Prawa konsumenta
Zasady świadczenia usług przez Booking i Airbnb
Platformy Booking.com oraz Airbnb od lat zyskują na popularności z uwagi na dużo większy zasięg potencjalnych gości. Jakie zasady w zakresie świadczenia usług obowiązują na tych platformach? Poznaj zasady świadczenia usług przez Booking i Airbnb!
1 sierpnia 2022
Rękojmia za wady nieruchomości z rynku wtórnego
Rękojmia to obok gwarancji jedna z dwóch dróg składania reklamacji przez konsumenta. Rękojmia dotyczy nie tylko zakupu takich przedmiotów jak np. ubrania, a dotyczyć może zakupu nieruchomości. Rękojmia za wady nieruchomości z rynku wtórnego. Sprawdź!
25 czerwca 2022
Wezwanie do zapłaty jako pierwszy krok windykacji
Odzyskanie należności od kontrahentów bywa problematyczne. Brak terminowych płatności może powodować problemy z płynnością finansową. Warto w przypadku braku zapłaty wysłać wezwanie do zapłaty. Sprawdź, co zrobić aby było skuteczne i odzyskać długi!
15 lipca 2022
Dyrektywa Omnibus: zmiany w prawie konsumenckim
Już niebawem przedsiębiorców czekają zmiany w przepisach dotyczących praw konsumenta, a to wszystko za sprawą dyrektywy Omnibus. Nowe przepisy będą dotyczyć m.in. zakazu podwójnej jakości produktów. Dyrektywa Omnibus - co się zmieni? Przeczytaj artykuł!
31 maja 2022
Kogo dotyczy zakaz handlu w niedziele i święta?
Obowiązuje w Polsce zakaz handlu w niedziele i święta. Nie dotyczy on jednak wszystkich przedsiębiorstw i rodzajów działalności, a zatem firmy coraz częściej wykorzystują luki prawne. Sprawdźmy, jakie są nowe przepisu dotyczące handlu w niedzielę!
5 kwietnia 2022
Wzorzec umowny – jakie prawa przysługują konsumentowi?
Wzorzec umowny jest instytucją, która ma zabezpieczać konsumentów przed nieświadomym zawieraniem umów ze sprzedawcą lub usługodawcą. Czy wiesz, czym dokładnie jest wzorzec umowny? Dowiedz się, jakie daje prawa konsumentom oraz jak powinien on wyglądać!
31 marca 2022
Czym jest oferta i co zrobić gdy różni się od ostatecznej ceny?
Wielu klientów spotkało się z sytuacją, że cena produktu przy kasie okazała się inna, niż ta na metce. W takiej sytuacje znaczenie ma definicja oferty handlowej. Czym jest oferta? Czym różni się oferta od informacji handlowej? Przeczytaj w artykule!
25 marca 2022
Dobra osobiste – czym są i jak je chronić?
Dobra osobiste do których zalicza się wolność czy zdrowie są co do zasady nietykalne i niezbywalne, nie można się więc ich zrzec. Jeśli zostaną one w jakikolwiek sposób naruszone, poszkodowany może domagać się zadośćuczynienia. Jak chronić dobra osobiste?
18 marca 2022
Zgłoszenie posiadania radia i telewizji - czy jest obowiązkowe?
Obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego dotyczy każdej osoby, która posiada telewizor lub radio, nawet jeśli jest ono praktycznie nieużywane. Dowiedz się, czy zgłoszenie posiadania radia i telewizji jest obowiązkiem przedsiębiorcy!
5 lipca 2022
Upadłość konsumencka z punktu widzenia sprzedawcy
Sytuacja gospodarcza, pandemia oraz zmiany w przepisach dotyczących ogłoszenia upadłości konsumenckiej przyczyniły się do wzrostu ilości wniosków o upadłość o kilka tysięcy w ciągu ostatniego roku. Upadłość konsumencka - poznaj jej charakterystykę!
14 marca 2022
Brak odbioru przesyłki za pobraniem a prawa przedsiębiorcy
Klienci często wybierają odbiór przesyłki za pobraniem. Oznacza to, że mogą za nią zapłacić dopiero po otrzymaniu zamówienia. Na przedsiębiorców może sprowadzać to straty. Jakie prawa ma przedsiębiorca, jeśli nastąpi brak odbioru przesyłki za pobraniem?
25 czerwca 2022
Zasady informowania o obniżce cen
Wyprzedaże to okazja, by uzupełnić braki poprzez zakupy, a jednocześnie wydać mniej pieniędzy. Niestety, można spotkać się ze sprzedawcami stosującymi nieuczciwe praktyki, takie jak np. fałszowanie promocji. Poznaj zasady informowania o obniżce cen!
3 marca 2022
Upadłość konsumencka – jak prawidłowo wypełnić formularz wniosku?
Upadłość konsumencka jest bardzo popularną wśród dłużników nie będących przedsiębiorcami. Jak sporządzić wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej? Odpowiadamy w artykule!
25 czerwca 2022
Produkt niebezpieczny - jaką odpowiedzialność ponosi producent?
Aby wprowadzić nowy produkt na rynek do użytku trzeba mieć na uwadze wszystkie przeszkody i restrykcje. Nowy produkt jest szczegółowo przebadany. Bywa, że na rynek wychodzi produkt niebezpieczny. Kto zawinił w takiej sytuacji? Sprawdziliśmy!
5 kwietnia 2022
Zawezwanie do próby ugodowej – co warto wiedzieć?
Zawezwanie do próby ugodowej to pismo procesowe wnoszone do sądu przez wierzyciela i opisujące precyzyjnie jego roszczenie co do podstawy i wysokości. Przeczytaj i sprawdź, czy samo zawezwanie do próby ugodowej ma skutek przerwania biegu przedawnienia!
17 lutego 2022