Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Reklama a informowanie klientów o nowych funkcjach produktu

Reklama to forma przekazu mająca na celu przedstawienie oferowanego produktu bądź usługi potencjalnemu odbiorcy. Czy informowanie własnych klientów o nowych funkcjach w produkcie, jaki kupili spełnia te kryteria i jest reklamą? Wyjaśniamy w artykule!

20 lutego 2023

Prawo spółek

Umowa pomiędzy członkiem zarządu a spółką - jak ją zawrzeć?

Spółka z o.o., akcyjna lub prosta spółka akcyjna mogą zawierać różne umowy z członkami zarządu. Czy wiesz, w jaki sposób powinna zostać zawarta umowa pomiędzy członkiem zarządu a spółką? Czego w związku z taką umową należy unikać? Sprawdź w artykule!

20 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Pierwszeństwo przepisów unijnych przed krajowymi

Zgodnie z Konstytucją źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Sprawdź, kiedy występuje jednak pierwszeństwo przepisów unijnych przed krajowymi!

17 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Powierniczy przelew wierzytelności - kiedy może mieć miejsce?

Powierniczy przelew wierzytelności jest zleceniem windykacji należności z przeniesieniem na windykatora praw przysługujących wierzycielowi. Sprawdź w artykule na czym dokładnie polega powierniczy przelew wierzytelności oraz kiedy może mieć zastosowanie!

16 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Restrukturyzacja - na czym polega i kiedy ma miejsce?

Restrukturyzacja polega na rozpoczęciu postępowania, którego celem jest przeprowadzenie głębokich zmian w działaniu organizacji firmy. Podstawowym celem restrukturyzacji jest uniknięcie ogłoszenia upadłości. Sprawdź, kiedy dochodzi do restrukturyzacji!

16 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Wiadomość e-mail – czy zachowuje formę pisemną?

Zwykle umowy zawierają postanowienie, że nanoszone do nich zmiany wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Czy wiadomość e-mail może być równoważna z formą pisemną? Jak umożliwić zmienianie umów w formie e-mail? Wyjaśniamy w artykule!

15 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Instytucja wyzysku - co dokładnie oznacza?

Instytucja wyzysku uregulowana jest w Kodeksie cywilnym. Strony w umowie winny mieć wobec siebie równe prawa. Gdy jedna ze stron wykorzystuje swoje położenie możemy mówić o wyzysku. Sprawdź, jakich roszczeń może dochodzić osoba, która go doświadczyła!

14 lutego 2023

Prawa autorskie

Patent - na czym polega i co można opatentować?

Prawo do patentu przysługuje jego twórcy. Ochrona patentowa zastrzega prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy. Przeczytaj w artykule na czym polega patent, w jaki sposób można go uzyskać, jak długo trwa i ile kosztuje!

13 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Roboty w ramach zamówień publicznych - jak rozliczyć dodatkowe usługi?

Przedsiębiorcy, którzy wykonują roboty w ramach zamówień publicznych na początku przygotowują ofertę. Może jednak się zdarzyć, że w przygotowanej ofercie niektóre z robot nie zostały uwzględnione. Sprawdź, jak wygląda rozliczenie dodatkowych robót!

10 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Umowa sprzedaży - kiedy możliwe jest wypowiedzenie lub odstąpienie?

Umowa sprzedaży to jedna z najczęściej zawieranych umów. Regulują ją przepisy Kodeksu cywilnego. Czy możliwe jest odstąpienie od umowy sprzedaży lub jej wypowiedzenie? Sprawdź, na jakich warunkach możesz wypowiedzieć umowę sprzedaży lub od niej odstąpić!

9 lutego 2023

Prawo spółek

Umowa pożyczki pomiędzy wspólnikiem a spółką - jak ją zawrzeć?

Spółka osobowa może znaleźć się w sytuacji, gdzie nie będzie posiadać środków na bieżącą działalność, a instytucje finansowe odmówią kredytowania. Wówczas konieczną może okazać się umowa pożyczki pomiędzy wspólnikiem spółki osobowej a spółką. Sprawdź!

8 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Wywłaszczenie – czym jest i jakie są uprawnienia strony postępowania?

Wywłaszczenie nieruchomości umożliwia realizację celu publicznego poprzez pozbawienie dotychczasowego właściciela prawa własności nieruchomości. Sprawdź, kiedy może mieć miejsce wywłaszczenie nieruchomości oraz jakie są uprawnienia strony postępowania!

7 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Urlop dla poratowania zdrowia - kto i kiedy może z niego skorzystać?

Roczny urlop dla poratowania zdrowia mogą wykorzystać nauczyciele, którzy spełniają kilka warunków. Jeśli złożą wniosek poparty orzeczeniem lekarskim, dyrektor szkoły musi im takiego urlopu udzielić. Czy w okresie urlopu otrzymują wynagrodzenie? Sprawdź!

7 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Pełnomocnik spółki - jak prawidłowo go ustanowić?

Zawarcie umowy między spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a członkiem jej zarządu obwarowane jest koniecznością spełnienia wymogów wymienionych w kodeksie spółek handlowych. Sprawdź, jak prawidłowo powinien zostać ustanowiony pełnomocnik spółki!

6 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Rachunek uśpiony i nieaktywny – czym jest i kto może uzyskać z niego wypłatę?

Rachunek uśpiony w praktyce oznacza takie rachunki bankowe, które podlegają wygaszeniu z powodu śmierci lub braku obrotów na rachunku przez określony czas. Kiedy bank ma prawo do uśpienia rachunku bankowego? Jak wypłacić z niego środki? Odpowiadamy!

3 lutego 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów