Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Prawo pracy

Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych

Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych może być wypłaceniem dodatku lub ryczałtu do wynagrodzenia bądź udzieleniem czasu wolnego za nadgodziny. Od czego zależy sposób wynagrodzenia za nadgodziny? Przeczytaj i dowiedz się więcej o rekompensatach!

8 stycznia 2018

Prawo pracy

Badania lekarskie kierowców i pracowników korzystających z samochodów

Pracodawca ma obowiązek skierowania na badania lekarskie każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Jakie badania są obowiązkowe w przypadku kierowców oraz pracowników korzystających z samochodu w celach służbowych? Sprawdź!

17 marca 2022

Prawo pracy

Ochrona wynagrodzenia za pracę - kiedy przysługuje?

W celu ochrony pracownika przed nieterminową wypłatą, utratą zarobku, czy też jego obniżeniem została wprowadzona ochrona wynagrodzenia za pracę. Sprawdź, w jakich sytuacjach przysługuje ochrona wynagrodzenia za pracę oraz kiedy ma zastosowanie.

27 maja 2018

Prawo pracy

Dodatki do wynagrodzenia a wymiar wynagrodzenia chorobowego

Choroba pracownika powoduje konieczność ustalenia wynagrodzenia chorobowego. Ustalając jego podstawę bierze się pod uwagę wszystkie czynniki, które mają wpływ jego wysokość. Sprawdź, czy dodatki do wynagrodzenia wpływają na wynagrodzenie chorobowe?

30 lipca 2021

Prawo pracy

Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę - kiedy może nastąpić?

Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę następuje z winy pracownika. Ten sposób rozwiązania umowy o pracę ma charakter natychmiastowy. Co więcej pracodawca może zastosować je tylko w określonych sytuacjach. Sprawdź kiedy jest to możliwe!

14 września 2021

Prawo pracy

Rozliczenia przedsiębiorcy z ZUS po zatrudnieniu pracownika

Zatrudniając pracowników, przedsiębiorcy przybywa dodatkowych obowiązków związanych ze zgłoszeniem pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń, jako osobę ubezpieczoną. Dowiedz się, jak wyglądają rozliczenia przedsiębiorcy z ZUS po zatrudnieniu pracownika.

14 grudnia 2020

Prawo pracy

Cofnięcie wypowiedzenia przez pracownicę w ciąży

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Czy możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia przez pracownicę w ciąży, która złożyła oświadczenie o rozwiązaniu umowy, nie wiedząc o tym, że jest w ciąży?

8 sierpnia 2017

Urlopy i inne

Urlop szkoleniowy - czy ma wpływ na pozostałe urlopy?

Czym jest urlop szkoleniowy? Czy z urlopu szkoleniowego może skorzystać każdy pracownik, który chce się dokształcać? Czy urlop szkoleniowy można wykorzystać również w okresie sesji egzaminacyjnej? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź to!

22 grudnia 2021

Ubezpieczenie ZUS

Wyrejestrowanie członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego

Czy wiesz, kiedy konieczne jest wyrejestrowanie członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego? Kogo uznaje się za członka rodziny? Jakie są konsekwencje niewyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi!

1 maja 2022

Prawo pracy

Odszkodowanie dla byłego pracownika nie jest kosztem podatkowym

Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca musi wypłacić odszkodowanie dla byłego pracownika z tytułu niezgodnego z prawem zwolnienia z pracy. Czy taki wydatek przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

25 października 2020

Prawo pracy

Rozliczenie umowy o zakazie konkurencji zawartej z pracownikiem

Jak prawidłowo rozliczyć umowy o zakazie konkurencji oraz kiedy zasadnym jest ich zawieranie z pracownikami? W jaki sposób naliczyć wysokość odszkodowania oraz w jakim terminie powinna nastąpić jego wypłata. Przeczytaj artykuł z opinią naszego eksperta!

10 maja 2019

Urlopy i inne

Urlop rodzicielski - co warto wiedzieć na ten temat?

Urlop rodzicielski obowiązuje od 17 czerwca 2013. Jego nazwa jest adekwatna do funkcji jaką spełnia, gdyż mogą z niego korzystać obydwoje rodzice. Przeczytaj koniecznie nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat urlopu rodzicielskiego dla rodziców!

23 maja 2022

Prawo pracy

Kolejna umowa zlecenie - jak oskładkować taką umowę?

Niejednokrotnie zdarza się zawieranie kilku umów zleceń. Jakie są zasady oskładkowania przy takim zbiegu ubezpieczeń? Czy kolejna umowa zlecenie powoduje powstanie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

6 lipca 2021

Prawo pracy

Kary porządkowe nakładane na pracownika

Kodeks pracy określa prawa, ale także obowiązki pracownika. Co jednak w sytuacji kiedy pracownik nie wywiązuje się z nich? Co może zrobić pracodawca? jakie kary porządkowe może nałożyć na pracownika i za jakie przewinienia? Przeczytaj o tym!

17 stycznia 2022

Ubezpieczenie ZUS

Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy - czy jest możliwy?

Czy wiesz, w jaki sposób przyznawany jest zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy? Kto ma do niego prawo? Jaki jest okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy? W jakiej wysokości można otrzymać to świadczenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

5 kwietnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów