Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zarobek to nie wszystko – czego oczekują pracownicy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia motywacja w codziennej pracy. Nawet jeżeli lubimy to, co robimy, potrzebujemy czynników, które sprawią, że będziemy chcieli stale się rozwijać, angażować się i być produktywnym. Wydawać się może, że dla wielu pracowników najważniejszy w tej kwestii jest zarobek – im więcej pieniędzy, tym lepiej. Jednak nie zawsze tak jest. Co więcej, wielu pracowników wymienia wynagrodzenie znacznie później niż inne czynniki motywacyjne. Czego więc oczekują pracownicy? W jakiej atmosferze chcą pracować? 

Zarobek to nie wszystko

Tak jak już wspominaliśmy, przyjęło się, że zarobek jest najlepszą formą motywacji – premia czy podwyżka nie załatwią jednak wszystkiego, choć nierzadko myślą tak również pracodawcy. Co motywuje pracowników do pracy? Podpowiadamy!

Atmosfera

Dla wielu pracowników to właśnie dobra atmosfera miejsca pracy jest najważniejsze. Nie ma się czemu dziwić. To ile czasu spędzamy w pracy, sprawia, że chcemy, by były to momenty jak najprzyjemniejsze. Oczywiście, musimy skupiać się na swoich zadaniach, zająć się tym, co najistotniejsze, jednak to, jakie stosunki panują między pracownikami, kierownictwem, także ma duże znaczenie. 

Od razu przyjemniej się nam pracuje, jeśli wiemy, że możemy na siebie liczyć, pomóc sobie, nikt nie działa na naszą niekorzyść, nie ma wyścigu szczurów. Dlatego też atmosfera jest dla pracowników często ważniejsza niż zarobek.

Finanse

Skoro jednak o zarobkach mowa, trzeba wspomnieć, że oczywiście jest to duży czynnik motywujący dla wielu z nas – pracujemy, by zarabiać, musimy w końcu za coś żyć, a dodatkowo chcemy, by było to życie na przyzwoitym poziomie. Podwyżki czy premie z pewnością są elementem, który zwiększa naszą motywację do dalszej, wytężonej pracy. I nie da się ukryć, że to motywator bardzo ważny.

Stabilizacja

Choć w dzisiejszych czasach bez większych problemów zmieniamy miejsca zatrudnienia i nie jest to dla nas wielka tragedia, dla wielu osób stabilizacja jest niezwykle ważna. I nie zawsze ma na to wpływ na przykład kredyt na spłatę mieszkania. Chodzi o to, że jeśli w firmie panuje duża rotacja i nie możesz być pewny jutra, pojawia się dużo niepotrzebnego stresu. Jeżeli natomiast masz poczucie, że nic zaskakującego cię nie spotka, pracujesz znacznie spokojniej i twoje zaangażowanie się zwiększa. 

Odpowiedzialność

Pracowników motywuje także fakt, że są za coś odpowiedzialni. Owszem, niektórych to przeraża, ale dla wielu jest to wyraźny sygnał, że kierownictwo ufa naszym umiejętnościom i sprawdzamy się w swojej roli. Czujemy wtedy większą identyfikację z firmą, wiemy, że dobrze wykonujemy nasze obowiązki – gdyby było inaczej, nikt nie chciałby, żebyśmy nad czymś czuwali i byli za coś odpowiedzialni.

Niezależność

Praca daje nam zarobek, a zarobek daje nam niezależność. To czynnik motywujący działający głównie w przypadku pracowników, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy – wcześniej byli uzależnieni finansowo na przykład od rodziców, teraz zarabiają, mogą się usamodzielnić i wydawać pieniądze według swoich potrzeb.

Rozwój

W dzisiejszych czasach rozwój jest bardzo ważny dla dużej liczby pracowników. Nie lubimy stać w miejscu, chcemy się rozwijać, uczyć, poszerzać kompetencje. Doceniamy, jeśli szefostwo też tego chce, wysyła nas na szkolenia, kursy czy konferencje branżowe, na którym możemy poszerzyć sieć naszych kontaktów. Coraz więcej pracodawców wie, jak ważne jest to dla pracowników i stara się, by mogli dowiedzieć się i nauczyć jak najwięcej. Taka inwestycja jest oczywiście opłacalna – zyskujemy kadrę specjalistów, którzy aktualnie są w niektórych branżach właściwie na wagę złota.

Minimalizacja stresu

Współcześnie stres dopada niemal każdego z nas. Co więcej, staje się on tak silny, że rzutuje na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Dobrze, kiedy jest go trochę, bo działa to motywująco, jeśli jednak w miejscu pracy ta emocja jest nagromadzona i wręcz się ją podsyca, z pewnością nie motywuje to pracowników do pracy. Dlatego też minimalizacja czynników, które przyczyniają się do zwiększenia stresu i praca w spokojnych warunkach jest bardzo ważna.

Odpowiednie warunki

Dobry sprzęt, dopasowane biurko wygodny fotel. W kuchni zawsze pyszna kawa, miejsce gdzie można odetchnąć, przestronne sale konferencyjne. Dobre warunki pracy także są dla nas bardzo ważne, a nie zawsze je dostajemy. Czasami problemem może być załatwienie pracownikom karteczek samoprzylepnych, a co dopiero odpowiedniego krzesła. A im nam jest bardziej komfortowo, tym lepiej się koncentrujemy na zadaniach. Warto o tym pamiętać.

Pozytywny feedback

Pracownicy chcą informacji zwrotnych od przełożonych. Jednak, co warto podkreślić, nie tylko wtedy, kiedy coś jest nie tak i coś musimy zmienić. Pozytywny feedback niesamowicie motywuje do dalszej, wytężonej pracy. Dlatego też w firmach, w których pracodawcy zawsze zauważają osiągnięcia pracowników, udzielają pochwał i nie są to tylko puste słowa, aby ich zadowolić, najpewniej zauważyć będzie można większe zaangażowanie. 

Pracownicy nie lubią nie wiedzieć nic. Jeśli nagle okazuje się, że coś od dawna robią źle, a nikt im o tym nie powiedział, choć zauważał to, z pewnością będą zawiedzeni i zwyczajnie zdenerwowani, że trzymane to było tak długo w tajemnicy. Dlatego każdy feedback jest ważny, jednak często zapominamy, że może być on także pozytywny. 

Zarobek nie jest jedynym elementem, który wpływa na motywację pracowników, choć jest to z pewnością jedna z kluczowych kwestii. Jednak na zaangażowanie w nasze zadania wpływa mnóstwo innych czynników, o których trzeba pamiętać.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów