0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Zwrot PCC przy zerwaniu umowy - kiedy jest możliwy?

Kupujący nabywając od osoby prywatnej nieruchomość zobowiązany jest do uregulowania z tytułu tego zdarzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy jest możliwy zwrot PCC przy zerwaniu umowy o zakup nieruchomości? W artykule analizujemy ten przypadek!

1 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Przeniesienie rezydencji podatkowej do Polski a zwolnienie z PIT

Nowe przepisy, które weszły w życie w 2022 roku regulują kwestie zwolnień z podatku PIT podatników, którzy zdecydowali się przenieść swoją rezydencję podatkową z terytorium innego kraju do RP. Czy przeniesienie rezydencji podatkowej do RP zwalnia z PIT?

1 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Kiedy następuje wygaśnięcie decyzji podatkowej?

Organ podatkowy ma prawo stwierdzić wygaśnięcie decyzji podatkowej w ściśle określonych przypadkach. Wygaśnięcie to następuje w drodze decyzji W pewnych sytuacjach decyzja wygasa również z mocy prawa. Dowiedz się więcej na ten temat!

1 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Domniemanie akceptacji uzgodnienia lub spełnienia warunków korekty

Zmiana zasad rozliczania faktur korygujących miała być dla podatników uproszczeniem wprowadzonym przez SLIM VAT. Mimo upływu czasu rozliczenie tego typu faktur sprawia problem. Czym jest domniemanie akceptacji uzgodnienia lub spełnienia warunków korekty?

6 lipca 2022

Ordynacja podatkowa

Usługa spoza kodu PKD - czy można ją wykonać?

Kody PKD, które obowiązkowo muszą wskazać przedsiębiorcy w rejestrze, określają, czym zajmują się przedsiębiorcy. Czy usługa spoza kodu PKD może być wykonana i udokumentowana fakturą VAT? Czy w tym przypadku należy zmienić kod? Dowiedz się z artykułu

6 lipca 2022

Ordynacja podatkowa

Obowiązek zapłaty podatku przelewem - skutki naruszenia

Zapłata podatku jest głównym obowiązkiem przedsiębiorców. Uregulowanie zobowiązań podatkowych jest możliwe zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. W niektórych przypadkach istnieje obowiązek zapłaty podatku przelewem. O tym mówimy w artykule!

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Karta podatkowa a właściwość urzędu skarbowego

Ustalenie odpowiedniego organu podatkowego jest kluczowe dla kwestii opłacania podatku oraz składania deklaracji. Karta podatkowa a właściwość urzędu skarbowego - szczególne regulacje z uwzględnieniem również kilku zakładów. Szczegóły w artykule!

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Jakie są skutki podatkowe przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o. ?

Podmioty gospodarcze mogą zmieniać swoją formę organizacyjno-prawną i przekształcać się. Jedną z możliwości jest zmiana ze spółki cywilnej na spółkę z o.o. Jakie są skutki podatkowe przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o? Przeczytaj!

31 grudnia 2021

Ordynacja podatkowa

Odwołanie od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego

Prowadząc działalność może zdarzyć się, że podatnik będzie podlegać kontroli celno-skarbowej. W tym zakresie organ podatkowy wydaje decyzję w ramach prowadzonego postępowania. Czy możliwe jest odwołanie od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego?

30 grudnia 2021

Ordynacja podatkowa

Uchylenie tajemnicy bankowej w postępowaniu podatkowym

W przypadku postępowania podatkowego, organ podatkowy ma prawo do wglądu do informacji objętych tajemnicą bankową, a dotyczących podatnika, w sprawie którego toczy się postępowanie. Uchylenie tajemnicy bankowej - w jaki sposób przebiega procedura?

18 marca 2022

Ordynacja podatkowa

Obciążanie klienta przez prawnika opłatą skarbową, opłatą sądową - VAT

Korzystając z usług prawnika możemy spodziewać się dodatkowych kosztów takich jak np. opłata skarbowa, opłata sądowa czy inne opłaty za czynności urzędowe. Jak przebiega rozliczenie VAT, gdy ma miejsce obciążanie klienta przez prawnika? Odpowiadamy!

15 grudnia 2021

Ordynacja podatkowa

Co grozi za brak zapłaty podatku w terminie?

Brak zapłaty podatku w terminie powoduje powstanie tzw. zaległości podatkowej. Wiąże się ona z wieloma konsekwencjami nie tylko cywilnoprawnymi. Co konkretnie grozi za nieregulowanie zobowiązań podatkowych w terminie? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

5 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Połączenie spółek a korygowanie błędnych danych w fakturach

Połączenie spółek polega na przejęciu innej spółki lub na zawiązaniu nowej, na którą przechodzi majątek łączących się spółek. Działanie to ma na celu np. poprawę sytuacji finansowej lub zwiększenie zasięgu działalności. Jak wygląda takie łączenie? Zobacz!

10 grudnia 2021

Ordynacja podatkowa

Mały podatnik VAT i PIT a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Mały podatnik VAT i PIT to wiele preferencji dla podatników. Kiedy podatnik ma status małego podatnika? Jakie warunki należy spełnić, aby móc z tego skorzystać i z czym się wiąże utrata tego statusu? Odpowiadamy na te pytania w artykule!

24 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Nabycie sprawdzające – nowe narzędzie urzędów skarbowych od 2022 roku

Reforma Polskiego Ładu wdraża kolejne działania w zakresie uszczelniania systemu podatkowego. Tym razem urzędnicy otrzymają nowe narzędzie do kontroli uczciwości podatników, a mianowicie nabycie sprawdzające. Dowiedz się, czym jest nabycie sprawdzające!

25 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów