0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Czy niezasadny wpis na listę dłużników narusza dobra osobiste?

Zalegając ze spłatą zobowiązań należy mieć na uwadze, że można zostać wpisanym na listę dłużników. Jakie przesłanki muszą zostać spełnienie, aby tak się stało? Czy niezasadny wpis na listę dłużników narusza dobra osobiste? Odpowiadamy w artykule!

27 maja 2022

Prawa konsumenta

Dyrektywa Omnibus: zmiany w prawie konsumenckim

Już niebawem przedsiębiorców czekają zmiany w przepisach dotyczących praw konsumenta, a to wszystko za sprawą dyrektywy Omnibus. Nowe przepisy będą dotyczyć m.in. zakazu podwójnej jakości produktów. Dyrektywa Omnibus - co się zmieni? Przeczytaj artykuł!

31 maja 2022

Prawa autorskie

Nadruk na koszulce a naruszenie praw autorskich innych twórców

Utwór w rozumieniu prawa autorskiego to przejaw działalności twórczej o indywidulanym charakterze. Nadruk na koszulce to bez wątpienia przejaw kreatywności który ma charakter indywidulany. Czy takie nadruki podlegają ochronie prawnoautorskiej? Sprawdź!

25 maja 2022

Prawo gospodarcze

Zapis windykacyjny - kiedy jest bezskuteczny?

Zapis windykacyjny jest postanowieniem zawartym w testamencie, na mocy którego można przekazać określoną rzecz lub prawo w ręce innej osoby. Aby mógł być on skuteczny, powinien zostać sporządzony w odpowiedniej formie. Co to oznacza? Wyjaśniamy!

20 maja 2022

Prawo gospodarcze

Sfałszowanie podpisu - jakie kary grożą?

Sfałszowanie podpisu przez pracownika wiąże się z możliwością rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Na czym polega odpowiedzialność materialna i karna za ten czyn? Przeczytaj i sprawdź jakie kary grożą za sfałszowanie podpisu.

8 lipca 2022

Windykacja

Odpowiedzialność za długi spadkowe po stronie zapisobiercy

W przypadku dziedziczenia spadku może okazać się, że długi stanowią jego znaczoną część. Pojawia się zatem wątpliwość jaka zatem występuje odpowiedzialność za długi spadkowe po stronie zapisobiercy windykacyjnego oraz spadkobiercy? Odpowiadamy w artykule!

1 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Umowa spedycji a umowa przewozu - charakterystyka

Umowa spedycji oraz umowa przewozu to kontrakty, które regulowane są na gruncie kodeksu cywilnego. Czy umowy te dotyczą tej samej usługi? Czym charakteryzuje się umowa spedycji a umowa przewozu? Co wyróżnia te umowy? Na pytania odpowiadamy w artykule!

1 czerwca 2022

Prawa autorskie

Pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy

Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Dowiedz się, w jakich przypadkach przysługuje pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy?

18 maja 2022

Prawa autorskie

Na czym polega obciążenie patentu i jakie ma formy?

Patent ma za zadanie ochronę wynalazku. Pateny może być zbywalny oraz dziedziczony. Obciążenie patentu może spełniać rolę zabezpieczenia oraz zostać wykorzystane przy zastawach. Sprawdź, na czym polega obciążenie patentu. Wyjaśniamy!

17 maja 2022

Prawo gospodarcze

Układ w upadłości na nowych zasadach od 2020 roku – oddłużanie firmy w trakcie upadłości konsumenckiej

Czy jest szansa na wyjście z problemów dla firmy w trakcie upadłości? Rozwiązaniem może być układ w upadłości, który pozwoli na spłatę zobowiązań przedsiębiorstwa. W jaki sposób stworzyć układ w upadłości? Przeczytaj i dowiedz się!

15 maja 2022

Ochrona danych

Zaświadczenie o niekaralności - jak je uzyskać i ile kosztuje?

Zaświadczenie o niekaralności można uzyskać przez Internet, listownie lub składając formularz w punkcie informacyjnym. Wydawane jest “od ręki”. Kosztuje 20 zł lub 30 zł. Jest potrzebne np. przy kandydowaniu na niektóre stanowiska.

26 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Wspólność majątkowa czy rozdzielność – co wybrać prowadząc firmę?

Prowadzenie firmy wiąże się z zagrożeniami, w tym wpadnięciem w wir długów. Wielu przedsiębiorców uważa, że ich to nie dotyczy, a przekonanie to może okazać się zgubne dla majątku małżeńskiego. Wspólność majątkowa czy rozdzielność – co wybrać? Sprawdź!

13 maja 2022

Prawo gospodarcze

Umowy adhezyjne - charakterystyka i zastosowanie

Umowy adhezyjne są jednostronnym kształtowaniem zobowiązania i regulowane są przepisami zawartymi w kodeksie cywilnym. Czym są umowy adhezyjne? W jakich okolicznościach mają one zastosowanie? Kto najczęściej je stosuje? Odpowiadamy w artykule!

17 maja 2022

Prawo gospodarcze

Działalność ubezpieczeniowa - charakterystyka i ograniczenia

Działalność ubezpieczeniowa należy do działalności szczególnie regulowanych, dlatego też nie każdy podmiot może ją wykonywać. Dowiedz się, kto zatem ma prawo rozpocząć działalność ubezpieczeniową oraz jakie ograniczenia występują w jej zakresie!

1 czerwca 2022

Prawa autorskie

Dozwolony użytek chronionych utworów

Dozwolony użytek jest kompromisem pomiędzy interesami właściciela autorskich praw majątkowych a interesami społeczeństwa. Jak korzystać z utworów i nie naruszać praw autorskich? Sprawdź, kiedy dozwolony użytek będzie darmowy, a kiedy odpłatny!

11 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów