0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Coroczna podwyżka emerytur - ile wyniosą świadczenia w 2020 roku?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wysokość emerytury co roku podlega waloryzacji na korzyść świadczeniobiorców. Jak ma wyglądać podwyżka emerytur w 2020 roku? Wstępne założenia przewidują zwiększenie świadczeń od marca o około 70 zł.

Podwyżka emerytur a wskaźnik waloryzacji

Zgodnie z projektem budżetu na 2020 rok prognozowany w wskaźnik waloryzacji w kolejnym roku miałby wynieść 103,24%. Jednakże obecnie rząd przychyla się bardziej do waloryzacji kwotowo-procentowej. Potwierdził to rzecznik rządu Piotr Muller:

W tej chwili pracujemy nad tym, ale skłaniamy się ku waloryzacji kwotowo-procentowej.

Oznacza to, że wzrost najniższego świadczenia będzie ustalony kwotowo, a pozostałe wartości będą waloryzowane zgodnie ze wskaźnikiem.

Minimalna emerytura

Jest to najniższe świadczenie, które przysługuje po ukończeniu wieku emerytalnego oraz gdy okresy składkowe i nieskładkowe wynosiły co najmniej:

  • 20 lat w przypadku kobiet,

  • 25 lat w przypadku mężczyzn.

Przy czym okresy nieskładkowe nie mogą być wyższe niż 1/3 okresów składkowych.

W 2019 roku wysokość minimalnej emerytury ustalona została w kwocie 1100 zł. Jak podaje rp.pl w 2020 r. podwyżka emerytur minimalnych wyniesie 100 zł, czyli świadczenie to będzie przysługiwało kwocie 1200 zł.

Trzynasta i czternasta emerytura

W maju 2019 r. emeryci dostali tzw. trzynastą emeryturę. Jej wysokość była jednakowa dla wszystkich świadczeniobiorców i równa była 1100 zł brutto, czyli wartości minimalnej emerytury.

Podczas kampanii wyborczej obiecano emerytom utrzymanie wypłat dodatkowych emerytur, a od 2021 roku wprowadzenie również czternastek.

Podwyżka emerytur w 2020 roku jest pewna, jednak zarówno wskaźnik jak i kwota zwiększenia minimalnych świadczeń będzie znana dopiero w lutym. Wtedy pewnie rozstrzygnie się również czy obietnice wyborcze dotyczące dodatkowych wypłat zostaną spełnione.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów