Poradnik Przedsiębiorcy

E-biznes – start w lepszą przyszłość na wyciągnięcie ręki

Jeszcze w połowie XX wieku ludzie nie mieli pojęcia o tym, że pojawi się możliwość kontaktu na odległość drogą inną niż tradycyjna poczta czy telefon stacjonarny. Tymczasem nagle z odmętów szybko postępującej technologii wyłonił się Internet i zrewolucjonizował ludzkie życie. Bell, zdaje się, przewraca się w grobie, widząc co dzieje się z opatentowanym przez niego wynalazkiem. Cóż, sztampowy telefon powoli przechodzi do lamusa, wypierają go telefony komórkowe i takie programy komputerowe jak Skype. Ba, tradycyjna poczta powoli staje się zbędna, coraz mniej osób korzysta z jej usług. I choć, być może, ona nigdy nie przejdzie do lamusa, to z całą pewnością w ciągu kilkunastu lat odnotowano znaczny spadek klientów, którzy przed pojawieniem się Internetu właśnie tą drogą wysyłali stare, dobre listy ręcznie pisane. W dzisiejszych czasach wystarczy włączyć komputer, odpalić komunikator internetowy i w ten, znacznie szybszy, sposób kontaktować się zresztą społeczeństwa. W związku z powyższym nie powinien nikogo dziwić fakt, że współcześnie Internet nie służy tylko do komunikacji. I wcale nie przesadzimy, jeśli uznamy, że jest w nim wszystko, bo co nie istnieje w Sieci, nie istnieje naprawdę. Obecnie firma, która nie posiada swego odpowiednika w Internecie, nie jest traktowana poważnie. Dlatego też w dzisiejszych czasach niezwykle popularny stał się e-biznes. Sieć zapewnia przedsiębiorcom maksymalnie szybki przepływ danych, a bezpośredni i natychmiastowy dostęp do informacji to jeden z najistotniejszych aspektów biznesu.

Niestety wciąż wiele osób nie docenia dobrodziejstw, które niesie ze sobą internetowy biznes. Dla niektórych wręcz jest oczywistością, która istnieje gdzieś obok, a w rzeczywistości tacy ludzie tak naprawdę nie mają pojęcia, czym on właściwie jest, nic nie wiedzą o jego historii i rodzajach. Ba, nawet część przedsiębiorców korzystających z jego możliwości nie zdaje sobie z tego sprawy. A przecież przed przeniesieniem swojej firmy do wirtualnego świata warto poznać definicję, strukturę i opcje e-biznesu. Niewiedza ta często sprowadza na ziemię laików, bo to prawie tak z korzystaniem pierwszy raz z suszarki do włosów, niby wiesz do czego służy, ale nie zdajesz już sobie sprawy z konsekwencji, jakie pociąga za sobą, np. przysunięcie włączonej suszarki maksymalnie blisko głowy. Otóż wyobraźcie sobie, że nie mając odpowiedniej wiedzy na temat e-biznesu, również możecie się poparzyć.

E-biznes – a co to takiego?

Respondenci ulicznego wywiadu zapytani: „czym jest e-biznes?”, odpowiadali najczęściej, że jest to po prostu „internetowa firma”. Natomiast poproszeni o więcej szczegółów odmawiali odpowiedzi. Unikanie rzeczowej odpowiedzi może świadczyć o częściowej ignorancji lub zwykłym braku konieczności zagłębiania się w szczegóły. Ale także może wynikać z szerokości, ogólności i rozbieżności samego pojęcia e-biznesu. Dla niektórych e-biznes obejmuje wszystkie czynności wykonywane na komputerze, zaczynając od wpisania tekstu do edytora, a kończąc na skorzystaniu z kalkulatora. Z kolei inni ograniczają e-biznes wyłącznie do jego internetowego aspektu.

Niemniej e-biznes to forma biznesu, która opiera się na szeroko rozumianych rozwiązaniach teleinformatycznych, przy czym głównie bazująca na aplikacjach internetowych, czyli upraszczając sprawę – faktycznie jest to po prostu firma funkcjonująca częściowo lub całkowicie w Sieci. Z tym że należy zaznaczyć, iż e-biznesem nie jest wyłącznie elektroniczne przeprowadzenie transakcji, ale także wszystkie procesy, które do niej doprowadziły. Nadmienione funkcjonowanie w Sieci polega przede wszystkim na:

  • szybkim przepływie danych (czyli wymiana informacji, przesyłanie dokumentów itd.) między właścicielami firm, dystrybutorami, producentami, klientami itp.;
  • zawieraniu umów/kontraktów;
  • pozyskiwaniu nowych kontaktów i informacji, np. o potencjalnych klientach, konkurencji i obecnych badaniach rynkowych;
  • natychmiastowym i niemal bezpośrednim kontakcie z kontrahentami, klientami czy pracownikami za pomocą telekonferencji, poczty e-mail, komunikatorów internetowych itp.