Środki trwałe
Degresywna metoda amortyzacji w CIT estońskim
Estoński CIT polega na przeniesieniu momentu opodatkowania zysku spółki dopiero w momencie jego wypłaty. Mimo to należy prowadzić ewidencję księgowo-podatkową. Sprawdź, czy możliwa jest degresywna metoda amortyzacji przy wyborze estońskiego CIT!
2 sierpnia 2023
Amortyzacja środków trwałych a ryczałt ewidencjonowany
Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego nie pomniejszają przychodów o poniesione koszty podatkowe. Zatem, czy dotyczy ich amortyzacja środków trwałych oraz czy muszą prowadzić ich ewidencję? Odpowiedź znajduje się w artykule!
2 sierpnia 2023
Nakłady poniesione przez wynajmującego a zwiększenie wartości początkowej
Właściciel nieruchomości stale ponosi koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Wątpliwości budzą jednak nakłady poniesione przez wynajmującego własną nieruchomość. Czy nakłady te zwiększają wartość początkową środka trwałego? Odpowiadamy!
31 lipca 2023
Grunt jako środek trwały - jak rozliczać?
Grunt nabywany przez przedsiębiorcę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zwykle stanowi składnik majątku firmowego. Czy zawsze należy traktować grunt jako środek trwały? Czy podlega on amortyzacji? Jak ustalić wartość początkową? Sprawdź!
27 czerwca 2023
Instalacja fotowoltaiczna - jak ją amortyzować?
Instalacja fotowoltaiczna może stanowić w przedsiębiorstwie majątek firmowy. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na jej montaż, stąd powinni oni dobrać prawidłowy sposób amortyzacji. Czy wiesz, jakie są dostępne metody amortyzacji? Wyjaśniamy!
21 czerwca 2023
Amortyzacja środków trwałych, czyli jak skutecznie obniżyć podatek
Amortyzacja środków trwałych polega na rozłożonym w czasie stopniowym zużyciu składników majątku. Pozwala na skuteczne obniżenie podatku dochodowego. Jakie są metody amortyzacji i w jakich sytuacjach stosować odpisy amortyzacyjne?
21 czerwca 2023
Amortyzacja nieruchomości po śmierci małżonka
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą może posiadać w majątku firmowym środki trwałe, które są współwłasnością małżonka. Czy wiesz, jak wygląda amortyzacja nieruchomości stanowiącej współwłasność przedsiębiorcy po śmierci małżonka? Wyjaśniamy!
19 czerwca 2023
Paragon fiskalny przy sprzedaży środka trwałego
Przedsiębiorcy prowadząc działalność gospodarczą dokonują transakcji różnego typu. Sprzedaży podlegają nie tylko towary handlowe, ale i środki trwałe wykorzystywane na rzecz działalności. Czy paragon fiskalny przy sprzedaży środka trwałego jest konieczny?
7 czerwca 2023
Dotacja wypłacona w transzach a finansowanie środków trwałych
Przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z różnego rodzaju dotacji. W artykule zastanawiamy się, co w przypadku gdy na zakup lub ulepszenie środków trwałych przeznaczona jest dotacja wypłacona w transzach. Jak i kiedy zaksięgować taką dotację w PKPiR.
5 czerwca 2023
Nabycie w drodze spadku a wartość początkowa środka trwałego
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą nabyć majątek firmowy w drodze dziedziczenia. Czy nabycie w drodze spadku środka trwałego zezwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych? Jak wycenić taki składnik majątku? Wyjaśniamy w artykule!
24 maja 2023
Rower elektryczny w działalności gospodarczej
Głównym środkiem transportu w ramach działalności jest samochód osobowy. Coraz więcej przedsiębiorców przesiada się jednak na rowery. Pojawia się zatem wątpliwość, czy można zakupić rower elektryczny w działalności gospodarczej? Odpowiadamy w artykule!
23 maja 2023
Zakup sprzętu komputerowego „na zapas” a koszty podatkowe
Przedsiębiorcy często dokonują zakupu sprzętu w większej ilości, by przechowywać go do momentu, gdy będzie on potrzebny. Jakie skutki podatkowe niesie za sobą zakup sprzętu komputerowego „na zapas”? Czy taki wydatek będzie rozliczony jako koszt pośredni?
19 maja 2023
Amortyzacja budynków niemieszkalnych - co warto wiedzieć?
Przy nowelizacji systemu podatkowego w Polsce wprowadzono zakaz amortyzacji budynków mieszkalnych. Do jakiej grupy Klasyfikacji Środków Trwałych należą pensjonaty i hotele pracownicze? Czy dopuszczalna jest amortyzacja budynków niemieszkalnych?
16 maja 2023
Przekazanie środka trwałego jednemu wspólnikowi - to warto wiedzieć!
Środki trwałe to rzeczowe składniki majątku będące własnością przedsiębiorcy. Co w sytuacji, gdy nastąpi przekazanie środka trwałego należącego do spółki cywilnej wyłącznie jednemu wspólnikowi? Jakie skutki podatkowe wiążą się z tą sytuacją? Sprawdź!
15 maja 2023
Pojazd niedopuszczony do ruchu drogowego - czy podlega amortyzacji?
Pojazd niedopuszczony do ruchu drogowego to środek trwały niezdatny do użytku. Aby pojazd został dopuszczony do ruchu drogowego musi spełniać wymogi natury formalnej oraz technicznej. Czy pojazd niedopuszczony do ruchu drogowego podlega amortyzacji?
5 maja 2023