Prawo gospodarcze
Reklama jako czyn nieuczciwej konkurencji - jak legalnie się promować?
Reklama jako czyn nieuczciwej konkurencji może podlegać karze grzywny lub pozbawienia wolności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są czyny uznane za nieuczciwe oraz czego nie wolno stosować w kreacjach promujących towary i usługi.
27 maja 2020
Reprezentacja spółki komandytowo-akcyjnej – kto może pełnić taką funkcję?
Aby zarejestrować spółkę komandytowo-akcyjną należy przyjąć jej statut, objąć akcje i wnieść wkład pieniężny oraz powołać radę nadzorczą, jeśli liczba wspólników jest większa niż 25 osób. Przeczytaj, jak wygląda reprezentacja spółki komandytowo-akcyjnej!
25 czerwca 2022
Chmura obliczeniowa - regulacje Unii Europejskiej
Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to narzędzie często używane w przedsiębiorstwach w Polsce i na całym świecie. W związku z tym Komisja Europejska postanowiła stworzyć regulacje prawne w tym zakresie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Koszty egzekwowania wierzytelności z pominięciem komornika
Nie zawsze w postępowaniu egzekucyjnym niezbędny jest komornik. Często wierzyciel rezygnuje z jego usług ze względu na duże koszty, jakie to ze sobą niesie. Jak duże są koszty egzekwowania wierzytelności z pominięciem komornika? Odpowiadamy w artykule!
25 czerwca 2022
Profil zaufany - czym jest i jak go zarejestrować?
Założenie zaufanego profilu ma wiele zalet - pozwala na załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, jest bezpłatne i nie wymaga instalacji oprogramowania. Przeczytaj i dowiedz się, czy możesz zweryfikować profil zaufany na poczcie!
21 lipca 2022
Regulamin sklepu internetowego - na co zwracać uwagę?
Regulamin sklepu internetowego to dokument, który musi stworzyć każdy, kto prowadzi tego typu przedsiębiorstwo. Co powinno się w nim znaleźć? Jak go jasno i czytelnie napisać? Jakie ustawy regulują jego treść? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!
17 stycznia 2022
Czym jest skip tracing i jak można go wykorzystać?
Skip tracing - samo pojęcie może brzmieć nieco obco, ale działania, które się pod nim kryją zna na pewno każdy wierzyciel, którego dłużnik zniknął. Na czym polega skip tracing i w jaki sposób można z niego korzystać? Odpowiadamy w naszym artykule!
18 marca 2022
Wyłączenie sędziego w postępowaniu cywilnym - w jakich przypadkach?
Czy wyłączenie sędziego w postępowaniu cywilnym jest możliwe? Okazuje się, że tak. Takie działanie często jest wręcz niezbędne dla prawidłowego przebiegu sprawy. Dowiedz się, kiedy wyłączenie sędziego jest obligatoryjne, a kiedy można złożyć o to wniosek.
25 czerwca 2022
Upadłość konsumencka – czym jest i jak ją przeprowadzić?
W "wir" zaciągania pożyczek czy kredytów może wpaść każdy. Co zrobić w przypadku gdy konsument jest już niewypłacalny? Czy dłużnik może się w jakich sposób uratować przed wierzycielami? Sprawdź, czym jest upadłość konsumencka i co się z nią wiąże!
25 sierpnia 2020
Unieważnienie znaku towarowego, czy jest to możliwe?
Znakiem towarowym jest oznaczenie towarów przedsiębiorcy, jeżeli pozwala on na ich identyfikację. Jak poprawnie zgłosić go w Urzędzie Patentowym? Czy możliwe jest unieważnienie znaku towarowego? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w artykule!
27 marca 2020
Zyski po rozwodzie a majątek firmowy - co warto wiedzieć?
Następstwem rozwodu jest ustanie wspólnoty majątkowej małżonków, co jest podstawą do podziału majątku. Jakie zyski po rozwodzie przynależą się komu? Co w przypadku, gdy małżeństwo lub jedno z małżonków prowadziło firmę? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
21 października 2021
Spór zakładowy – jak prawidłowo przeprowadzić zbiorowy spór z pracownikami?
Kwestie związane ze sporami w zakładach pracy są regulowane przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Czym charakteryzuje się spór zakładowy i w jaki sposób można go rozwiązać? Przeczytaj artykuł i poznaj szczegóły omawianego tematu!
10 lutego 2022
Jak chronić nazwę firmy w Polsce i za granicą?
Czy warto zgłosić nazwę firmy lub logo w Urzędzie Patentowym? Przeczytaj, co daje takie zgłoszenie, oraz co zgodnie z prawem jest znakiem towarowym, który może zostać objęty ochroną. Sprawdź, jak chronić nazwę firmy w Polsce i za granicą!
27 maja 2020
Prawo doręczenia pism – procedura w Kodeksie postępowania cywilnego
Co jeśli dłużnik nie odbierze pisma sądowego wysłanego pocztą? Nowe prawo wprowadza rozwiązanie tego problemu. Daje to także możliwość obrony przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego bez wiedzy pozwanego. Przeczytaj i sprawdź, prawo doręczenia pism!
31 stycznia 2022
Wady oświadczenia woli
Wady oświadczenia woli mogą spowodować że umowa stanie się bezwzględnie nieważna lub umożliwią uchylenie się od jej skutków. Jakie są najczęściej spotykane wady oświadczenia woli? Przeczytaj i sprawdź kiedy umowa stanie się nieważna!
23 stycznia 2022