0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wyznaczanie celów i droga do ich realizacji

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Tak jak wspominaliśmy w drugiej części naszego cyklu, jednym z podstawowych błędów w zarządzaniu czasem, jest brak celu. Pracujemy, jednak właściwie nie wiemy nad czym. Nie czujemy żadnej motywacji, jesteśmy nieefektywni, na bakier z produktywnością. Dlatego też jeśli chcemy zorganizować swój czas, wyznaczanie celów jest niezwykle istotne. Jak to zrobić? Jak je realizować? Jaka metoda może nam pomóc? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Dlaczego warto wyznaczyć cel?

Wyobraź sobie, że kolejny raz otrzymujesz w pracy zupełnie niewymagające zadanie. Wydaje się monotonne, pozbawione sensu, coś klikasz, ale w zasadzie nie wiesz, po co to robisz. Jesteś tym zmęczony, zniechęcony, a motywacja do pracy jest zerowa. O ile prościej i produktywniej by ci się pracowało, gdyby przełożony, zanim przekazał ci te pozornie nic nieznaczące zadania, wyjaśnił, jaki jest ich cel? Wiedziałbyś, dlaczego ma to miejsce, że ma to sens i po wykonaniu tych męczących obowiązków czeka cię coś satysfakcjonującego.

Przełożonym wyznaczającym cel w przypadku zarządzania twoim czasem, jesteś oczywiście ty. Jeśli wyznaczysz cel, każde twoje zadanie zyska sens. Będziesz wiedzieć, co tak naprawdę chcesz i musisz zrobić, by go osiągnąć. Błądzenie we mgle jest męczące. Wyznaczenie celu pomoże nam w oczyszczaniu naszego umysłu, nabraniu energii, uporządkowaniu działań. Szczególnie jeśli zapiszesz to, co przyjdzie ci do głowy – dzięki temu wszystko będzie się wydawało na swoim miejscu, a to, co ciągle znajdowało się „z tyłu głowy”, w końcu zniknie.

Poza tym wyznaczanie celów wpływa również doskonale na naszą motywację. Wiemy już, co chcemy robić, planujemy więc zacząć działać jak najszybciej. Kiedy coś nam chodzi po głowie, ale sami nie wiemy, co to jest, okazuje się to znacznie trudniejsze, łatwiej nam porzucić pomysły, odpuścić sobie.

Wyznaczanie celu jest potrzebne również do tego, by wiedzieć, że to koniec, kiedy do niego dotrzemy. Czasami nie mamy świadomości, że cel został osiągnięty, dopóki nie będzie on jasno wyznaczony, bo właściwie skąd mamy to wiedzieć? Jego określenie może sprawić, że zrozumiemy, jak dużo już za nami i jak już blisko jesteśmy.

Wyznaczanie celów krok po kroku

Jak więc może wyglądać wyznaczanie celów? Z jakich metod skorzystać?

Bardzo dobrym sposobem wyznaczania celów, jest ich zapisanie. Warto poświęcić na to dłuższą chwilę – w końcu nad wyznaczonym celem spędzimy pewnie dużo czasu, byłoby więc to dla nas na pewno niezbyt pocieszające, gdyby się okazało, że to jednak nie to. Podstawowe narzędzia do tego zadania są bardzo proste – wystarczy bowiem kartka i długopis.

Zapisanie swoich celów jest bardzo dobrym krokiem. Przede wszystkim dlatego, że do takiej listy zawsze możemy wrócić i ją zmodyfikować. Dla wielu z nas, spisanie myśli jest również bardzo oczyszczające, pozwala na je uporządkować i pozbyć się tych natrętnych.

Nie ograniczajmy się, wypiszmy na kartce wszystko, co chcielibyśmy robić, nie tylko w najbliższej przyszłości. Lista może być naprawdę długa. Jednak po jej spisaniu, warto ją na jakiś czas zostawić, schować, a następnie wrócić do niej i wykreślać to, co wydaje nam się po czasie nie tak bardzo atrakcyjne i interesujące, jak myśleliśmy o tym wcześniej.

Można również spisać na kartce listę swoich celów, schować ją i po kilku dniach stworzyć ją ponownie. Warto powtórzyć to kilkakrotnie i po jakimś czasie spojrzeć, które cele się powtarzają, na których najbardziej nam zależy.

Metoda SMART w wyznaczaniu celu

Wyznaczanie celów może znacznie ułatwić metoda SMART. Warto ją wykorzystać, by mieć pewność, że nasz cel jest możliwy do realizacji. Na czym ona polega?

Według tej metody, warto każdy cel przeanalizować pod kilkoma kątami. SMART jest skrótem, który skrywa w sobie te aspekty. Sprawdź więc, czy twój cel jest:

S – specific – sprecyzowany
Cel powinien być konkretny. Nie chodzi tutaj o ogólniki, takie jak na przykład „chcę lepiej się odżywiać”, ale „chcę wyeliminować z diety mięso, słodkie napoje i nabiał”.

M – measurable – mierzalny

Żeby wiedzieć, w którym momencie drogi do celu jesteśmy, musimy wyznaczyć mierzalny cel. Tym samym jeśli założymy, że chcemy zacząć bieganie, warto zaznaczyć, jaki odcinek chcemy przebiec. Jeśli będzie to np. 5 kilometrów, będziemy mogli sprawdzać nasze postępy na bieżąco.

A – achievable – osiągalny (lub attractive – atrakcyjny)

Cel powinien być osiągalny – to znaczy warto wyznaczyć coś, co rzeczywiście jesteśmy w stanie osiągnąć. Dlatego też jeśli nigdy nie biegaliśmy i mamy słabą kondycję, przebiegnięcie 5 kilometrów, będzie znacznie lepsze niż przebiegnięcie maratonu. Z kolei atrakcyjny cel to taki, który jest dla nas wyzwaniem, a jego osiągnięcie może nam przynieść korzyści.

R – realistic – realny
Cel powinien być oczywiście realny. Jeśli marzą nam się skrzydła, realizacja celu związanego z lataniem może nie być najprostsza. Warto myśleć realnie i stawiać na cele, które możemy osiągnąć.

T – time-bound – określony w czasie

Wyznaczanie celów w czasie również jest istotne. Jeśli cel nie ma terminu, bardzo łatwo o nim zapomnieć, odsuwać go.

Jak zrealizować cel?

Co powinniśmy zrobić, kiedy wyznaczanie celów jest już za nami? Jakie kroki przybliżą nas do realizacji?

Kolejnym krokiem po wyznaczeniu celu, powinno być dokładne wypisanie zadań, które nas do niego przybliżą. Rozpiszmy wszystko, co składa się na cel. Wyznaczmy bloki zadań. Zróbmy to w taki sposób i podzielmy na takie części, żebyśmy teoretycznie każdego dnia mogli zrobić mały krok ku realizacji.

Osiąganie swojego celu warto wpisać na stałe do swojego kalendarza, zawiesić go sobie na lodówce czy innym widocznym miejscu. Jeśli go schowamy, możemy zwyczajnie o nim zapomnieć, a to znacznie opóźni jego realizację.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów