0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

13. emerytura – wprowadzona na stałe!

Wielkość tekstu:

13. emerytura potocznie zwana „trzynastką” jest to świadczenie z programu Emerytura Plus. Pierwszy raz została wypłacona w maju 2019 roku. W kwietniu 2020 r. emeryci i renciści również otrzymają to świadczenie. Jakie formalności trzeba spełnić?

„Trzynastka” już w kwietniu

Rząd zakłada, że „trzynastka” nie będzie jednorazowym świadczeniem i będzie wypłacana corocznie na przełomie marca i kwietnia. W 2020 roku 13. emerytura ma być wypłacona 1 kwietnia.

Zdaniem rządu nie należy zapominać o emerytach, gdyż jest to grupa społeczna najbardziej zagrożona ubóstwem. Jak podkreślają władze: „Nie zapominamy więc o emerytach, o seniorach, o słabszych, o niepełnosprawnych. Będziemy kontynuować wypłatę 13. emerytury, a w 2021 roku – wypłata '14-tki”. 

Warto nadmienić, że charakter tego świadczenia zmieniono z jednorazowego na dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Rząd zaznacza, że będzie ono już stale wypłacane co roku – zgodnie z harmonogramem.

25 lutego prezydent podpisał ustawę, która już na stałe wprowadza wypłatę 13. emerytury. Rząd ponadto przyjął projekt ustawy przewidujący wypłacenie w przyszłym roku 14. emerytury!

13. emerytura dla kogo i ile?

Rozwiązanie to będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych. „Trzynastka” będzie wypłacana w kwocie najniższej krajowej emerytury. Wysokość minimalnej emerytury w 2020 r. ustalono na poziomie 1200 zł brutto. To oznacza, że emeryci na rękę otrzymają około 980 zł. Od kwoty brutto będzie potrącony podatek oraz składka zdrowotna.  

„Trzynastka” – formalności

13. emerytura będzie wypłacona automatycznie. Nie ma konieczności składania wniosków. O wypłatę dodatkowych środków powinni jednak postarać się świeżo upieczeni emeryci. Choć 13. emerytura w 2020 roku zostanie przyznana wszystkim emerytom bez względu na wysokość otrzymywanego świadczenia, to w przypadku nowych świadczeniobiorców „trzynastki” będą wypłacane tylko zarejestrowanym emerytom, którzy do marca 2020 r. zgłoszą się do ZUS-u. Zostało więc bardzo mało czasu. Jeśli przyszły emeryt chce otrzymać „trzynastkę” jeszcze w 2020 roku, powinien niezwłocznie złożyć wniosek, ponieważ formalności w tym przypadku potrafią się przedłużyć w czasie, szczególnie jeśli emeryt będzie musiał uzupełnić dokumentację w ZUS.

13. emerytura to z pewnością duży zastrzyk gotówki dla emerytów i rencistów. Emeryci nie muszą składać żadnych wniosków, świadczenie będzie należne automatycznie. Źródłem finansowania mają być pieniądze Funduszu Solidarnościowego i z budżetu państwa. Rząd w kolejnych latach planuje wprowadzenie 14. emerytury.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów