Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przedsiębiorstwo w spadku a prowadzenie KPiR – co trzeba wiedzieć?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorstwo w spadku jest osobnym typem podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, który kontynuuje prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego przedsiębiorcy. Okoliczność osiągania przychodu z działalności gospodarczej obliguje do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a obowiązek ten dotyczy również przedsiębiorstwa w spadku. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z tym obowiązkiem.

Przedsiębiorstwo w spadku jako podatnik kontynuujący działalność gospodarczą

Jak podaje art. 1a ust. 2 ustawy PIT przedsiębiorstwo w spadku stanowiące jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:

  1. zarządu sukcesyjnego albo
  2. uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Dzień otwarcia spadku, czyli dzień śmierci przedsiębiorcy, jest zatem dniem, od którego zaczyna swój byt prawny przedsiębiorstwo w spadku. W sytuacji, gdy ustanowiono zarządcę sukcesyjnego, przedsiębiorstwo w spadku funkcjonuje jako podatnik do dnia wygaśnięcia zarządu.

Jak wynika z treści art. 7a ust. 1 i ust. 2 ustawy PIT, przychody przedsiębiorstwa w spadku uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy). Powstanie przedsiębiorstwa w spadku nie jest traktowane jako rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zasada kontynuacji wyrażona została również w art. 7a ust. 7 ustawy PIT, gdzie możemy przeczytać, że przedsiębiorstwo w spadku może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty poniesione przez zmarłego przedsiębiorcę związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, które zgodnie z ustawą podlegałyby potrąceniu w okresach sprawozdawczych przypadających po śmierci przedsiębiorcy.

W ustawie PIT przyjęto zasadę, że podatek dochodowy od osób fizycznych od działalności przedsiębiorstwa w spadku obliczany będzie na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Na gruncie ustawy PIT przedsiębiorstwo w spadku posiada zatem status samodzielnego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. 

Obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych przez przedsiębiorstwo w spadku

W myśl art. 24a ust. 1 ustawy PIT osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe.

Można również wskazać, że zgodnie z art. 97 § 1a ustawy – Ordynacja podatkowa przedsiębiorstwo w spadku, w przypadku gdy ustanowiono zarząd sukcesyjny, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie odrębnych ustaw. 

Z powołanych przepisów wynika, że w przypadku śmierci przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą sukcesja podatkowa uzależniona jest od tego, czy ustanowiono zarządcę sukcesyjnego. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, to sukcesorem na mocy przepisów Ordynacji podatkowej jest przedsiębiorstwo w spadku. Sukcesja obejmuje również kwestie związane z prowadzeniem odpowiedniej księgi podatkowej. Jeżeli bowiem przedsiębiorca w roku podatkowym prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów, to przedsiębiorstwo w spadku ma obowiązek również ją posiadać, co nie oznacza, że kontynuuje prowadzenie tych samych ksiąg, które prowadził zmarły przedsiębiorca.

Zarządca sukcesyjny przedsiębiorstwa w spadku ma obowiązek wykazywania uzyskanych przychodów oraz poniesionych kosztów wyłącznie za okres od otwarcia spadku (a więc od dnia śmierci podatnika) do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.  Zarządca sukcesyjny powinien kontynuować rozliczanie podatków na zasadach ustalonych przez zmarłego przedsiębiorcę. Nie dokonuje jednak tego poprzez księgę przychodów i rozchodów prowadzoną przez zmarłego przedsiębiorcę – ma obowiązek prowadzić własną.

Przedsiębiorstwo w spadku a obowiązek sporządzenia spisu z natury

Jak podaje § 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, są obowiązane prowadzić księgę według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Ponadto zgodnie z § 24 ust. 1 ww. rozporządzenia podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej spisem z natury, na 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do opłacania ryczałtu, zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

W związku z tym pojawia się pytanie, czy na dzień śmierci przedsiębiorcy (będący jednocześnie dniem powstania przedsiębiorstwa w spadku) należy sporządzić remanent.

Wyjaśnienia wymaga, że w celu ustalenia prawidłowej wysokości dochodu u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów należy ustalić różnicę pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania z uwzględnieniem różnic remanentowych. Ponieważ przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, dla prawidłowego określenia dochodu istotny jest stan towarów handlowych czy materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, na moment, od którego przedsiębiorstwo w spadku staje się podatnikiem.

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 15 stycznia 2020 roku (nr 0113-KDIPT2-1.4011.508.2019.2.MM) wskazał, że mimo iż śmierć przedsiębiorcy nie oznacza likwidacji działalności, a przedsiębiorstwo w spadku jest swoistym jej kontynuatorem, należy dopuścić możliwość sporządzenia remanentu przez przedsiębiorstwo w spadku, sporządzony na dzień otwarcia spadku będzie bowiem remanentem „końcowym” w przedsiębiorstwie zmarłego podatnika, pozwalającym na prawidłowe ustalenie dochodu zmarłego podatnika za okres, kiedy działalność prowadził, i równocześnie remanentem początkowym przedsiębiorstwa w spadku. 

Mimo że przepisy wykonawcze w tym zakresie nie zawierają szczegółowej regulacji, należy przyjąć, że taki remanent jest niezbędny w celu prawidłowego ustalenia dochodu przedsiębiorstwa w spadku. Będzie on remanentem na dzień swoistego „rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego”.

Przykład 1.

Pan Emil prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i ewidencjonujący przychody i koszty poprzez KPiR zmarł w 10 lipca. Ustanowił zarządcę sukcesyjnego, co oznacza, że od dnia otwarcia spadku powstało przedsiębiorstwo w spadku. Jakie obowiązki formalne ciążą na powstałym przedsiębiorstwie w spadku?

Przedsiębiorstwo w spadku kontynuuje prowadzenie działalności gospodarczej po zmarłym przedsiębiorcy i ma obowiązek prowadzenia własnej KPiR. Przedsiębiorstwo w spadku przy obliczaniu wysokości uzyskanego dochodu ma prawo uwzględnić remanent sporządzony na dzień śmierci przedsiębiorcy.

Śmierć przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną nie stanowi automatycznie przesłanki do sporządzenia remanentu (spisu z natury). Jeżeli przedsiębiorstwo w spadku nadal prowadzi działalność zmarłego podatnika, to nie nastąpi zaprzestanie tej działalności i w takim przypadku nie powstaje konieczność sporządzenia remanentu. Jednakże organy podatkowe dopuszczają możliwość uwzględnienia remanentu sporządzonego na dzień śmierci przedsiębiorcy przy obliczaniu wysokości dochodu uzyskanego przez przedsiębiorstwo w spadku.

Przedsiębiorstwo w spadku ma zatem szczególny status, ponieważ kontynuuje prowadzenie działalności gospodarczej, jednakże zobowiązane jest do prowadzenia własnej księgi przychodów i rozchodów. Mimo kontynuacji działalności zmarłego przedsiębiorcy może uwzględnić jego remanent końcowy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów