0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Skoncentruj się na sukcesie - lepsza koncentracja wyjdzie ci na plus

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kluczem do osiągania sukcesów i ponadprzeciętnych rezultatów jest rozwijanie koncentracji. Ponad 70% ludzi ma problemy ze skupianiem się przez dłuższy czas na jednym zadaniu. A przecież lepsza koncentracja to klucz do skutecznego realizowania powierzonych zadań!

Jak działa nasz mózg podczas koncentracji?

Gdy koncentrujemy się na zadaniu, mózg używa przede wszystkim kory przedczołowej. Potrzebuje ona dużo glukozy i tlenu. Kiedy wykonujemy proste zadania, które znamy, uruchamiają się starsze pokłady mózgu, które działają automatycznie, przez co zużywają mało zasobów. Natomiast, gdy zadanie jest bardziej skomplikowane, mózg korzysta z pamięci krótkotrwałej i koncentracji. Przetwarzanie takich informacji zużywa dużo większą ilość zasobów.

Lepsza koncentracja - jak ją poprawić? 

Aby koncentracja była efektywna, trzeba przede wszystkim skupić całą swoją uwagę na czynności, która jest do wykonania. Podzielność uwagi nie istnieje. Można mówić jedynie o szybkim przerzucaniu uwagi z jednego zadania na drugie. Pamiętaj o tym, aby skupiać się jednej rzeczy, gdy wykonujesz zadanie trudne lub wymagające kreatywności.

Kolejnym ważnym elementem poprawy koncentracji jest skupienie się na chwili obecnej. Nie bujaj w obłokach. Skup się na bieżącym zadaniu. Nie myśl o tym, co jeszcze masz do zrobienia.

Na poprawę koncentracji wpływa także ustalenie hierarchii zadań. Po przybyciu do pracy należy ustalić, co w danej chwili jest najważniejsze, a drobne sprawy, które mogą poczekać, odłożyć na później. Dobrym pomysłem jest też ustalenie jednego dnia w tygodniu, który przeznaczysz wyłącznie na wykonywanie wszystkich odłożonych, drobnych spraw. Chcąc zrobić wszystko na raz, naprawdę nie zrobisz niczego dobrze.

Stres związany z natłokiem pracy wywołuje negatywne emocje, przez co trudniej jest jasno myśleć. Dzięki rozładowaniu napięcia będziesz mógł skupić się na zadaniach, które masz do wykonania i nie popełnisz głupich błędów. Jeżeli postarasz się rozluźnić, poprawi się twoja koncentracja, a twój mózg będzie lepiej pracował.

Skuteczne ćwiczenia na koncentrację

Koncentrację, tak jak inne umiejętności, można wyćwiczyć lub ulepszyć. Pomóc może w tym:

  • rozwiązywanie krzyżówek,
  • układanie puzzli,
  • nauka nowego języka obcego,
  • gra na instrumencie.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów