0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Płatność gotówkowa od klienta, a przepisy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy

Płatność gotówkowa w kwocie powyżej 10 tys. euro nie jest zabroniona nowymi przepisami, pod warunkiem, że firma zostanie objęta przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i staje się instytucją obowiązaną, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

3 stycznia 2021

Prawo gospodarcze

Opiekun prawny osoby starszej – kim jest?

Występują sytuacje, w których sąd może ustanowić opiekuna prawnego dla osoby starszej. Dzieje się tak, kiedy senior nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Jakie obowiązki ma opiekun prawny? Kto może nim zostać? Dowiedz się więcej z artykułu!

11 kwietnia 2022

Prawo gospodarcze

Błędy i omyłki w wyroku sądowym - co podlega sprostowaniu?

Błąd w wyroku sądowym może mieć różne skutki prawne, dlatego zawsze należy dokładnie przeczytać otrzymane postanowienie i sprawdzić zawarte w nim informacje. Przeczytaj i dowiedz się, co zrobić aby sprostować błędy i omyłki w wyroku sądowym.

13 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Doręczenia elektroniczne – nowość w polskim systemie prawnym

Postępowania sądowe i administracyjne obejmują konkretne prawa. Dotyczy to również sposobu doręczania różnego rodzaju pism między stronami lub uczestnikami danej sprawy. Nowością w polskim systemie prawnym są doręczenia elektroniczne. Dowiedz się więcej!

6 listopada 2021

Prawo gospodarcze

Ważne zmiany w prawie budowlanym - sprawdź

Znowelizowano przepisy Prawa budowlanego, których zadaniem będzie uproszczenie procesów budowlanych i inwestycyjnych, przy czym najważniejsze postanowienia będą dotyczyć zmiany projektu budowlanego. Sprawdź, jakie szykują się zmiany w prawie budowlanym!

23 października 2020

Prawo gospodarcze

Upadłość konsumencka także dla samozatrudnionych

Czym jest upadłość konsumencka oraz czy możliwa jest także w przypadku osób będących na samozatrudnieniu? Dowiedz się, jakie zmiany w zakresie przepisów prawa upadłościowego mają wejść w życie w 2020 r. oraz jakie warunki będzie trzeba spełnić.

13 maja 2020

Prawo gospodarcze

E-faktury w zamówieniach publicznych jako efekt cyfryzacji

Z cyfryzacją możemy się spotkać w każdym aspekcie życia społecznego i gospodarczego. Dotyczy on m.in. fakturowania, które coraz częściej odbywa się w sposób elektroniczny. E-faktury w zamówieniach publicznych stają się coraz bardziej powszechne. Sprawdź!

27 maja 2020

Prawo gospodarcze

Zakaz handlu w niedzielę - zmiany w 2020 roku

Część sklepów jest otwarta w niedziele, bo wykorzystuje wyjątki przewidziane w ustawie. Niedawno Sąd Najwyższy podjął korzystną dla właścicieli sklepów uchwałę dotycząca jednego z nich. Zakaz handlu w niedzielę ma zostać uszczelniony przez Sejm.

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Koronawirus a umowy. Czy klauzula rebus sic stantibus to rozwiązanie dla przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa?

Koronawirus a umowy – czy w związku z epidemią przedsiębiorca może zwolnić się ze zobowiązań nałożonych umową? Kto jest uprawniony do rozwiązania umowy lub dokonania w niej zmian. Sprawdź, jakie są przesłanki skorzystania z klauzuli rebus sic stantibus!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Przestępstwo zniesławienia - czym jest i jakim karom podlega?

Czym dokładnie jest przestępstwo zniesławienia i jakim karom podlega? Co możemy zrobić w przypadku, gdy ktoś narusza nasze dobre imię? Czy możemy się przed tym bronic? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak odróżnić oszczerstwo od krytyki.

18 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Testament notarialny – czy jest lepszy od innych rodzajów testamentów?

Testament notarialny posiada zdecydowanie większą moc dowodową od innych rodzajów testamentów. Czy warto zatem z niego skorzystać? Jakie ma zalety oraz na co należy zwrócić uwagę przy jego sporządzaniu? Dowiedz się, jak sporządzić testament notarialny.

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Kara łączna – w jaki sposób sąd ma prawo łączyć wielość kar skazanego?

Czym jest i na czym polega kara łączna? Jakie kary i środki karne podlegają łączeniu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy i w jaki sposób sąd ma prawo łączyć wielość kar skazanego. Poznaj cele i zasady łączenia kar i środków karnych

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Instytucje rynku pracy – w jaki sposób państwo może pomóc bezrobotnym?

Jakie zadania realizują instytucje rynku pracy? Czy dzięki nim państwo jest w stanie skutecznie walczyć z bezrobociem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie działania podejmują aby minimalizować ryzyko powstania bezrobocia w Polsce.

24 kwietnia 2020

Prawo gospodarcze

Upadłość małżonka a rozdzielność majątkowa

Czy upadłość małżonka może doprowadzić do powstania rozdzielności majątkowej? Na czym właściwie polega rozdzielność majątkowa? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zabezpieczyć majątek oraz jakie koszty wiążą się z ustanowieniem rozdzielności.

12 grudnia 2021

Prawo gospodarcze

Układ w upadłości – umowa z nadzorcą układu

Każde przedsiębiorstwo działające na rynku narażone jest na ryzyko niewypłacalności. Kiedy przedsiębiorca powinien ogłosić upadłość firmy? Czy w momencie poprawy kondycji finansowej firmy można zawrzeć układ z wierzycielami? Czym jest układ w upadłości?

7 kwietnia 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów