Serwis Księgowy
Solarium a zwolnienie z kasy fiskalnej - czy jest możliwe?
Analizujemy zakres czynności kosmetycznych wyłączonych z obligatoryjnego posiadania kasy fiskalnej. Odpowiadamy czy solarium a zwolnienie z kasy fiskalnej jest prawnie uzasadnione oraz jakie warunki muszą zostać spełnione by korzystać z tego zwolnienia!
15 lutego 2024
Zwiększenie wartości początkowej środka trwałego przez wydatki najemcy
Często zdarza się, że najemcy ponoszą koszty w celu ulepszenia lokalu mieszkalnego. Warto w związku z tym zastanowić się, czy wydatki te powodują zwiększenie wartości początkowej środka trwałego? Sprawdź w naszym artykule!
14 lutego 2024
Deklaracja PIT-8C - jak wykazać sprzedaży udziałów spółki?
Sprzedaż udziałów spółki zobowiązuje do dodatkowych obowiązków podatkowych takich jak wykazanie ich w deklaracji rocznej. Wyjaśniamy do czego służy deklaracja PIT-8C, do kiedy należy ją wypełnić oraz jaką deklarację na jej podstawie należy złożyć?
13 lutego 2024
Kara za niezłożenie sprawozdania do GUS w 2024 r. - dla kogo?
Główny Urząd Statystyczny zajmuje się zbieraniem informacji w celach statystycznych. Jakie informacje zbiera GUS? Kiedy i jakie dane należy podać obowiązkowo? Czy kara za niezłożenie sprawozdania do GUS jest możliwa? Dowiedz się więcej czytając artykuł!
12 lutego 2024
Remont wynajmowanego lokalu mieszkalnego na gruncie PIT
Prowadzisz działalność gospodarczą w wynajmowanym mieszkaniu i planujesz remont? Masz wątpliwości czy wydatki poniesione na remont wynajmowanego lokalu mieszkalnego stanowią koszty uzyskania przychodów w działalności? Sprawdź, jak rozliczyć remont!
12 lutego 2024
Paliwo na rozruch próbny środka trwałego - wpływ na wartość początkową
Planujesz zakup środka trwałego który wymaga montażu lub próbnego rozruchu? Sprawdź, czy paliwo na rozruch próbny środka trwałego zwiększa jego wartość początkową! Dowiedz się, czy w tym przypadku znaczenie ma fakt korzystania z usług firmy zewnętrznej!
9 lutego 2024
Śmierć wspólnika spółki jawnej w kontekście spisu z natury
Transparentność spółki jawnej wywoła określone skutki gdy wystąpi śmierć wspólnika spółki jawnej w kontekście spisu z natury. Czy wiesz, jakie są konsekwencje prawne oraz sposób rozliczania podatków za zmarłego wspólnika przez spadkobierców? Sprawdź!
7 lutego 2024
Sprzedaż środka trwałego w budowie - jak rozliczyć na gruncie PIT?
Czy wiesz, jak na gruncie podatku dochodowego rozliczyć sprzedaż środka trwałego w budowie? Dowiedz się, na czym polega tzw. zaniechanie inwestycji i jakie konsekwencje podatkowe wywołuje sprzedaż takiej inwestycji w odniesieniu do poniesionych wydatków!
6 lutego 2024
Dokumentacja inwentaryzacyjna - jakie elementy powinna zawierać?
Celem inwentaryzacji jest ustalenie rzeczywistego stanu składników aktywów jednostki. Inwentaryzację należy przeprowadzić dla wszystkich składników, które posiadają określoną wartość. Jak powinna wyglądać prawidłowa dokumentacja inwentaryzacyjna? Sprawdź!
5 lutego 2024
Faktury z kasy fiskalnej a Krajowy System e-Faktur
Wprowadzenie obowiązkowego systemu KSeF zrewolucjonizuje obszar wystawiania faktur. Dowiedz się, jak planowane zmiany w zakresie fakturowania wpłyną na faktury do paragonów i faktury z kasy fiskalnej oraz czy takie faktury będzie można wystawić w KSeF!
5 lutego 2024
Wydatki na zakup i eksploatację samochodu elektrycznego - ewidencja księgowa
Samochód elektryczny może stanowić środek trwały w przedsiębiorstwie. Natomiast takie wykorzystanie związane jest z wydatkami. Wydatki na zakup i eksploatację samochodu elektrycznego, jak powinna wyglądać ich ewidencja księgowa? Sprawdź
30 stycznia 2024
Sposób opodatkowania budynku na terenie gospodarstwa rolnego - który podatek?
Podatnicy prowadząc działalność gospodarczą oraz rolniczą, mają wątpliwości jaki wybrać sposób opodatkowania budynku na terenie gospodarstwa rolnego. Czy budynek będzie opodatkowany podatek rolnym, czy może podatkiem od nieruchomości? Sprawdź!
30 stycznia 2024
Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 5) - Prawidłowe ustalenie kodów PKD
Wraz z rozpoczęciem działalności gospodarczej w 2024 roku konieczne jest wybranie odpowiednich kodów PKD. Prawidłowe ustalenie kodów PKD może być kłopotliwe. Co w przypadku, gdy kody PKD zostały błędnie ustalone? Odpowiadamy w artykule!
26 stycznia 2024
Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy - omówienie!
Nie wszystkie przepisy dotyczące sposobu funkcjonowania systemu KSeF są przejrzyste. Jedną z nich jest kwestia jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy w zakresie wystawiania e-faktur. Przeanalizowaliśmy przepisy i odpowiadamy na to pytanie.
25 stycznia 2024
Potwierdzenie zapłaty z banku jako dokument księgowy w odniesieniu do zasad KPiR
Analizujemy zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów w kontekście, gdy występuje potwierdzenie zapłaty z banku jako dokument księgowy w pozarolniczej działalności gospodarczej. Odpowiadamy czy owe potwierdzenie może stanowić substytut faktury!
24 stycznia 2024