Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Ewidencje księgowe

Potwierdzenie zapłaty z banku jako dokument księgowy w odniesieniu do zasad KPiR

Analizujemy zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów w kontekście, gdy występuje potwierdzenie zapłaty z banku jako dokument księgowy w pozarolniczej działalności gospodarczej. Odpowiadamy czy owe potwierdzenie może stanowić substytut faktury!

24 stycznia 2024

Środki trwałe

Amortyzacja środka trwałego po likwidacji spółki jawnej - zasady

Po likwidacji spółki wspólnicy często przejmują na własność środki trwałe wykorzystywane w działalności. W przypadku, gdy miejsce ma amortyzacja środka trwałego po likwidacji spółki jawnej pojawia się pytanie: jak prowadzić dalej ich amortyzację? Sprawdź!

22 stycznia 2024

Ewidencje księgowe

Dotacja na środek trwały w budowie w ujęciu rachunkowym

Przedsiębiorca może otrzymać dotację na środek trwały, który jest dopiero na etapie budowy. Czy wiesz, jak powinna zostać zaprezentowana dotacja na środek trwały w budowie w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy, jak dokonać rozliczenia takiej dotacji!

19 stycznia 2024

Kasy rejestrujące

Kiedy sprzedawca nie wydaje paragonu nabywcy?

Dowiedz się, czy może wystąpić sytuacja, w której sprzedawca nie wydaje paragonu nabywcy a w zamian za to wystawia fakturę sprzedaży? Sprawdź, kiedy przedsiębiorca jest zobowiązany do wydania paragonu i jednoczesnego wystawienia faktury!

18 stycznia 2024

Ewidencje księgowe

Kod IED w pliku JPK_V7 - kiedy należy stosować?

Przy składaniu deklaracji JPK VAT według przepisów podatnik zobowiązany jest do posługiwania się specjalnymi oznaczeniami w zależności od transakcji. W artykule opisaliśmy przypadki w których należy stosować kod IED w pliku JPK_V7.

17 stycznia 2024

Sprawozdawczość

Konsekwencje niezłożenia przez spółkę informacji PIT-8C

Podczas sprzedaży instrumentów finansowych, w spółce powstaje obowiązek podatkowy w zakresie kapitałów pieniężnych. Sprawdź, jakie są konsekwencje niezłożenia przez spółkę informacji PIT-8C oraz jak rozliczyć taki formularz na gruncie podatku dochodowego!

16 stycznia 2024

Środki trwałe

Jak ująć w księgach rachunkowych zakup inwestycji w obcym środku trwałym?

Obce składniki majątku, w tym lokale, mogą wymagać dostosowania do specyfiki prowadzonej firmy. Niekiedy podatnicy decydują się na zakup lokalu, który został wcześniej ulepszony. Jak należy ująć zakup inwestycji w obcym środku trwałym w księgach? Sprawdź!

12 stycznia 2024

Ewidencje księgowe

Inwentaryzacja należności – ewidencja w księgach rachunkowych

Inwentaryzacja należności na koniec roku obrotowego jest jednym z obowiązków jednostek prowadzących księgi rachunkowe. Sprawdź, w jaki sposób przeprowadzić inwentaryzację należności, a także co zrobić w razie stwierdzenia nieprawidłowości.

11 stycznia 2024

Księgowość firm

Data sprzedaży a data wystawienia faktury jako obowiązek PIT i VAT

Czy wiesz, czym różni się data sprzedaży a data wystawienia faktury? To odwieczne pytanie każdego przedsiębiorcy ze względu na ich wpływ na obowiązek podatkowy w PIT i VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakim terminie należy wystawić fakturę VAT!

20 września 2024

Ewidencje księgowe

Korekta błędów w księgach rachunkowych - jak jej dokonać?

Niekiedy zdarza się sytuacja w której nieunikniona jest korekta błędów w księgach rachunkowych. Czy wiesz, jak wygląda skorygowanie błędu za rok ubiegły, gdy złożono już sprawozdanie finansowe? Czy koniecznym jest cofanie się wstecz? Wyjaśniamy!

10 stycznia 2024

Ewidencje księgowe

Ewidencja wypłaty dywidendy wspólnikom - jak wykazać wypłaconą dywidendę?

Wspólnicy spółki z.o.o. mają prawo do udziału w wypracowanym, rocznym zysku wynikającym ze sprawozdania finansowego. Dywidendy wypłaca się proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Jak wygląda ewidencja wypłaty dywidendy wspólnikom? Odpowiadamy!

9 stycznia 2024

Środki trwałe

Krótszy okres amortyzacji budynków niemieszkalnych - kiedy jest możliwy?

Budynki niemieszkalne mogą być amortyzowane według metody liniowej lub indywidualną stawką amortyzacyjną. Od 1 stycznia weszły jednak przepisy, które umożliwiają krótszy okres amortyzacji budynków niemieszkalnych. Sprawdź, kiedy można z niej skorzystać!

9 stycznia 2024

Sprawozdawczość

Brak obowiązku korzystania z KSeF - kogo będzie dotyczyć?

Obecnie dobrowolny system e-faktur stanie się obligatoryjny od 1 lipca 2024 roku dla podatników VAT czynnych. Jednak nie każdy będzie zobowiązany do dokumentowania sprzedaży w ramach KSeF. Kogo będzie dotyczyć brak obowiązku korzystania z KSeF? Sprawdź!

8 stycznia 2024

Księgowość firm

Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 10) - Rozliczenia roczne PIT

Każdy podmiot który osiągnął dochód ma obowiązek dokonać rozliczeń z fiskusem. Rozliczenia roczne PIT, składnie są na rożnych formularzach w zależności od tytułu z jakiego osiągane były dochody. Sprawdź, jakie rozliczenia roczne PIT powinieneś złożyć!

8 stycznia 2024

Księgowość firm

Łączenie spółek a obowiązki księgowe i podatkowe

Łączenie spółek można przeprowadzić zgodnie z przepisami wykorzystując jeden z dwóch modeli. Omawiamy je na podstawie kodeksu spółek handlowych, ustawy o rachunkowości oraz ustawy o CIT. Sprawdź w naszym artykule!

4 stycznia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów