0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

23 wyniki dla tematu: prawo-do-odliczenia-vat

Artykuły:

Prawo do odliczenia VAT z faktury z zawyżoną stawką podatku

Kto odpowiada za prawidłowość wystawionej faktury? Czy nabywca ma prawo ująć fakturę w kosztach podatkowych działalności gospodarczej? Czy występuje prawo do odliczenia VAT z faktury z zawyżoną stawką podatku? Na pytania odpowiadamy w artykule!

16 września 2022

Prawo do odliczenia VAT - kiedy przysługuje?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony. Dowiedz się, w jakich sytuacjach oraz według jakich przepisów podatkowych prawo do odliczenia VAT nie będzie przysługiwało przedsiębiorcy!

28 lipca 2022

Prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej po terminie

Co do zasady fakturę należy wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Czy wystawienie faktury po terminie wyłącza bądź ogranicza prawo do odliczenia podatku VAT z tej faktury?

31 maja 2022

Odliczenie VAT od usług noclegowych i gastronomicznych zakupionych do odsprzedaży

Co do zasady podatnik VAT może obniżyć kwotę podatku należnego, jeśli nabyte towary i usługi są wykorzystywane do działalności opodatkowanej. Czy zatem możliwe jest odliczenie VAT od usług noclegowych i gastronomicznych nabytych do dalszej odsprzedaży?

26 lipca 2021

Jak odliczać VAT - zasady ogólne czy proporcja?

Podatnicy VAT mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (od sprzedaży) o kwotę podatku naliczonego (od zakupu). Aby było to możliwe zakupione towary czy usługi muszą służyć do wykonywania czynności opodatkowanych. Sprawdź, jak odliczać VAT!

21 czerwca 2021

Korekta VAT od nabyć środków trwałych przy sprzedaży mieszanej

Przedsiębiorco! Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak powinna wyglądać prawidłowa korekta VAT od nabyć środków trwałych przy sprzedaży mieszanej? Od jakich towarów można odliczyć VAT oraz jakiego obrotu nie zalicza się do proporcji? Odpowiedź w artykule!

19 lutego 2021

Brak dochowania należytej staranności w VAT - konsekwencje

Czy brak dochowania należytej staranności pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku VAT? Jakie konsekwencje karne grożą za przelew na niewłaściwy numer rachunku? Dowiedz się, na czym polega należyta staranność oraz jak uniknąć konsekwencji!

2 czerwca 2020

Faktura wystawiona na wspólników a prawo spółki do odliczenia VAT

Przyszli wspólnicy niejednokrotnie ponoszą koszty związane z nieutworzoną jeszcze spółką. Czy po założeniu działalności, podatnicy mogą rozliczyć podatek VAT należny? Sprawdź, czy faktura wystawiona na wspólników uprawniania do odliczenia podatku VAT!

11 lipca 2019

Artykuły spożywcze dla pracowników a prawo do odliczenia podatku VAT

Przedsiębiorcy często kupują artykuły spożywcze dla pracowników, aby poprawić jakość pracy w firmie. Jeśli nie jest to obowiązkiem podatnika a wyłącznie dobrą wolą to czy wówczas od zakupu artykułów spożywczych przysługuje odliczenie podatku VAT? Sprawdź!

9 maja 2019

Prawo do odliczenia VAT z faktur - kiedy nie można dokonać odliczenia?

Z założenia podatek od towarów i usług powinien być neutralny dla przedsiębiorcy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Sprawdź, z jakiego powodu niektóre faktury nie uprawniają do odliczenia podatku!

23 kwietnia 2019

Odliczenie VAT od zakupów sprzed rejestracji jako czynny podatnik

Kupiłeś coś, zanim zarejestrowałeś się jako czynny podatnik VAT? Odliczenie VAT od zakupów sprzed rejestracji jako czynny podatnik VAT jest możliwe. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby odliczyć podatek od tych zakupów!

5 czerwca 2017

Kiedy odliczyć VAT od zakupu towarów handlowych?

Zakup towarów handlowych służących działalności opodatkowanej daje nabywcy prawo do odliczenia podatku VAT. Czy wiesz, kiedy odliczyć VAT od zakupu towarów handlowych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat! Podpowiadamy!

18 maja 2017

Odliczenie VAT od paliwa do sprzętu

Czy można odliczyć VAT od paliwa do sprzętu wykorzystywanego w działalności, innego niż samochód?

13 października 2016

Prawo do odliczenia VAT od paliwa

Czy prawo do odliczenia VAT dotyczy również wydatków związanych z zakupem paliwa do samochodu osobowego?

15 stycznia 2016

Odliczenie VAT krok po kroku

Dla czynnych podatników VAT wiele problemów i wątpliwości wzbudza odliczenie podatku VAT. Czy wiesz, jakie dokumenty umożliwiają odliczenie VAT oraz kiedy możliwe jest dokonanie odliczenia VATu? Dowiedz się czytając nasz artykuł!

27 listopada 2015

Odliczenie VAT z kopii faktury - czy jest możliwe?

Aktualnie przedsiębiorcy nie mają obowiązku oznaczania faktury jako "oryginał" i "kopia". Jednak można jeszcze spotkać się z takimi adnotacjami na dokumentach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy jest możliwe odliczenie VAT z kopii faktury!

19 października 2015

Prawo do odliczenia VAT naliczonego a brak rejestracji

Podatnicy podatku od towarów i usług mają prawo do odliczenia VAT od wydatków na zakup towarów lub usług na potrzeby działalności gospodarczej. Zobacz, kiedy takie prawo przysługuje także przedsiębiorcom niezarejestrowanym jako czynni podatnicy VAT!

14 maja 2015

Kiedy nie odliczysz VAT z faktury kosztowej

Co do zasady dokumentem pozwalającym na dokonanie odliczeń podatku VAT jest faktura. Czy wiesz kiedy masz prawo do odliczenia VAT z faktury kosztowej, a kiedy nie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

2 marca 2015

Odliczenie VAT gdy faktura wystawiona na dwóch nabywców

Faktura wystawiona na dwie osoby - odliczanie podatku VAT.

13 listopada 2014

Odliczenie VAT to prawo, nie obowiązek!

godnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT, pod warunkiem wykorzystania nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych.

30 czerwca 2014

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów