Podatek VAT
Zakup towarów z UE od podatnika zwolnionego z VAT - warto wiedzieć!
Zakup towarów z UE od podatnika zwolnionego z VAT wiąże się z pytaniem, czy polski przedsiębiorca musi rozpoznać i rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Przedsiębiorcy z innych krajów UE również mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Sprawdź!
20 listopada 2024
Sprzedaż towarów sprowadzanych z Chin – kiedy konsument musi rozliczyć VAT?
Polski konsument, sprowadzając towar z kraju trzeciego jest podatnikiem VAT z tytułu importu. Jak zatem w zgodzie z przepisami podatkowymi powinna wyglądać sprzedaż towarów sprowadzanych z Chin? O czym warto pamiętać? Przeczytaj!
20 listopada 2024
Rozliczanie VAT OSS w ramach usług budowlanych - co warto wiedzieć?
Rozliczanie VAT OSS ułatwia sprzedaż na rzecz konsumentów z różnych krajów UE bez konieczności rejestracji w każdym z nich. Jak procedura ta wpływa na usługi budowlane? Odkryj kluczowe informacje i możliwe rozwiązania. Sprawdź artykuł!
19 listopada 2024
Powypadkowa naprawa samochodu prywatnego użytkowanego w działalności - rozliczenie
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności używają pojazdów stanowiących środki trwałe, ale również wykorzystują prywatne samochody. Jak wygląda powypadkowa naprawa samochodu prywatnego użytkowanego w działalności w kontekście rozliczenia? Sprawdź!
18 listopada 2024
Zwolnienie z VAT usług medycznych - jakie warunki należy spełnić?
Po spełnieniu określonych warunków podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Czy wiesz, kiedy możliwe jest zwolnienie z VAT usług medycznych? Jakie warunki należy spełnić i czy konieczne jest potwierdzenie zawodu medycznego? Wyjaśniamy!
15 listopada 2024
Opłata za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych - jak ją rozliczyć podatkowo?
Przedsiębiorcy na mocy ustawy są zobowiązani, aby od konsumentów pobierana była opłata za jednorazowe opakowania. Jak taką opłatę poprawnie rozliczyć podatkowo oraz udokumentować jej pobranie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
15 listopada 2024
Korekta faktury sprzedaży przy metodzie kasowej - jak wykazać?
Podatnicy podatku VAT po spełnieniu określonych warunków mają możliwość skorzystania z rozliczania podatku VAT metodą kasową. Czy wiesz, jak wygląda korekta faktury sprzedaży przy metodzie kasowej, jeśli pierwotna faktura nie została opłacona? Wyjaśniamy!
14 listopada 2024
Jak wykazać eksport towarów w JPK? Warto wiedzieć
Eksport towarów to jedna z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Podlega on wykazaniu w pliku JPK VAT. Jak zatem wykazać eksport towarów w JPK? Jakie są warunki zastosowania stawki 0% VAT? Przeczytaj i dowiedz się!
14 listopada 2024
Dodatkowa sankcja w VAT – zasady ustalania
Dodatkowa sankcja w VAT może zostać nałożona przez organy podatkowe, jeśli stwierdzą uchybienia w rozliczeniach podatnika. Ważne jest, że przy ustalaniu tej kary muszą kierować się określonymi zasadami. Sprawdź artykuł i dowiedz się więcej!
13 listopada 2024
Usługi ciągłe w VAT – kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
Usługi ciągłe to wyjątkowy przypadek w podatku VAT. Przepisy i aktualne wyroki sądowe pomogą ustalić moment powstania obowiązku podatkowego przy stałych świadczeniach. Dowiedz się, jakie podejście prezentują organy podatkowe w tej kwestii.
8 listopada 2024
Usługa franczyzy a obowiązek podatkowy VAT
Punkty franczyzowe obecnie są w stanie zapewnić nam większość produktów i usług. Wciąż jednak mówiąc o tym jak funkcjonuje usługa franczyzy pozostają kwestie budzące wątpliwości. Kiedy powstają obowiązki w podatku VAT? Sprawdź!
8 listopada 2024
Wniesienie przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej na gruncie podatku VAT
Wniesienie przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej to interesująca możliwość dla wielu przedsiębiorców. Dowiedz się, kiedy taka transakcja nie podlega VAT i jakie warunki musi spełniać przedsiębiorstwo, by przynieść realne korzyści podatkowe.
7 listopada 2024
Wywóz towaru za granicę celem naprawy a miejsce opodatkowania VAT
Wywóz towaru za granicę celem naprawy wiąże się z koniecznością ustalenia miejsca opodatkowania VAT, które zależy od statusu usługobiorcy. W artykule omawiamy zasady podatkowe dotyczące napraw wykonywanych na rzecz przedsiębiorców i osób prywatnych.
6 listopada 2024
Niedokonanie korekty naliczonego podatku VAT w ustawowym terminie
Niedokonanie korekty naliczonego podatku VAT po zmianie przeznaczenia środka trwałego prowadzi do zaległości podatkowej. Brak korekty skutkuje obowiązkiem zwrotu części odliczonego VAT oraz naliczeniem odsetek przez urząd skarbowy. Sprawdź!
5 listopada 2024
Działalność nierejestrowana a rejestracja do VAT UE – kluczowe zasady
Działalność nierejestrowana a rejestracja do VAT UE to kwestia, która budzi wiele zapytań wśród przedsiębiorców. Uproszczona forma działalności spełnia kryteria VAT, co rodzi wątpliwości dotyczące obowiązku rejestracji do VAT UE. Przeczytaj artykuł!
31 października 2024