Google Ads to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na promocję marki w Internecie, z którego korzystają małe i duże firmy na całym świecie. Intuicyjny panel reklamowy, niski finansowy próg wejścia i wręcz natychmiastowe efekty, to tylko niektóre z zalet rozwiązania służącego do promowania się w wyszukiwarce internetowej.
Google Ads – co to takiego?
Google Ads – jeszcze do niedawna znane, jako Google AdWords – to, najprościej mówiąc, internetowy system reklamowy, dzięki któremu reklama w Google i w witrynach partnerskich dociera do internautów potencjalnie zainteresowanych ofertą danej firmy.
Google Ads jest systemem aukcyjnym i pozwala na wyświetlanie linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania w Google oraz na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych, które uczestniczą w programie partnerskich Google AdSense.
Pozycje w wynikach wyszukiwania są przez algorytmy Google przyznawane witrynom na podstawie maksymalnej stawki CPC (koszt za kliknięcie), ustalonej przez danego reklamodawcę oraz na podstawie wyników jakości reklamy (na które składają się nie tylko wyniki jakości kreacji reklamowej, ale i strony docelowej, na którą kieruje).
Jakie kampanie reklamowe można tworzyć w Google Ads?
W Google Ads możliwe jest stworzenie pięciu rodzajów kampanii reklamowych, których wybór zależy zwłaszcza od rezultatów, jakie chciałby osiągną reklamodawca i reklamowanego asortymentu. Oto one:
- kampanie reklamowe w sieci wyszukiwania – wyświetlanie linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania w Google;
- kampanie reklamowe w sieci reklamowej – wyświetlanie linków sponsorowanych w postaci reklam typu display, u uczestników programu Google AdSense (reklamy w witrynach internetowych, reklamy w aplikacjach mobilnych, reklamowe filmy na YouTube, e-maile reklamowe w Google);
- kampanie reklamowe na YouTube – wyświetlanie linków sponsorowanych w postaci reklam wideo przed, po i w trakcie filmów w serwisie;
- kampanie reklamowe w sekcji Google Zakupy – wyświetlanie linków sponsorowanych w postaci reklam produktowych;
- kampanie reklamowe aplikacji mobilnych – wyświetlanie linków sponsorowanych (promujących aplikacje mobilne), w postaci reklam w Google, w Google Play, na YouTube itd.
To sam reklamodawca decyduje o tym, gdzie mają się wyświetlać reklamy, jego marki. Może oczywiście w całym procesie decyzyjnym skorzystać z rozwiązań rekomendowanych przez system reklamowy Google.
Reklama w Google Ads krok po kroku
Do stworzenia kampanii reklamowej w wyszukiwarce – poza utworzeniem konta w Google Ads – konieczne jest przejście przez kilka prostych kroków. Oto one:
- należy wskazać cel kampanii – w pierwszym kroku wybiera się, jaki rezultat ma zostać osiągnięty przez kampanię w Google Ads: zwiększenie liczby telefonów do firmy, zwiększenie wizyt w sklepie stacjonarnym, zwiększenie wizyt w witrynie internetowej. Na podstawie wskazanego celu, system reklamowy Google dostosowuje reklamę w taki sposób, by reklamodawca osiągnął efekt, na jakim mu zależy;
- należy wskazać, gdzie chce się reklamować – w drugim kroku wybiera się, czy reklama ma się wyświetlać lokalnie (np. w danym regionie), czy globalnie. W przypadku firm działających regionalnie lub posiadających swoje oddziały w różnych częściach kraju, warto postawić na promocję lokalną;
- należy stworzyć kreację reklamową – w trzecim kroku tworzy się komunikaty reklamowe: tekstowe i wizualne. Warto skupić się na podkreśleniu największych zalet marki i jej wyróżników, które zainteresują potencjalnych klientów. W dodatku wybiera się słowa kluczowe, na które reklamy będą pojawiały się w wynikach wyszukiwania, gdy internauta wpisze daną frazę;
- należy wskazać miesięczny limit budżetu na reklamy – w czwartym kroku określa się, ile pieniędzy chce się wydać na kampanie. System daje reklamodawcom gwarancję, że z ich konta reklamowego nie zniknie więcej niż na początku postanowili. Mało tego, w każdym momencie mogą oni wprowadzać zmiany w limicie budżetu, a system podpowiada im estymowane wyniki przy danych wydatkach;
- należy opublikować kampanie – system reklamowy Google wyświetli je tylko tym osobom, które są potencjalnie zainteresowane reklamowym asortymentem, co wykazują w swoich zachowaniach zakupowych (np. wpisując w wyszukiwarkę frazę pasującą do danej reklamy) i tylko w tych miejscach, które mają największy potencjał pod kątem osiągnięcia zamierzonego przez reklamodawcę rezultatu (np. reklama salonu kosmetycznego zostanie wyświetlona w wynikach wyszukiwania lokalnego, w Mapach Google, a reklama odzieży w wynikach wyszukiwania w sekcji Zakupy Google). W dodatku większość kampanii rozliczana jest w modelu PPC (płatność za kliknięcie), czyli za efekty w postaci kliknięć w linki sponsorowane.
W tworzeniu kampanii niezwykle przydatne są narzędzia udostępniane reklamodawcom przez Google, takie jak:
- planer zasięgu, za pomocą którego kreuje się strategię medialną;
- planer słów kluczowych, za pomocą którego dobiera się razy kluczowe;
- aplikacja edytor Google Ads, za pomocą której można zbiorczo wprowadzać zmiany w kampaniach;
- konto menedżera (wcześniej znane pod nazwą Moje Centrum Klienta), za pomocą którego można zarządzać więcej niż jednym kontem jednocześnie.
Dzięki możliwościom, jakie reklamodawcom stwarza Google, reklamowanie się w wyszukiwarce jest naprawdę proste. Jeśli jednak zapoznanie się z działaniem panelu administracyjnego i samodzielne zarządzanie kampaniami jest zbyt czasochłonne, można zlecić to zadanie specjaliście – freelancerowi, osobie zatrudnionej na etat lub agencji.