Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Karty kredytowe dla firm

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Własna firma to duża satysfakcja, ale też duża odpowiedzialność. Każdy przedsiębiorca musi troszczyć się o płynność finansową, tak aby możliwe było regulowanie wszelkich należności na bieżąco. Nawet niewielkie opóźnienie w płatnościach za faktury potrafi skutecznie sparaliżować bieżącą działalność przedsiębiorcy. Pojawia się problem z finansowaniem kolejnych zamówień, terminowym rozliczeniem z dostawcami mediów, czy opłaceniem należności wobec organów podatkowych. Najpopularniejszą metodą wyjścia z kłopotów finansowych w Polsce wciąż są kredyty oraz wykorzystywanie limitu w rachunku firmowym. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, iż istnieje dobra alternatywa dla tego rozwiązania. Jest nią posiadanie karty kredytowej dla firmy.

Elastyczna forma kredytowania

Karta kredytowa może okazać się rozwiązaniem znacznie bardziej opłacalnym od zwykłego kredytu szczególnie przez wzgląd na natychmiastowy dostęp do gotówki oraz możliwość finansowania bieżących potrzeb.

Jest to elastyczna forma kredytowania głównie ze względu na długi okres bez odsetkowy (zwany także grace period). Stwarza to możliwość skorzystania z nieoprocentowanego kredytu przez dość długi czas, ponieważ grace period dochodzi czasami nawet do 59 dni, a więc prawie dwóch miesięcy. Jeżeli do spłaty zadłużenia dojdzie w ostatnim dniu lub wcześniej, przedsiębiorca nie zapłaci ani grosza odsetek.

Jeżeli po upływie grace period przedsiębiorca nadal korzysta z kredytu, bank zaczyna naliczać oprocentowanie i zobowiązanie traktowane jest jak zwykły kredyt. Jedynym wymogiem jest spłata co miesiąc określonego minimum – około 5 proc. kwoty zadłużenia. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca może skorzystać nawet z aż 57 dni kredytu nie płacąc odsetek.

Dodatkowe usługi

Często jest tak, że banki, chcąc zachęcić przedsiębiorców do swojej oferty, do karty kredytowej dołączają różnego rodzaju dodatkowe usługi. Mogą do nich należeć: darmowe ubezpieczenie karty, usługi assistance i concierge, zniżki w sklepach w ramach programów partnerskich, opcja zwracania części ponoszonych wydatków (tzw. moneyback).

Niektóre banki oferują dodatkowo możliwość korzystania z ich karty kredytowej bez uprzedniego zakładania rachunku bankowego. Dodatki te nie powinny być elementem naczelnym w trakcie podejmowania decyzji o wyborze karty. Jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca ma do czynienia z dwoma zbliżonymi do siebie produktami, warto sprawdzić, czy dany bank nie oferuje dodatkowych możliwości w tym zakresie.

Karta kredytowa dla MSP - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Karty kredytowe to rozwiązanie przede wszystkim dla mikroprzedsiębiorstw i firm z sektora MSP. Mogą one bowiem liczyć na kilka lub kilkanaście tysięcy kredytu, co powinno wystarczyć na zachowanie płynności finansowej do czasu uregulowania należności przez przedsiębiorcę. Do dodatkowych zalet takiego rozwiązania należą kwestie podatkowe - wydatki za korzystanie z takiej karty można wliczyć w koszty działalności firmy.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze karty kredytowej przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość oprocentowania oraz na długość okresu bezodsetkowego. Znając własne możliwości powinien on wybrać ofertę, która najlepiej rozwiąże jego ewentualnego problemy.

Ważne jest również, czy bank pobiera prowizję za transakcje bezgotówkowe i jeżeli tak, to w jakiej wysokości. Kolejny parametr to maksymalny limit kredytowy, a więc kwota, do jakiej za pomocą danej karty przedsiębiorca może się zadłużyć. Ważne jest również, czy bank pobiera prowizję za wypłatę pieniędzy z bankomatów, zarówno własnych, jak i innych instytucji.

Wiadomo, że nie ma nic za darmo - za kartę kredytową też trzeba płacić. Wysokość tej opłaty może być uzależniona od wielu czynników. Czasami jest to jednorazowa opłata za wydanie karty, inne banki każą sobie płacić co miesiąc lub co roku za możliwość jej użytkowania.

Istotne jest również, co zostało wspomniane już wcześniej, czy bank wymaga posiadania u siebie rachunku bankowego. Tu również występują znaczące różnice między instytucjami - niektóre wymagają nawet określonego stażu. Wiadomo, że najczęściej posiadanie rachunku w danym banku, szczególnie w przypadku konta firmowego, wiąże się z ponoszeniem wysokich wydatków.

Dopiero po przeanalizowaniu tych kilku istotnych parametrów, przedsiębiorca powinien przejść do analizy oferowanego ubezpieczenia oraz różnego rodzaju usług dodanych.

W związku z tym, iż na polskim rynku ofert dotyczących kart kredytowych dla firm jest coraz więcej, każdy przedsiębiorca powinien wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Podsumowując, rozsądne korzystanie z firmowej karty kredytowej może przynieść przedsiębiorstwu wiele dodatkowych korzyści. Jeżeli spłata kredytu każdorazowo nastąpi w terminie bez odsetkowym, a dodatkowo przedsiębiorca znajdzie ofertę pozwalającą na minimalizowanie dodatkowych kosztów związanych z posiadaniem karty kredytowej, wówczas zyskuje on w zasadzie darmowe źródło krótkoterminowego finansowania bieżącej działalności. Co ważne, wszelkie wydatki związane z firmową kartą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów