W dobie dynamicznego rozwoju rynku pracy oraz coraz większego nacisku na efektywność i komfort pracowników, nowoczesne przestrzenie socjalne nabierają kluczowego znaczenia. W wielu organizacjach personel wykonuje obowiązki mniej produktywnie, ponieważ nie może odpocząć w odpowiednio zaaranżowanej strefie. Social zone, czyli miejsca przeznaczone na relaks, rozmowy, a także nieformalne spotkania odgrywają istotną rolę w budowaniu atmosfery współpracy, integracji zespołu oraz poprawie samopoczucia pracowników. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom w urządzaniu tego nieformalnego obszaru w biurze. Postaramy się odpowiedzieć na pytania, jak zorganizować przestrzeń socjalną, która promuje kreatywność, innowacyjność oraz sprosta oczekiwaniom współczesnych pracowników.
Jakie zalety ma przestrzeń socjalna w biurze?
Krótkie przerwy w trakcie dnia pracy zapewniają lepszą efektywność wykonywania obowiązków zawodowych. Kawa, rozmowa lub odrobina rozrywki wpływają na poprawę komfortu psychicznego poprzez odcięcie się od biurowego zgiełku. Odpowiadająca na potrzeby zatrudnionego personelu przestrzeń socjalna sprzyja budowaniu silnych więzi zawodowych, pozwala na regenerację sił i skoncentrowanie się na innych aktywnościach niż praca.
Właściwie zaaranżowana nieformalna przestrzeń wspólna (kuchnia, strefa wypoczynkowa, playroom, pokój ciszy) pozytywnie wpływa na atmosferę w biurze oraz jakość pracy. Social zone wspomaga także kreatywność. To miejsca, gdzie pracownicy mogą wymieniać się pomysłami oraz rozwiązywać problemy w sposób mniej formalny. Nowoczesne strefy socjalne odgrywają również istotną rolę w zatrzymaniu talentów, gdyż odzwierciedlają dbałość firmy o dobrostan zespołu.
źródło: mikomaxsmartoffice.com
Jak urządzić funkcjonalną przestrzeń socjalną w biurze? Co jest na topie?
Przestrzeń socjalna w biurze już dawno przestała być jedynie miejscem, w którym pije się kawę i je drugie śniadanie lub obiad. Dziś strefy te służą do odpoczynku, rozrywki, kreatywnej burzy mózgu, nieformalnych rozmów i integracji. Urządzanie social zone można rozłożyć w czasie i stopniowo dodawać odpowiednio przemyślane elementy. Najpopularniejsze trendy w jej urządzaniu to:
Wydzielona strefa chilloutu z odpowiednim wyposażeniem
Strefa chilloutu stanowi istotny element nowoczesnego biura, oferując pracownikom przestrzeń do relaksu i regeneracji w trakcie dnia pracy. Wygodne meble, hamaki, huśtawki, pufy, fotele oraz miękkie poduszki wprowadzają atmosferę spokoju. Często wykorzystuje się w tym obszarze naturalne materiały i kolory, aby stworzyć przyjazną przestrzeń, która z jednej strony pozwala na wyciszenie, a z drugiej na integrację i miłe spędzenie czasu z innymi osobami z firmy. Strefa relaksu może być zaprojektowana na różne sposoby, w zależności od potrzeb pracowników i charakteru organizacji. Cicha muzyka w tle lub wykorzystanie akustycznych ścianek pozwala na wyizolowanie jej od reszty biura.
źródło: mikomaxsmartoffice.com
Wielofunkcyjna przestrzeń socjalna z modułowym wyposażeniem
Stworzenie przestrzeni socjalnej wcale nie musi wymagać dużych nakładów finansowych i zatrudniania ekipy remontowej. W wydzielonej przestrzeni można umieścić meble soft seating od producenta mebli biurowych Mikomax Smart Office, które już samym wyglądem zachęcają do relaksu. Sofy i fotele są miękkie, dostępne w kilku kolorach tapicerki – idealne zarówno do spotkań nieformalnych, jak i odpoczynku.
źródło: mikomaxsmartoffice.com
Systemy mobilnych ścianek akustycznych stanowią innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na optymalizację przestrzeni socjalnych w biurach typu open space. Jednym z interesujących trendów jest inspiracja naturą. Mobilne, lekkie ścianki działowe Tree przypominają wyglądem drzewo, działają jako wizualne separatory, tworząc kameralne miejsce do rozmów czy odpoczynku. Te elementy wyposażenia w łatwy i nieinwazyjny sposób można ustawić w innym miejscu, zmieniając tym samym układ i charakter stref w pomieszczeniu.
Strefa zielona – biophilic design
Jednym z popularnych trendów w projektowaniu pomieszczeń socjalnej jest łączenie elementów biura z domowym designem. W tak zaaranżowanym social zone, pracownicy znajdą tapicerowane fotele, sofy, dywany i przytulne oświetlenie. Ważną funkcję będą pełnić także materiały, takie jak drewno, przyjemne w dotyku tkaniny oraz rośliny. Całość razem nada przestrzeni przytulny charakter, zachęcający do szczerych rozmów i odpoczynku od gonitwy myśli. Biophilic design w strefie social zone ma wiele korzyści. Zieleń pozytywnie wpływa na klimat wewnętrzny, poprawia jakość powietrza, a także redukuje poziom stresu. Dzięki temu pracownicy mogą poczuć się bardziej swobodnie i lepiej zrelaksować, co wpływa pozytywnie na ich kreatywność i produktywność.
źródło: mikomaxsmartoffice.com
Strefa gier – rozrywka w godzinach pracy
Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia było, aby pracownik w czasie pracy grał w gry lub spędzał czas inaczej niż na wykonywaniu obowiązków. Dziś strefy rozrywki to coraz popularniejszy element w przestrzeniach socjalnych. Dzięki temu ludzie mają możliwość oderwania się na chwilę od pracy i zrelaksowania w atmosferze zabawy. Takie miejsca warto wyposażyć w gry planszowe, urządzenia multimedialne, stoły do ping-ponga, bilard czy piłkarzyki. Doskonałe uzupełnienie, tak zaaranżowanego social zone, mogą stanowić fotele i sofy Packman od Mikomax o zabawnej i awangardowej formie, nawiązującej do kultowej gry komputerowej. Elementy tego typu sprzyjają budowaniu relacji między pracownikami, a także pomagają zwiększyć kreatywność i motywację w pracy.
Artykuł sponsorowany