Poradnik Przedsiębiorcy

Fundusze na start firmy - od czego zacząć?

Pomysł na biznes jest, dobre chęci są. Potrzebne są jednak fundusze na start firmy, których brak… niestety, pieniądze to najważniejszy aspekt i bez nich ciężko ruszyć z działalnością. Wielu przedsiębiorców decyduje się na kredyt na start firmy, który pomoże rozruszać biznes i stanąć na nogi. Przedsiębiorca zaopatrzony w biznesplan udaje się więc na pierwszą rozmowę do banku. Przeczytaj artykuł i poznaj alternatywne sposoby na dofinansowanie firmy.

Pierwsza rozmowa i dobre wrażenie

Zazwyczaj pierwsza rozmowa okazuje się być dosyć przykrym doświadczeniem dla przedsiębiorcy. Niezależnie od tego, jak dobry jest nasz biznesplan i jak pewni jesteśmy swoich możliwości, bank może je zakwestionować. Do obniżenia zdolności kredytowej mogą się przyczynić zadłużenia na kartach kredytowych. Oczywiście początkujący przedsiębiorcy mają największy problem z otrzymaniem kredytu na start firmy, jednak nie jest to niemożliwe!

Chociaż banki tego nie przyznają, okazuje się, że sprawdzają ubiegających się o kredyt nawet w mediach społecznościowych. Głównie dlatego, że to właśnie internet daje możliwość zweryfikowania prawdziwości niektórych informacji podanych przez kredytobiorcę. Banki stosują tzw. metodę scoringową, która obejmuje różne kwestie, między innymi takie, które mogą się wydawać bardzo błahe. Bo, czy kredytobiorca wpisując swój numer kontaktowy wiedziałby, że wpisując numer domowy, byłby bardziej wiarygodny, niż podając numer komórkowy?

Dlatego tak ważne jest, aby do rozmowy dobrze się przygotować i mieć odpowiedzi nawet na te, wydawać by się mogło, najmniej istotne pytania.

O ile pieniędzy mogę się ubiegać?

Jako początkujący przedsiębiorca, z praktycznie zerową zdolnością kredytową, nie ma co się oszukiwać - możesz otrzymać maksymalnie kilka tysięcy złotych. Jednak przy zakładaniu działalności gospodarczej potrzebne są znacznie większe fundusze na start firmy. Niektóre banki posiadają ofertę kredytu na start firmy, jednak tam można otrzymać maksymalnie 15 tysięcy złotych. żeby otrzymać taką pożyczkę, trzeba jednak spełnić wiele wymagań, między innymi:

  • nie być karanym w okresie 2 lat przed wystąpieniem z wnioskiem o pożyczkę, za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu;
  • w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki nie prowadzić działalności gospodarczej;
  • nie być zatrudnionym lub nie wykonywać innej pracy zarobkowej.

Dodatkowo, takiej pożyczki nie można otrzymać na prowadzenie każdej działalności gospodarczej. Wykluczone są między innymi działalności:

  • związane z produkcją, przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu podstawowych produktów rolnych,
  • w sektorze rybołówstwa i akwakultury,
  • w sektorze budownictwa okrętowego,
  • związane z branżą erotyczną,
  • prowadzone w formie spółki prawa handlowego.

Fundusze na start firmy - dotacje unijne

Dotacje unijne cieszą się niesłabnącą popularnością wśród początkujących przedsiębiorców. Istnieje więcej niż jedna forma zdobycia dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Aby dowiedzieć, jakie programy dotacyjne działają w województwie ubiegającego się o dofinansowanie, wystarczy udać się do pobliskiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego. O dofinansowanie można ubiegać się między innymi z takich programów, jak: Kapitał Ludzki, Rozwój Obszarów Wiejskich czy Leader. Bardzo dobrą opcją, w przypadku odmowy banku jest także inicjatywa JEREMIE - niskooprocentowane pożyczki i kredyty z Unii Europejskiej, skierowane do małych i mikroprzedsiębiorstw.