Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czym jest zarządzanie dostępem i tożsamością (IAM)?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

IAM, czyli identity and access management, to zarządzanie tożsamością i dostępem. Jest to pojęcie z pogranicza kwestii związanych z prawem pracy, prawem korporacyjnym, przechowywaniem plików, dokumentów, a także ich udostępnianiem. W niniejszym opracowaniu zostanie wyjaśnione, czym jest zarządzanie dostępem i tożsamością, kto sprawuje nad tym nadzór, dlaczego jest to tak istotne i jakie są zalety tego systemu.

Zarządzanie dostępem i tożsamością

Zarządzanie tożsamością i dostępem to w zasadzie moderowanie pełnego cyklu życia tożsamości i uprawnień użytkowników we wszystkich zasobach przedsiębiorstwa, zarówno w centrach danych, jak i w chmurze. To jeden z podstawowych systemów kontroli bezpieczeństwa chmury. Jego zadaniem jest uwierzytelnianie użytkowników i regulowanie dostępu do systemów, sieci oraz danych. Menedżer tożsamości w chmurze ma za zadanie zapewnienie użytkownikom dostępu i uprawnień do szerokiej gamy aplikacji i usług, zarówno chmurowych, jak i lokalnych.

Zakres tych uprawnień jest określany indywidualnie przez przedsiębiorstwa. Może być on bardzo szeroki, ale również minimalny czy zerowy.

Proces zarządzania tożsamością w chmurze obejmuje przede wszystkim weryfikację tożsamości użytkowników i powiązanych z nimi praw dostępu do danego systemu. Rozwiązania identity and access management zapewniają odpowiednie narzędzia, które umożliwiają zarządzanie tożsamościami cyfrowymi użytkowników, a także oferują odpowiedni dostęp do zasobów firmy.

W ramach tego systemu administratorzy mają możliwość śledzenia działań użytkowników, jak również tworzenia na ich podstawie raportów oraz egzekwowania zasad w celu zapewniania zgodności.

Zarządzaniem tożsamością jest zatem udostępnianie rozwiązań celem nadzoru nad tożsamością, dostępem i katalogami. Pomaga ono zwiększać bezpieczeństwo, upraszczać przestrzeganie przepisów, wykorzystywać możliwości biznesowe w zakresie dostępu mobilnego i społecznego.

Krótko mówiąc, systemy te jasno określają i nadzorują, kto i do czego ma dostęp, jeżeli chodzi o dane zgromadzone w centrach, a także w chmurze.

Może to dotyczyć pracowników, współpracowników, osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, kontrahentów. Menedżer określa, kto i do czego ma dostęp oraz w jakim zakresie.

Nadzór nad zarządzaniem dostępem i tożsamościami

Nadzór nad tożsamością, czyli identity governance, polega na zarządzaniu zarówno udostępnianiem, jak i wycofywaniem obsługi użytkowników, a dodatkowo zapewnia przydatne informacje na temat tożsamości, które pozwalają szybko korygować uprawnienia użytkowników wysokiego ryzyka.

W ramach tego systemu można zatem modyfikować przyznane dostępy, tożsamości.

Ponadto można uruchomić funkcję samoobsługi, która pozwala użytkownikom inicjować i wprowadzać aplikacje (dla aplikacji lokalnych i chmurowych) przy użyciu odpowiednich interfejsów i łączników.

Taki nadzór nad tożsamościami umożliwia użytkownikom elastyczne gromadzenie istniejących tożsamości oraz powiązanych z nimi uprawnień i ról, aby szybciej je wdrażać. Procesy zgodności są przyspieszane za sprawą certyfikacji opartych na czasie, zdarzeniu lub organizacji. Oceny dotyczą uprawnień o wysokim ryzyku lub celów opartych na zgodności. Nadzór nad tożsamością polega także na stałym prześwietlaniu firmy celem identyfikacji i naprawy zasad, które mają wpływ na podział obowiązków.

Jeżeli są nieprawidłowości, taki system ma na celu ich szybsze weryfikowanie i stałe monitorowanie wszystkiego, co się dzieje.

Znaczenie IAM

Z zarysowanego powyżej opisu można się zorientować, że system zarządzania dostępem i tożsamościami jest skoncentrowany na tym, aby do określonych danych miały dostęp wyłącznie osoby do tego upoważnione.

Przykład 1.

Pani Wioletta jest specjalistą ds. kadr w dużym zakładzie pracy. Ma 2 podwładne, z których jedna zajmuje się wyłącznie płacami. Dostęp do dokumentów kadrowych, które są w zakładzie, jest zaszyfrowany i ma go wyłącznie pracodawca, pani Wioletta i podwładna, która zajmuje się kadrami. Pracownik ds. płac nie ma dostępu do tych danych. Nie mają go także inni pracownicy.

Udzielanie dostępu szczegółowo określonym osobom stanowi kluczowe narzędzie do ochrony zasobów konkretnego zakładu pracy przed cyberzagrożeniami. Systemy te zapewniają bowiem spójność reguł i założeń systemowych dotyczących dostępu użytkowników w całej organizacji, a także prawidłowe stosowanie uprawnień do zasobów, kiedy użytkownicy zmieniają funkcje w organizacji. Gdyby zatem pracownik zmienił stanowisko pracy ze specjalisty ds. kadr na pracownika organizacyjnego, automatycznie utraciłby dostęp do danych kadrowych.

Musi to jednak zakładać stałe skanowanie zasobów i działań w ramach zarządzania dostępem i tożsamościami, aby automatycznie wykrywać zmiany i modyfikacje. 

Wszystkie przedsiębiorstwa są narażone na naruszenie bezpieczeństwa w sieci, jeżeli nie korzystają z automatycznego monitorowania zasobów i działań. Takie elementy często mogą być zagrożone ze względu np. na nadmierne uprzywilejowanie prawami dostępu, które nie były skutecznie zarządzane.

Aktualnie zarządzanie dostępem i tożsamością jest niezbędnym narzędziem w środowiskach chmurowych, które pomagają zarządzać spójnością dostępu pomiędzy lokalnymi centrami danych i licznymi usługami w chmurze.

Oczywiście małe, działające na mniejszą skalę przedsiębiorstwa, które nie przechowują danych w chmurze, nie muszą koniecznie korzystać z tych technologii. Jednak coraz mniej podmiotów rzeczywiście nie ma takiej potrzeby, a w mniejszym czy większym stopniu korzysta z nowoczesnych udogodnień.

Aby zapobiec atakom związanym z tożsamością, organizacje potrzebują opracowania strategii IAM, która umożliwi lepszy wgląd w użytkowników i aktywność firmy, umożliwi ich stałe monitorowanie i bieżące rozpoznawanie nieprawidłowości.

Sposoby potwierdzania tożsamości, uwierzytelniania, autoryzowania, uzyskiwania dostępu do zasobów są ustalane przy zawieraniu umowy w zakresie zarządzania dostępem i tożsamościami.

Zarządzanie dostępem i tożsamością - zalety

Do zalet zarządzania dostępem i tożsamościami należą:

  • automatyczność;
  • bezpieczeństwo;
  • zarządzanie;
  • dbanie o spójność programów, aplikacji, dostępów;
  • wyróżnianie korzystających z tego na tle konkurencji;
  • nowoczesność platformy;
  • ułatwienie kontaktu pomiędzy kontrahentami, współpracownikami;
  • skrócenie czasu niezbędnego na przekazywanie zasobów, informacji;
  • zmniejszanie ryzyka wystąpienia błędu ludzkiego;
  • łatwość w udzielaniu i ograniczaniu dostępu, zależnie od potrzeb przedsiębiorstwa;
  • monitorowanie nieprawidłowości;
  • szybkie wykrywanie błędów;
  • zmniejszenie ryzyka naruszenia ochrony danych.

Te plusy sprawiają, że każde większe przedsiębiorstwo powinno rozważyć w swoim biznesie wprowadzenie modelu zarządzania dostępem i tożsamością, kluczowe przy przechowywaniu danych w chmurze.

Z uwagi na przechowywane dane, stanowiące nierzadko tajemnicę przedsiębiorstwa, a także liczne dane chronione na podstawie przepisów prawa pracy, RODO, czy kontraktów przedsiębiorstwa z kontrahentami, ważne jest zadbanie o ich bezpieczeństwo.

Przyłączenie się do systemu, który będzie pomagał w realizowaniu tych celów, na pewno będzie korzystne i pozwoli na wprowadzenie innowacji, z których będą czerpać przedsiębiorstwa i osoby z nimi powiązane.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów