0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Nadużycie prawa do informacji publicznej - kiedy ma miejsce?

Dostęp do informacji publicznej jest prawem każdego obywatela Polski. Czy wiesz, że w pewnych okolicznościach może zostać stwierdzone nadużycie prawa do informacji publicznej? W jakich przypadkach może mieć miejsce nadużycie tego prawa? Odpowiadamy!

19 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Limit płatności gotówką a różne rodzaje umów między kontrahentami

Przedsiębiorcy mogą zawierać różne umowy, a jednym z kryteriów ich rozróżnienia jest czas ich trwania. Znany jest limit płatności gotówką dla przedsiębiorców, a jak wygląda kwestia takiej płatności, przy umowach na czas nieokreślony? Sprawdź!

19 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Wynagrodzenie płatnika za pobór podatków w 2024 roku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynagrodzenie płatnika przysługuje płatnikowi, który terminowo opłaca podatki. Stanowi ono rekompensatę finansową z tytułu wykonywania szeregu czynności mających na celu obliczenie i potrącenie należnego podatku.

15 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Szkody wyrządzone przez AI – kto za nie odpowiada?

W następstwie szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji zostały przygotowane nowe regulacje przez Unie Europejską. Regulacje te dotyczą sytuacji w których występują szkody wyrządzone przez AI. Przedstawiamy skutki oraz zakres odpowiedzialności twórców.

15 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Odwołanie darowizny - jak można odwołać darowiznę?

Darowizna to umowa, w której darczyńca bezpłatnie przekazuje część swojego majątku obdarowanemu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których darczyńca chce odwołać darowiznę. Jednak czy możliwe jest odwołanie darowizny? Sprawdź!

14 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Dziedziczenie przedsiębiorstwa przez małoletniego - czy jest możliwe?

Dziedziczenie przedsiębiorstwa przez małoletniego jest jak najbardziej możliwe. jak wygląda wówczas cała procedura? Czy możliwe jest odrzucenie spadku? Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze szczegóły dotyczące dziedziczenia przez nieletnich!

14 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Czy możliwa jest sprzedaż gruntu w trakcie dzierżawy?

Sprzedaż gruntu w trakcie dzierżawy jest uwarunkowana szczególnymi przepisami Kodeksu cywilnego. Jakie zasady należy spełnić wówczas i kto ma prawo do pierwokupu? Przeczytaj nasz artkuł i poznaj więcej informacji na ten temat!

8 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Wadium przetargowe, jakie ma funkcje i zasady zwrotu?

Wadium przetargowe to zabezpieczenie, które muszą wpłacić uczestnicy aukcji lub przetargu. Ma ono na celu zapewnić, że zwycięzca przetargu nie wycofa się z umowy. W jaki sposób ustalana jest kwota wadium i jakie ma funkcje? Dowiedz się więcej!

7 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Sztuczna inteligencja – regulacje UE związane z ochroną przed ryzykiem

Sztuczna inteligencja to technologia, która istnieje od dawna, ale dopiero ostatnio stała się popularna. W związku z tym, że może mieć pozytywny i negatywny wpływ na nasze życie, konieczne jest opracowanie odpowiednich regulacji prawnych. Sprawdź!

7 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Organy spółdzielni - przewodnik po strukturze i kompetencjach

Spółdzielnia, jako dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, posiada pewną strukturę. Jej działalność, jest bowiem prowadzona poprzez organy spółdzielni, a to jakie kompetencje one posiadają oraz jak zostają powołane, omawiamy w artykule.

6 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Kooperatywa mieszkaniowa - co to jest i na czym polega?

Czy wiesz, co to jest kooperatywa mieszkaniowa oraz na czym polega? Jej członkowie współdziałają w celu realizacji inwestycji mieszkaniowej. W jaki sposób można wykorzystać kooperatywę mieszkaniową? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

5 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Jakie są najważniejsze zasady reprezentacji spółdzielni?

Celem spółdzielni jest działanie w interesie swoich członków. Czy wiesz, jakie są najważniejsze zasady reprezentacji spółdzielni oraz jakie zadania ma zarząd spółdzielni? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

2 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Spółdzielnie rolnicze - dlaczego warto je zakładać?

Rolnicza spółdzielnia produkcyjna ma za zadanie prowadzić wspólne gospodarstwo rolne, a także działać na rzecz indywidualnych gospodarstw rolnych członków. Przeczytaj artykuł i dowiedz się zatem, dlaczego warto zakładać spółdzielnie rolnicze!

1 lutego 2024

Prawo gospodarcze

Zabezpieczenie roszczeń w postępowaniu gospodarczym - na czym polega jego udzielenie?

Zabezpieczenie roszczeń w postępowaniu gospodarczym może pomóc w zabezpieczeniu ruchomości czy środków pieniężnych przed ich zbyciem. Jak poprawnie powinno ono zostać udzielone? I jakie warunki muszą być spełnione? Sprawdź!

31 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Pozasądowe metody rozwiązywania sporów w zamówieniach publicznych - analiza możliwych sposobów

W zamówieniach publicznych, w przypadku zaistnienia sporu między wykonawcą a zamawiającym, istnieje możliwość jego polubownego rozwiązania. Jakie są najczęstsze pozasądowe metody rozwiązywania sporów w zamówieniach publicznych? Omawiamy je w artykule!

31 stycznia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów