Prawa konsumenta
Roszczenia względem banków z tytułu umów kredytowych zawieranych przez konsumentów w walucie obcej
Wziąłeś kredyt w obcej walucie i zastanawiasz się, kiedy zasadne są roszczenia względem banków? Jakie warunki musi spełniać umowa z bankiem, aby nie była sprzeczna z dobrymi obyczajami? Po jakim czasie następuje przedawnienie roszczeń? Sprawdź!
4 lipca 2023
Umowa sprzedaży - wzór z omówieniem
Umowa sprzedaży (czasem nazywana umową kupna sprzedaży) to umowa wzajemna, zobowiązująca. Czy wiesz, jakie elementy powinna zawierać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej! Do pobrania darmowy wzór w formacie DOCX oraz PDF!
30 czerwca 2023
Wady fizyczne i prawne - czym są i jakie wiążą się z nimi uprawnienia?
Sprzedawca odpowiada za wady fizyczne i prawne rzeczy sprzedanej. Kupujący może żądać obniżenia ceny, odstąpienia od umowy, wymiany lub usunięcia wady. Odpowiedzialność sprzedawcy nie wygasa w przypadku niezgłoszenia wady przez kupującego.
21 czerwca 2023
Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej - jak je uzyskać?
Oddłużenie w upadłości konsumenckiej to proces, który ma na celu umorzenie zobowiązań upadłego konsumenta. Umorzenie takie może nastąpić w dwóch przypadkach, tj. bez ustalania planu spłaty wierzycieli oraz po wykonaniu planu spłaty wierzycieli.
20 czerwca 2023
Dyrektywa OMNIBUS a oferowane promocje i obniżki
Dyrektywa OMNIBUS ma na celu zwalczanie "pseudoobniżek" w handlu. Sklepy często stosowały nieuczciwe praktyki, obniżając cenę produktu, która ostatecznie była wyższa niż przed obniżką. Sprawdź, jakie obowiązki nałożyła na przedsiębiorców dyrektywa!
30 maja 2023
Zwrot kursu online - czy można dokonać jego zwrotu?
Sklepy online sprzedają nie tylko produkty z różnych miejsc na świecie, ale również kursy online. Jednak problem pojawia się, gdy klient chce zwrócić taki kurs. Czy możliwy jest zwrot kursu online? Sprawdź, czy w świetle dyrektywy OMNIBUS jest to możliwe!
29 maja 2023
Zgoda klienta a możliwość wysłania maila bez jej uzyskania
Zgoda klienta jest niezbędna do wysłania informacji handlowej. Kontakt z taką osobą bez uzyskania od niej zgody stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Istnieją jednak sytuacje, w których dopuszczalny jest kontakt mailowy bez uprzedniego uzyskiwania zgody.
26 maja 2023
Obciążenie konsumenta dodatkowymi opłatami - czy jest możliwe?
Konsumentem jest osoba fizyczna, która dokonuje z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jego działalnością gospodarczą, czy zawodową. Czy wiesz, kiedy możliwe jest obciążenie konsumenta dodatkowymi opłatami? Wyjaśniamy!
31 marca 2023
Umowa rezerwacyjna – co warto o niej wiedzieć?
Umowa rezerwacyjna stosowana jest w przypadku zakupu nieruchomości. W ramach zawarcia tej umowy sprzedający zobowiązuje się wyłączyć nieruchomość z oferty sprzedaży, która jest zarezerwowana na określony czas dla kupującego. Co warto o niej wiedzieć?
27 lutego 2023
Pozasądowe rozwiązywanie sporów w sprawach konsumenckich
Pozasądowe rozwiązywanie sporów konsumenckich zwykle jest korzystniejszą opcją dla obu stron transakcji ze względu na krótszy czas trwania i często niższe koszty. Czy wiesz, jakie są dostępne sposoby rozwiązywania takich sporów pozasądowo? Wyjaśniamy!
23 lutego 2023
Nieważność czynności prawnej - w jakich sytuacjach może wystąpić?
Konsekwencją wadliwego oświadczenia woli może być nieważność lub bezskuteczność umowy. Czym są wady oświadczenia woli i kiedy powodują nieważność czynności prawnej? Przeczytaj w artykule, jakie wady możemy wyróżnić na podstawie kodeksu cywilnego!
12 stycznia 2023
Sprzedaż lawinowa a czyn nieuczciwej konkurencji
Czy wiesz, na czym polega sprzedaż lawinowa? Dowiedz się, jakie muszą zostać spełnione warunki aby taki rodzaj sprzedaży był prowadzony legalnie, a tym samym nie posiadał znamion sprzedaży będącej czynem nieuczciwej konkurencji! Przeczytaj i sprawdź!
16 grudnia 2022
Sprzedaż konsumencka a obowiązki sprzedawcy
Sprzedaż konsumencka niesie za sobą szereg dokonania pewnych obowiązków. Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży detalicznej zobowiązani są do odpowiedniego informowania konsumenta o sprzedawanym produkcie. Sprawdź, jakie są obowiązki informacyjne sprzedawcy!
2 grudnia 2022
Umowa rachunku bankowego - jakie uprawnienia ma bank?
Umowa rachunku bankowego zezwala bankowi na obracanie środkami pieniężnymi wpłaconymi przez klienta na rachunek. Czy wiesz, jakie uprawnienia ma bank i co powinna zawierać umowa rachunku bankowego? Sprawdź najważniejsze informacje w artykule!
28 listopada 2022
Sprzedaż na raty – ze strony sprzedawcy i konsumenta
Coraz częściej sprzedawcy oferują zakup swoich produktów i usług na raty. Nic w tym dziwnego, bowiem, sprzedaż na raty niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla sprzedawcy jak i kupującego. O czym jednak należy wiedzieć przy zakupie na raty? Sprawdź!
23 listopada 2022