0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Nieistniejąca uchwała spółki kapitałowej

Jeżeli np. wspólnicy, członkowie organów spółki zarzucają uchwale niezgodność z prawem lub postanowieniami umowy, mają możliwość wytoczenia powództwa przeciwko spółce o uchylenie uchwały lub stwierdzenie jej nieważności. Co oznacza nieistniejąca uchwała?

1 listopada 2020

Prawo gospodarcze

Jak wygląda przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o.?

Zaletą prowadzenia działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwość poszerzenia grona wspólników czy też podwyższenia kapitału zakładowego. Przeczytaj, jak wygląda przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o.!

1 listopada 2020

Prawo gospodarcze

Działalność gospodarcza - najważniejsze informacje

Działalność gospodarcza to alternatywa dla pracy na etacie, dlatego warto wiedzieć o niej jak najwięcej. W naszym artykule wskazujemy, czym dokładnie jest i w jakich aktach prawnych możemy znaleźć jej definicję. Czytając nasz artykuł dowiesz się więcej!

21 marca 2022

Prawo gospodarcze

Blokada rachunku bankowego przedsiębiorcy przez urząd skarbowy

Możliwość wykorzystania przez przedsiębiorcę działalności banków do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi uzasadnia dokonanie blokady rachunku przez urząd skarbowy (KAS). Jak zatem wygląda blokada rachunku bankowego przedsiębiorcy?

29 maja 2022

Prawo gospodarcze

Faktyczne zamknięcie firmy a ustalenie 60 miesięcy przed ponownym rozpoczęciem działalności

Prawo do preferencyjnego ZUS nie ma m.in. osoba, która w czasie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności prowadziła działalność gospodarczą. Jak należy ustalić 60 miesięcy, gdy następuje faktyczne zamknięcie firmy?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Jakie kary grożą za złamanie zakazu konkurencji przez pracownika?

Złamanie zakazu konkurencji uregulowano w Kodeksie pracy oraz Kodeksie cywilnym. Jeśli pracownik nie dotrzyma umowy o zakazie konkurencji, to musi wypłacić pracodawcy odszkodowanie. Jakie jeszcze konsekwencję mogą wyniknąć ze złamania umowy? Sprawdź!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Jakie konsekwencje niesie obrażanie firmy?

Obrażanie firmy, jeśli narusza dobre imię przedsiębiorcy, jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności, a pewnych przypadkach – karą pozbawienia wolności do jednego roku. Jaka jest granica między wolnością wypowiedzi a ochroną dobrego imienia?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Rewolucyjny wyrok NSA - otrzymanie darowizny z poleceniem darczyńcy

Wydawać by się mogło, że precedensowy wyrok NSA sprawi, że każde otrzymanie darowizny z poleceniem darczyńcy stanie się wolne od podatku. Przy głębszej analizie problemu sprawa nie jest już taka oczywista. Kiedy darowizna nie podlega opodatkowaniu?

28 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Sponsoring a darowizna – jakie są różnice?

Sponsoring a darowizna to dwie zupełnie inne umowy, różnią się wzajemnością zobowiązania – umowa darowizny to zobowiązanie jednostronne, natomiast umowa sponsoringu to zobowiązanie dwustronne. Inne są także uregulowania podatkowe dotyczące tych umów.

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Jak powinna wyglądać sprzedaż udziału w spółce osobowej?

Sprzedaż udziału w spółkach, co do zasady reguluje Kodeks spółek handlowych. Przepisy te regulują, że nie może dojść do transakcji bez wcześniej otrzymanej na piśmie zgody pozostałych wspólników. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

19 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Konkurs w sklepie internetowym - kiedy zwycięzcy muszą płacić podatek?

Konkurs w sklepie internetowym, w którym wydawane są nagrody, można zorganizować tak, żeby uniknąć podatku od nagród. Jak to zrobić? Jak przerzucić podatek z laureata na organizatora, jeśli już trzeba podatek zapłacić?

22 stycznia 2020

Prawo gospodarcze

Konkurs z losowaniem nagród oznacza dodatkowe formalności

Klienci lubią konkursy i lubią nagrody. Przez prosty błąd organizator konkursu może jednak wpakować się w kłopoty. Wystarczy, że będzie to konkurs z losowaniem nagród. - co podpada pod ustawę o grach hazardowych. A na to potrzebne jest zezwolenie.

4 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Zakaz powierzania pracy w handlu w niedzielę w związku z ograniczeniem

Zakaz powierzania pracy w handlu w niedzielę obowiązuje prawie wszystkie obiekty handlowe, poza kilkoma wyjątkami takimi jak: stacje benzynowe, placówki pocztowe, sklepy z pamiątkami, kina, restauracje czy lecznice dla zwierząt. Dowiedz się więcej!

1 listopada 2020

Prawo gospodarcze

Upoważnienie a pełnomocnictwo - jakie są różnice?

Upoważnienie osoby trzeciej do wykonywania czynności w naszym imieniu - czy to to samo, co pełnomocnictwo? Jak go prawidłowo udzielić? Na co uważać? Jakie są wymogi formalne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!

10 września 2022

Prawo gospodarcze

Polski znak towarowy - jak zarejestrować przez Internet?

Znak towarowy to najlepszy sposób na ochronę nazwy czy logo. Można go zastrzec samodzielnie lub skorzystać z pomocy, najlepiej rzecznika patentowego. Jak samemu zarejestrować polski znak towarowy przez Internet?

15 grudnia 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów