którym urodziło się dziecko bądź zdecydowali się na adopcję. Jaki jest jego wymiar? Czy jest możliwość połączenia go z pracą? Sprawdź! Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

25 stycznia 2021

Prawo pracy

Urlop wypoczynkowy dobrą inwestycją w kapitał ludzki

Wakacje to taki okres, podczas którego pracownicy w ilościach hurtowych wykorzystują urlop wypoczynkowy. Natomiast pracodawcy w obawie, że może im w tym czasie zabraknąć osób do pracy, odmawiają im tego przywileju. Czy mają do tego prawo? Sprawdź!

22 czerwca 2022

Prawo pracy

Praca w godzinach nadliczbowych - czy pracownik może odmówić?

Praca w godzinach nadliczbowych to coraz częściej spotykane zjawisko. Jakie obowiązki z tego tytułu ciążą na pracodawcy? Kiedy możemy odmówić nadgodzin? Jakie są konsekwencje odmowy pracy w godzinach nadliczbowych? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

21 maja 2022

Urlopy i inne

Dni wolne na dziecko - kiedy przysługują?

Pracownik, wychowujący co najmniej jedno dziecko do 14. roku życia ma prawo wykorzystać 2 dni wolne na dziecko. Wraz z nowelizacją ustawy od stycznia 2016 roku 2 dni wolnego można wykorzystać również w wymiarze godzinowym. Sprawdź, jak to policzyć!

16 września 2019

Prawo pracy

Klauzula poufności wynagrodzenia - kogo dotyczy?

Każdego pracodawcę obowiązują przepisy ochrony danych osobowych, do których zalicza się także wysokość wynagrodzenia pracowników. W związku z tym w umowie o pracę często umieszczana jest klauzula poufności wynagrodzenia. Sprawdź co ona oznacza!

14 lipca 2022

Prawo pracy

Umowa na zastępstwo nieobecnego pracownika

Długotrwała nieobecność pracownika spowodowana chorobą czy urodzeniem dziecka powoduje nieraz konieczność zatrudnienia osób na zastępstwo. Jakie elementy powinna zawierać umowa na zastępstwo? Jak skutecznie ją rozwiązać? Dowiedz się czytając nasz artykuł!

20 maja 2022

Prawo pracy

Potrącenia z wynagrodzenia pracownika w razie zbiegu egzekucji

Pracodawca nie może lekceważyć pism dotyczących zajęcia wynagrodzenia za pracę swojego pracownika. Jak powinien się zachować, gdy otrzymuje tytuły wykonawcze od różnych podmiotów? Dowiedz się, do jakiego organu trafiają wtedy potrącenia z wynagrodzenia!

17 czerwca 2021

BHP w firmie

Praca przy komputerze – jakie są wymagania bhp

Praca przy komputerze nie posiada wysokiego stopnia ryzyka zawodowego, jednak również na tym stanowisku obowiązują szczególne przepisy BHP. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jakie warunki bezpieczeństwa i higieny pracy należy zapewnić pracownikowi!

26 kwietnia 2022

Ubezpieczenie ZUS

ZUS - kara za niepłacenie składek nie może być podwójna

Przedsiębiorca powinien na bieżąco regulować swoje zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przeciwnym przypadku ZUS ma prawo do ukarania nierzetelnego płatnika. Jaka jest kara za niepłacenie składek? Czy może być podwójna? Dowiedz się!

13 maja 2020

Prawo pracy

Czas pracy kobiet w ciąży - zmiany przepisów od 2017 roku

Od 1 maja 2017 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy zmieniające czas pracy kobiet w ciąży pracujących przy komputerze. Jakie zmiany zostaną wprowadzone? Co to oznacza dla kobiet ciężarnych? Przeczytaj o nadchodzących zmianach w naszym artykule!

20 marca 2018

Prawo pracy

Obniżenie wymiaru czasu pracy na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy mogą otrzymać rodzice dziecka, którzy pracują co najmniej 6 miesięcy na podstawie umowy o pracę. Czy pracownica może starać się o obniżenie wymiaru czasu pracy na urlopie wychowawczym? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

13 grudnia 2019

Prawo pracy

Wymiar czasu pracy - ile wynosi w 2017 roku?

Szczegółowe zasady obowiązujące pracodawcę podczas sporządzania rozkładu czasu pracy znajdują się Kodeksie pracy. Przeczytaj, jak obliczyć wymiar czasu pracy i sprawdź, ile będzie on wynosił w zależności od przyjętego okresu rozliczeniowego!

5 czerwca 2017

Ubezpieczenie ZUS

Refundacja składki emerytalnej i rentowej z PFRON jako przychód podlegający opodatkowaniu

Osoby niepełnosprawne, prowadzące własną działalność gospodarczą, mogą starać się o zrefundowanie składek emerytalnej i rentowej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Otrzymane fundusze z PFRON należy opodatkować. Przeczytaj o tym!

14 lipca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów