Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Naprawa samochodu bez AC a koszty uzyskania przychodu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wypadki drogowe zdarzają się każdego dnia i mogą spotkać zarówno właścicieli samochodów prywatnych, jak również firmowych. W przypadku przedsiębiorców należy podkreślić, że w przypadku zdarzenia drogowego na całkowicie innych zasadach będą rozliczane koszty i przychody dla samochodu objętego wyłącznie ubezpieczeniem obowiązkowym (OC), a inaczej dla pojazdu ubezpieczonego dobrowolną polisą autocasco (AC). Najważniejsza różnica - naprawa samochodu bez AC nie może zostać zaliczona do kosztów.

Naprawa samochodu bez AC

Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PIT - oraz odpowiednio w art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o CIT – do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczyć strat, które powstały w wyniku likwidacji bądź utraty samochodów, a także koszty remontów powypadkowych, jeżeli samochodu nie objęto ubezpieczeniem dobrowolnym AC.

W praktyce, właściciel samochodu, który został został objęty wyłącznie ubezpieczeniem obowiązkowym OC, nie będzie mógł zaliczyć wydatków do kosztów firmowych z tytułu poniesionego na naprawę. Przychodem podatnika będzie w tej sytuacji wyłącznie nadwyżka kwoty, otrzymanej z odszkodowania nad sumą wydatków, faktycznie przeznaczonych na remont.

Naprawa samochodu bez AC a koszty uzyskania przychodu

Jeśli właściciel skorzystał z ubezpieczenia firmowego samochodu w ramach ubezpieczenia dobrowolnego AC, to do kosztów uzyskania przychodu będzie mógł zaliczyć wydatki poniesione na naprawę auta. Przychodem będzie na tym przykładzie cała wartość kwoty, jaką właściciel uzyskał od ubezpieczyciela.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów