W ramach projektu „od papierowej do cyfrowej Polski” Ministerstwo Cyfryzacji wdrożyło jedno z rozwiązań, którego celem jest logowanie się w prosty i bezpieczny sposób do usług w różnych serwisach publicznych i potwierdzać tożsamość online. Cel ten ma być realizowany poprzez tzw. jeden login i hasło do e-usług publicznych.
Czym jest „jeden login i hasło do e-usług”?
Pod hasłem „jeden login i hasło do wszystkiego” kryje się jeden łatwy dostęp do wielu cyfrowych usług publicznych. System login.gov.pl umożliwia logowanie za pomocą środków identyfikacji elektronicznej, np. ePUAP-u czy uwierzytelniania stosowanego w bankowości elektronicznej.
Obecnie wspólne logowanie do e-usług jest możliwe za pomocą Profilu Zaufanego. Docelowo będzie można logować się za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną oraz systemów bankowości internetowej.
Projekt login.gov.pl jest realizowany przez władze państwowe, który jest następująco przez nie opisywany:
-
Dane chroni system, który spełnia najwyższe unijne standardy bezpieczeństwa.
-
Nie trzeba będzie zapamiętywać wielu metod logowania do różnych systemów.
-
Obywatel będzie mógł użyć wybranego przez siebie środka identyfikacji elektronicznej (np. mechanizmu identyfikacji wykorzystywanego w systemie bankowym, z którego na co dzień korzysta) w celu potwierdzenia swojej tożsamości w publicznej usłudze online.
-
Dostawca publicznej usługi online (np. ZUS, urząd skarbowy) nie będzie musiał martwić się o to jak rozpoznać, że Kowalski to Kowalski. Wystarczy, że podłączy swój system do węzła krajowego (będzie działał poprzez login.gov.pl), który pozwoli na uwierzytelnienie użytkownika na wymaganym poziomie bezpieczeństwa.
-
Obustronne bezpieczeństwo – do węzła krajowego podłączane są tylko systemy identyfikacji spełniające określone wymagania, dzięki czemu zarówno obywatel, jak i dostawca usług mają zagwarantowany wysoki poziom bezpieczeństwa.
Za pomocą login.gov.pl można się logować do m.in.:
-
ePUAP-u,
-
ZUS-u – planowana integracja do końca 2018 roku,
-
CEIDG – planowana integracja do końca 2018 roku,
-
Biznes.gov.pl (serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy) – planowana integracja do końca 2018 roku,
-
Internetowego Konta Pacjenta – planowana integracja do końca 2018 roku.
Liczba instytucji ma się z biegiem czasu powiększyć.
Jak korzystać z login.gov.pl?
Za pomocą login.gov.pl można zalogować się do e-usług publicznych. Aby zalogować się do e-usługi z wykorzystaniem jednego hasła i loginu należy:
-
wejść na stronę usługi, z której chcemy skorzystać (np. CEIDG),
-
kliknąć przycisk logowania,
-
wybrać sposób logowania (metodę uwierzytelnienia, identyfikacji), np. ePUAP, bankowość elektroniczna, profil zaufany itp.,
-
zalogować się – wpisać login i hasło wykorzystywane w wybranej metodzie identyfikacji, przykładowo jeśli ktoś w pkt 3 wybierze sposób logowania poprzez bankowość elektroniczną, to powinien w pkt 4 wpisać login i hasło, które wykorzystuje podczas logowania się do banku.
Dla osób posiadających dziś Profil Zaufany (eGO) nie będzie to żadna zmiana w sposobie korzystania z e-usług. Natomiast osoby, które nie mają profilu zaufanego, korzystając z login.gov.pl, będą mogły załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu – np. stosując login i hasło wykorzystywane przy logowaniu się do banku. Tak dobrodziejstwa login.gov.pl opisuje Ministerstwo Cyfryzacji: "...) na przykład użytkownik wybierze posiadany przez siebie sposób uwierzytelnienia (wskazując logo swojego banku), po czym zostanie przekierowany do systemu tego banku po to, by potwierdzić swoją tożsamości i automatycznie „wróci” do usługi publicznej jako osoba uwierzytelniona. Istotne jest to, że Węzeł Krajowy [login.gov.pl – przyp. red.] będzie działał w tle usług publicznych, dając ich użytkownikom dodatkową opcję wyboru sposobu identyfikacji."