0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak wyznaczać cele, by nie popełnić błędu?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wielu z nas stawia sobie cele - te długoterminowe i bliżej usytuowane w czasie. Jeżeli jednak nie udaje się nam ich osiągnąć, narasta w nas frustracja, jesteśmy zawiedzeni, zmniejsza się nasza motywacja do działania. Jak wyznaczać cele, by nie popełniać błędu i sprawić, że osiąganie ich będzie jak najbardziej możliwe? Przeczytaj niniejszy artykuł, gdzie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Dlaczego stawiamy sobie cele?

Z pewnością postawienie sobie konkretnych celów sprawia, że jesteśmy bardziej zmotywowani do działania. Wiemy bowiem dokładnie, co chcemy osiągnąć, najczęściej też znamy kroki, które mogą przybliżyć nas do realizacji. Dzięki temu chcemy ulepszyć swoje życie, nie tylko prywatne, lecz także zawodowe oraz ułatwić pewne procesy, jeżeli jest to możliwe. Nie błądzimy we mgle, mamy świadomość, że nawet małe zadania są dla nas ważne. Dla wielu z nas takie poczucie jest istotne w tym, by w pełni skupić się na tym, co robimy. Cele mogą uświadomić nam, co w życiu jest dla nas najważniejsze, a jakie czynności zajmujące nasz czas możemy spokojnie odpuścić bez żadnego uszczerbku.

Jak wyznaczać cele?

Zdarza się nam postawić sobie cel, którego nie uda nam się spełnić. Jeżeli taka sytuacja się powtarza, stajemy się zniechęceni i przestajemy wierzyć, że to może się udać. Możliwe, że popełniamy pewne błędy, które przeszkadzają nam w realizacji naszych założeń. Jak wyznaczać cele, by udawało się nam je osiągać? Jak podejść do tego zadania?

Co właściwie chcesz zrobić?

Samo wyznaczenie celu może być trudne. Czasami naprawdę nie wiemy, czego chcemy. Jest jednak kilka sposobów, by przekonać się, na czym naprawdę nam zależy. Jednym z nich jest wypisanie na kartce wszystkich celów, jakie przychodzą nam do głowy. Mogą one wybiegać w przyszłość bardziej lub mniej, nie ma to znaczenia. Zostawmy tę listę na jakiś czas, na przykład tydzień, następnie wróćmy do niej i wykreślajmy to, co jednak uważamy za mniej ważne. Jeśli nadal mamy przekonanie, że celów jest zbyt wiele, zostawmy listę na kolejny tydzień i wróćmy do niej ponownie. Dzięki temu po jakimś czasie pozostaną z nami te najistotniejsze, na których najbardziej nam zależy.

Możemy również spróbować kilkakrotnie zbudować listy celów, nie spoglądając na poprzednie. Po pewnym czasie warto je porównać i sprawdzić, co się na nich powtarza, a następnie skupić się na tych punktach.

Odnalezienie celu to nie wszystko

Może się wydawać, że skoro wiemy już, jak wyznaczać cele, nasza wiedza jest kompletna, teraz wystarczy zapisać wybrane punkty i rozpocząć ich realizację. Nie jest to jednak tak proste, jak może się wydawać. Każdy cel powinniśmy początkowo rozłożyć na czynniki pierwsze. Dopiszmy do nich nawet najmniejszy krok, który może pomóc w realizacji. Zawrzyjmy na liście wszystko, co przychodzi nam do głowy. Droga do realizacji jest bardzo potrzebna, by się na niej nie zgubić. Samo postawienie celu nie wystarczy, jeśli nie mamy pojęcia, co zrobić, by się do niego przybliżyć. Wówczas nierzadko jest to tylko pusty slogan.

Podziel cele na kategorie

Pomocne w wyznaczaniu celów może być również podzielenie ich na kategorie. Dzięki temu wydają się one bardziej uporządkowane, a my możemy wyznaczyć te sfery, na których głównie chcemy się skupić. Jak może to wyglądać? Przykładowymi kategoriami mogą być: praca, dom, rodzina, zdrowie, finanse, wygląd. Czasami świadomie omijamy niektóre z nich - niestety coraz częściej jest to zdrowie, które odkładamy na dalszy plan. Jeśli jednak przypiszemy cele do tej kategorii, być może uda nam się zwrócić na to większą uwagę i niespełnianie postanowień będzie nas w pewien sposób męczyło, co w tym przypadku może popchnąć nas do działania.

Postaw na metodę SMART(ER)

Realizacja celów nie zawsze się udaje. Powodów takiego stanu jest wiele, a często okazuje się po prostu, że cel nie jest realny bądź konkretny. W związku z tym warto sprawdzić metodę SMART czy też SMARTER, by pod jej kątem ocenić naszą listę. Na czym to polega?

S - specific - konkretny - cel musi być konkretny, bez problemu powinniśmy go rozumieć, nie chodzi o to, by napisać: schudnę, ale by określić dokładnie: chcę ważyć mniej o 15 kilogramów.
M - measurable - mierzalny - powinniśmy określić, co będzie znakiem, że cel jest realizowany lub że już go osiągnęliśmy. Warto wyznaczyć takie punkty już na samym początku, by nie okazało się, że cel już dawno za nami, a my nadal robimy coś w tym kierunku, choć moglibyśmy skierować swoją energię w inne miejsce.
A - achievable - osiągalny - należy sprawdzić, czy tak naprawdę cel jest dla nas ważny i czy mamy prawdziwą motywację do tego, by go osiągnąć.
R - realistic - realny - cel musi być realny. Nie będziemy latać, nawet jeżeli to będzie na naszej liście. Jeśli z góry wiemy, że nie uda nam się czegoś zrealizować, po prostu skreślmy cel i zapomnijmy o nim.
T - time-bound - określony w czasie - jeśli nie ustalamy choć przybliżonego celu realizacji, trudno się zmobilizować do tego, aby rozpocząć działania. Starajmy się więc w każdym przypadku wyznaczyć czas, w którym chcemy osiągnąć dany cel.
+
E - exciting - ekscytujący - cel powinien nas ekscytować. Jeśli jest dla nas obojętny, nie będziemy mieli ochoty, by poświęcać mu czas. Być może jeśli nie wzbudza w nas emocji, wcale nie jest dla nas ważny?
R - recorder - zapisany - uważa się, że cel powinien być również zapisany. Przede wszystkim kiedy to zrobimy, trudniej nam będzie o nim zapomnieć, a sam fakt, że znajduje się na liście, motywuje do tego, by rozpocząć jego realizację.
Wyznaczanie celów nie jest proste - to pewne. Należy tej czynności poświęcić więcej czasu, aby były one możliwe do zrealizowania. Jeśli jednak to zrobimy, będzie nam o wiele prościej dążyć do tego, by to się udało. Dzięki temu czujemy się spełnieni, zwiększa się nasza wiara w siebie, a życie stać się może o wiele prostsze.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów