Prawa konsumenta
Zbieg przestępstwa i wykroczenia skarbowego
Czyny zabronione określone w Kodeksie karnym skarbowym dzielą się na przestępstwa skarbowe oraz wykroczenia skarbowe. Jakie skutki wywołuje sytuacja, w której następuje zbieg przestępstwa i wykroczenia skarbowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
7 grudnia 2021
Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej
Z chwilą kiedy konsument ogłasza upadłość sąd wydaje postanowienie w zakresie majątku dłużnika, która staje się masą upadłości. Istotną kwestią jest również plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. W artykule omawiamy, czym jest plan spłaty!
1 lipca 2022
Kara umowna - orzecznictwo w sprawie zastrzegania
Kara umowna to często stosowane w praktyce zabezpieczenie należytego wykonania umowy i jest swojego rodzaju gwarancją spełnienia świadczenia przez dłużnika. W jaki sposób należy ją określić i jak prawidłowo ją zastrzec? Dowiesz się czytając artykuł!
26 listopada 2021
Umowa agencyjna – jak prawo chroni agenta, a jak dającego zlecenie?
Przez umowę agencyjną agent zobowiązuje się do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Sprawdź, jak umowa agencyjna chroni obie strony!
22 maja 2022
Czynności kontrolne - uprawnienia organu przeprowadzającego kontrolę
Czynności kontrolne mogą być wykonywane przez pracowników organu kontroli pod warunkiem stosowania się do ściśle określonych zasad postępowania dotyczących sposobu, zakresu i terminów przeprowadzania takich kontroli. Czego można się spodziewać? Sprawdź!
17 listopada 2021
Upadłość po śmierci dłużnika – czy to możliwe?
Zarządca sukcesyjny prowadzi bieżące sprawy przedsiębiorstwa, po śmierci właściciela zapewniając funkcjonowanie firmy do czasu zakończenia procesu spadkowego. Co w przypadku, gdy zmarły miał długi? Czy upadłość po śmierci dłużnika jest możliwa? Sprawdź!
22 maja 2022
Wartość przedmiotu sporu w postępowaniu cywilnym
W sprawach majątkowych powód obowiązany jest oznaczyć w pozwie kwotą pieniężną wartość przedmiotu sporu. Nie jest to łatwe i trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Artykuł na konkretnych przykładach podpowiada jak to poprawnie zrobić! Sprawdź!
5 listopada 2021
Naprawa pojazdu z OC sprawcy – części oryginalne czy zamienne?
Wypadki i stłuczki z udziałem pojazdów mechanicznych są na porządku dziennym. Następstwem tych zdarzeń jest naprawa pojazdu z OC sprawcy. Jakie mamy prawa gdy zakład ubezpieczeń zastosuje nieuzasadnione potrącenia amortyzacyjne odnośnie części zamiennych?
21 października 2021
Przepisy chroniące konsumenta w Kodeksie Cywilnym
W treści kodeksu cywilnego znaleźć można przepisy chroniące konsumenta, bowiem ten akt prawny zwraca szczególną uwagę na prawa konsumentów, dając im znacznie większą ochronę niż innym uczestnikom obrotu prawnego. Jakie są przepisy chroniące konsumenta?
16 lutego 2022
Rękojmia u dewelopera – terminy i zasady
Rękojmia to ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne oraz prawne sprzedanego towaru, dotyczy ona również nieruchomości. Kupującemu przysługują uprawnienia wynikające z jej tytułu. Rękojmia u dewelopera - przeczytaj więcej na ten temat!
12 marca 2022
Od kogo może żądać niezadowolony klient?
Konsument w przypadku nabycia wadliwego towaru może dochodzić swoich praw. Kto zatem odpowiedzialny jest za wadliwy towar - sprzedawca, czy producent? W artykule przedstawmy w ramach jakich środków niezadowolony klient może zgłosić swoje roszczenia?
16 sierpnia 2021
Przedawnienie roszczeń z kredytu lub pożyczki
Przedawnienie roszczeń z kredytu lub pożyczki następuje co do zasady z upływem 3 lat od dnia wymagalności dane zobowiązania. Jednak w przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej w tym zakresie ten okres przedawnienia jest dłuższy. Sprawdź!
25 czerwca 2022
Termin przedawnienia roszczeń konsumentów – jak liczyć?
Konsumenci niekiedy mają wątpliwości kiedy w przypadku sporów z bankiem upływa termin przedawnienia roszczeń. W tej sprawie TSUE wydał wyrok, który ma swoje zastosowanie również dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Kiedy zatem upływa bieg przedawnienia?
13 czerwca 2022
Rękojmia - przyznanie uprawnień dla przedsiębiorców
Rękojmia to odpowiedzialność sprzedawcy za wady sprzedanego towaru. Jest to prawo, z którego może skorzystać nabywca w przypadku reklamowania niezgodne z umową produktu. Jaki jest termin skorzystania z rękojmi? Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu!
29 września 2021
Regulamin sklepu internetowego a klauzule abuzywne
Przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy, aby chronić interes firmy powinien stworzyć regulamin zawierając w nim klauzule abuzywne. Regulamin sklepu internetowego a klauzule abuzywne - przedstawiamy, czym są i dlaczego się je zawiera w regulaminach!
17 stycznia 2022