Prawo gospodarcze
Zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego - o czym warto wiedzieć?
Prowadzenie robót budowlanych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestor musi złożyć odpowiedni wniosek, ale w niektórych przypadkach wystarczy zgłoszenie budowy. Najprostsze prace mogą być prowadzone nawet bez jakichkolwiek formalności.
21 kwietnia 2021
Prokura w spółce - krótka charakterystyka
Szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez przedsiębiorców jest prokura. Jej zakres jest szerszy niż pełnomocnictwo ogólne. Czy wiesz, czym jeszcze się różnią? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest prokura w spółce i nie tylko.
17 stycznia 2022
Zapis windykacyjny sposobem przekazania majątku przez spadkodawcę
Zapis windykacyjny pozwala spadkodawcy zrobić to, czego nie może zrobić, gdy wyznacza spadkobiercę – przekazać konkretny składnik swojego majątku. Osoba, która dostała w zapisie składnik majątku, odpowiada za długi spadkowe, ale w ograniczonym zakresie.
24 stycznia 2022
Prawnik z urzędu - kto i kiedy może go dostać?
Nie każdy może pozwolić sobie na to, aby skorzystać z pomocy adwokata, który nie tylko napisze pismo, ale będzie pełnomocnikiem w sądzie i będzie obecny podczas rozprawy. Prawnik z urzędu - kto może na niego liczyć w sprawach cywilnych?
6 lipca 2022
Reklamacja dzieła - co zrobić, gdy pojawią się wady?
Wady może mieć nie tylko kupiona rzecz, ale też wykonane dzieło. Zamawiający może skorzystać z uprawnień z rękojmi i żądać np. usunięcia wad, obniżenia wynagrodzenia, a nawet odstąpić od umowy. O czym warto wiedzieć, gdy ma miejsce reklamacja dzieła?
28 kwietnia 2021
Sprzedaż zabawek przez Internet - dodatkowe obowiązki
Sprzedaż zabawek przez Internet wymaga podania klientom dodatkowych informacji. Chodzi tu o ostrzeżenia, np. określające minimalny wiek dziecka. Przed wystawieniem zabawek w sklepie trzeba się upewnić, czy towar jest oznakowany znakiem CE.
8 grudnia 2020
Zakaz sprzedaży w niedziele - zasady i wyjątki
Zakaz sprzedaży w niedziele ma wyjątki. Do tego jest wprowadzany stopniowo, więc w 2019 r. niedziel z handlem będzie jeszcze mniej niż w 2018 r. Dowiedz się, kogo zakaz nie dotyczy i w które niedziele sklep może być otwarty.
29 maja 2022
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia sądu
Skarga o stwierdzenie niezgodności przysługuje i może zostać wniesiona od prawomocnych postanowień wydawanych w postępowaniach dotyczących orzeczeń przez organy państw obcych oraz do spraw sądów II instancji, które kończą postępowanie w sprawie.
17 stycznia 2022
Czym się różni przestępstwo a wykroczenie skarbowe?
Przestępstwo a wykroczenie skarbowe różnią się od siebie pod względem konsekwencji prawnych. Jak zostają kwalifikowane? Co w przypadku popełnienia kilku przestępstw lub wykroczeń skarbowych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Prokura dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność
Prokura dla przedsiębiorcy jest rodzajem pełnomocnictwa i musi zostać udzielona na piśmie. Prokurentem może zostać osoba fizyczna, nie będąca członkiem rady nadzorczej ani komisji rewizyjnej spółki z o.o. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Kto ponosi odpowiedzialność za działanie władzy publicznej?
Odpowiedzialność za działanie władzy publicznej w przypadku popełnienia szkody, zostaje poniesiona w sposób solidarny przez organ. W przypadku udowodnienia winy, władza wykonawcza nie będzie mogła uchylić się od odpowiedzialności.
25 czerwca 2022
Czy czynny żal może pomóc nam uniknąć kary za przestępstwo skarbowe?
Czynny żal może pomóc nam uniknąć kary za przestępstwo skarbowe. Czynny żal dąży do naprawienia szkody, należy go złożyć w formie pisemnej do właściwego urzędu skarbowego. W jaki sposób złożyć zawiadomienie zawierajace czynny żal?
17 stycznia 2022
Czym jest mediacja i w jakich przypadkach należy ja zastosować?
Mediacja jest stosowana w sprawach, w których spór można rozwiązać poprzez zawarcie ugody. Jest dobrowolnym środkiem rozwiązywania konfliktów, i wyjaśnienia spornych kwestii. Strony samodzielnie podejmują decyzję o czasie trwania mediacji. Przeczytaj!
17 stycznia 2022
Jak wygląda kontrola w myśl Konstytucji biznesu?
Kontrola w myśl Konstytucji biznesu zostaje, co do zasady przeprowadzona na wniosek i musi zawierać uzasadnienie. Organ może dokonać kontroli, gdy m.in.zostało popełnione przestępstwo, wykroczenie skarbowe, albo gdy powstało zagrożenie życia lub zdrowia.
24 czerwca 2019
Jakie zostały wprowadzone zasady Konstytucji biznesu?
"Wszystko co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone" - to zasada wprowadzona przez Konstytucję Biznesu. Mówi ona, że dozwolone jest podejmowanie wszelkich działań, z wyjątkiem tych zakazanych przez prawo. Jak rozumieć zasady Konstytucji biznesu?
1 listopada 2020