0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Blokada rachunku bankowego – kiedy bank ma do tego prawo?

Większość ludzi wierzy, że środki pieniężne przechowywane na rachunku bankowym należą do właściciela konta. Czy na pewno tak jest? Niekoniecznie. Sprawdź, kiedy może nastąpić blokada rachunku bankowego i zamrożenie wpłaconych środków!

28 czerwca 2022

Prawo spółek

Nabycie nieruchomości przez spółkę od członka zarządu - czy jest możliwe?

W praktyce spółka, która posiada osobowość prawną może wchodzić w posiadanie praw i zaciągać obowiązki. Czy spółka może nabywać obowiązki? Czy nabycie nieruchomości przez spółkę od członka zarządu jest możliwe? Jak rozliczyć taki zakup? Sprawdź!

27 czerwca 2022

Ochrona danych

Domena internetowa - sposoby ochrony oraz zagrożenia

Obecnie to Internet jest największą oraz najważniejszą platformą marketingową. Konsumenci nie zdają sobie sprawy z procesów tam działających, podejmując lekkomyślne decyzje. W artykule omówimy czym jest domena internetowa oraz w jaki sposób ją chronić

24 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Zarządca sukcesyjny w działalności - kiedy należy go ustanowić?

Z chwilą śmierci właściciela przedsiębiorstwa przepisy umożliwiają skorzystanie z instytucji zarządu sukcesyjnego. Jaką rolę w przedsiębiorstwie pełni zarządca sukcesyjny? Czy objęcie przez niego przedsiębiorstwa generuje konieczność zapłaty podatku VAT?

23 czerwca 2022

Windykacja

Ochrona windykacyjna i negatoryjna – czym się różnią?

Sposobem na naruszenie prawa własności jest, w zależności od sposobu jej naruszenia, ochrona windykacyjna i negatoryjna? Czym są oba rozwiązania? Czym się od siebie różnią? Kto ma prawo do skorzystania z nich? Przeczytaj artykuł i uzyskaj odpowiedź!

22 czerwca 2022

Prawo spółek

Rozwiązanie prostej spółki akcyjnej – jakie są przyczyny?

Założenie spółki prawa handlowego wymaga spełnienia prawem pewnych przesłanek. Zarówno założenie spółki jak i jej rozwiązanie wymaga dokonania pewnych czynności. Rozwiązanie prostej spółki akcyjnej prowadzi do utraty bytu prawnego orz jej likwidację.

21 czerwca 2022

Prawa autorskie

Licencja przymusowa na wynalazek - warto wiedzieć

Przepisy prawne regulują zasady licencjonowania praw do wynalazku i znaku towarowego. Jakie wyróżniamy szczególne rodzaje licencji oraz czym jest licencja przymusowa na wynalazek? Odpowiadamy! Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

20 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Umowa podnajmu a obowiązujące zasady jej zawarcia

Jeśli umowa najmu nie zabrania najemcy podnajmu lokalu, to ma on możliwość podnajmu osobie trzeciej. W tym celu nawiązywana jest między stronami umowa podnajmu. Poznaj zasady nawiązywania umowy podnajmu oraz jakie elementy powinna ona zawierać!

17 czerwca 2022

Windykacja

Odmowa rozłożenia długu na raty - warunki formalne

Coraz częściej zdarza się, że dłużnik ma trudności ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Czy wierzyciel ma obowiązek rozlożyć wierzytelności na raty dłużnikowi? Czy może jednak nastąpić z jego strony odmowa rozłożenia długu na raty? Odpowiadamy w artykule!

15 czerwca 2022

Prawo spółek

Podatkowa Grupa Kapitałowa - czy spółka komandytowa może być jej częścią?

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie podatkowej grupy kapitałowej jest atrakcyjnym modelem biznesowym. Dowiedz się czym jest PGK oraz czy Podatkowa Grupa Kapitałowa może składać się m.in ze spółki komandytowej? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Prawo spółek

Odpowiedzialność spółki za popełnienie przestępstwa

Spółki posiadają odpowiedzialność nie tylko cywilnoprawną, ale także i karną. Jakich czynów dotyczy odpowiedzialność spółki za popełnienie przestępstwa? Czym jest podmiot zbiorowy i w jaki sposób odpowiada za czyny zabronione? Dowiedz się z artykułu!

20 czerwca 2022

Prawa konsumenta

Rękojmia za wady nieruchomości z rynku wtórnego

Rękojmia to obok gwarancji jedna z dwóch dróg składania reklamacji przez konsumenta. Rękojmia dotyczy nie tylko zakupu takich przedmiotów jak np. ubrania, a dotyczyć może zakupu nieruchomości. Rękojmia za wady nieruchomości z rynku wtórnego. Sprawdź!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Opłaty sądowe w sprawach cywilnych a sposób ich zapłaty

Procedura sądowa w postępowaniu cywilnym jest nad wyraz sformalizowana w tym wymaga ona uiszczenia opłaty sądowej. W jaki sposób dokonać zapłaty za opłaty sądowe w sprawach cywilnych? Czy za brak opłacenia pisma grożą sankcje? Odpowiadamy w artykule!

17 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Kiedy występuje konieczność zapłaty PCC?

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy w określonych sytuacjach zobowiązani są do zapłaty PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie stawki podatku PCC obowiązują i jaka ustawa je reguluje? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

21 października 2022

Prawo gospodarcze

Podatek od spadku – od jakiego spadku zapłacisz podatek?

Z chwilą odziedziczenia spadku, u spadkobiercy może powstać zobowiązanie podatkowe w postaci podatku od spadku. Czy zawsze podatek od spadku jest należny? Jakie składniki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadku? Na pytania odpowiadamy w artykule!

9 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów