Tarcza branżowa 6.0 to pakiet pomocy skierowany do przedsiębiorców, którzy zostali najbardziej dotknięci skutkami pandemii COVID-19. Po wprowadzeniu ostatnich obostrzeń kolejne firmy zmuszone zostały do zawieszenia swoich działalności. W związku z tym rząd zaproponował poszerzenie pomocy w ramach Tarczy 6.0. Aktualne przepisy ustawy antycovidowej nie zawierają konkretnego terminu zakończenia naboru wniosków o uzyskanie środków – powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy mają zatem na to czas do końca bieżącego roku.
Formy wsparcia oferowane przez rząd w ramach tarczy branżowej 6.0:
- zwolnienie z ZUS;
-
jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe;
-
dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw w wysokości 5 tys. zł;
-
dofinansowanie wynagrodzeń pracowników;
-
zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku.
Dodatkowe świadczenie postojowe dla kolejnych kodów PDK
Świadczenie postojowe to jedna z form wsparcia dla przedsiębiorców ujęta w Tarczy branżowej 6.0. Z rozwiązania tego będą mogły skorzystać firmy, które prowadziły na dzień 30 września 2020 roku jeden z określonych rodzajów działalności i które osiągnęły 40% spadek przychodu w październiku lub w listopadzie 2020 roku w porównaniu do przychodu uzyskanego w październiku lub listopadzie 2019 roku. Rząd postanowił poszerzyć listę kodów PKD o kolejne działalności, które będą mogły starać się o uzyskanie środków przeznaczonych na wypłacanie jednorazowych świadczeń postojowych.
59.14.Z (działalność związana z projekcją filmów);
79.90.C (pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowana);
85.52.Z (pozaszkolne formy edukacji artystycznej);
85.53.Z (pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu);
85.59.A (nauka języków obcych);
86.10.Z (działalność szpitali – z ograniczeniem do lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej);
90.04.Z (działalność obiektów kulturalnych).
Tarcza 6.0 dla kolejnych branż - dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników
Uzyskanie dofinansowania do miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 2000 zł będzie zależało od czasu zatrudnienia pracownika (zatrudnienie powinno nastąpić co najmniej 3 miesiące przed złożeniem wniosku o przyznanie świadczeń).
Warunkiem do skorzystania z tej formy wsparcia będzie uzyskanie wynagrodzenia przez pracownika (w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany będzie wniosek o przyznanie świadczenia) nie wyższego niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.
O udzielenie dofinansowania do wynagrodzeń przedsiębiorcy będą mogli wnioskować do 10 czerwca 2021 roku.