0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ograniczenie kosztów - pierwszy krok na drodze do zwiększenia płynności finansowej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzenie własnej działalności wiąże się nie tylko z zarabianiem, ale i kosztami. Jak zminimalizować koszty prowadzenia swojej firmy i zwiększyć jej płynność? Wielu przedsiębiorców skupia się głównie na tym, by ich firma przynosiła jak największe zyski. Oczywiście takie działanie jest jak najbardziej zrozumiałe, jednak prócz skupiania się na przychodach, warto także zastanowić się nad oszczędnościami, by nie wydawać za dużo na regularne koszty związane z prowadzeniem firmy. Po co, skoro dzięki oszczędnościom mogą zostać większe nadwyżki? Sprawdź, jak możliwe jest ograniczenie kosztów w firmie!

Ograniczenie kosztów poprzez oprogramowanie 

Oczywiście korzystanie z legalnego oprogramowania to podstawa, jednak czasami bez problemu można zamienić popularny i płatny pakiet na darmowe odpowiedniki. Bez problemu znajdziesz świetne oprogramowanie do edycji tekstu, zarządzania projektami, fakturowania, obróbki graficznej, czy archiwizacji plików. 

Jeśli profil Twojej działalności wymaga oprogramowania płatnego, to wybierz rozwiązania abonamentowe, w którym co miesiąc płacisz określoną kwotę za korzystanie z danej usługi.

Coworking zamiast biura

Często firmy decydują się na wynajęcie biura, chociaż naprawdę nie jest to konieczne. W wielu przypadkach w zupełności wystarczy wynajęcie biura na godziny bądź coworking, czyli wspólna praca z innymi, na specjalnie wynajmowanej do tego celu powierzchni.

Takie rozwiązanie jest świetne, by mieć przestrzeń na spotkania z klientem, czy możliwość pracy wraz ze swoim zespołem. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdy większość pracowników pracuje zdalnie, a spotkania z klientami umawiane są z wyprzedzeniem i raptem kilka razy w miesiącu. Takiej sytuacji opłacanie miesięcznego czynszu za wynajem biura zwyczajnie się nie opłaca!

Oszczędna reklama 

Zamiast od razu decydować się na bardzo drogie sposoby reklamy, warto spróbować swoich sił w social media. Aktywność na Facebooku i Instagramie sama w sobie może być świetną reklamą, o ile masz pomysł na promowanie swojej firmy. Co więcej, za pośrednictwem social media możesz testować przeróżne formy reklamy, nawet mając mały budżet. Zastanów się, gdzie udziela się Twoja grupa docelowa i też tam bądź!

Księgowość online 

Zamiast własnej księgowości bądź korzystania z usług biura księgowego można wybrać jeszcze tańsze rozwiązanie. Księgowość online! Decydując się na księgowość online, korzystasz ze specjalnego, na bieżąco aktualizowanego systemu, w którym samodzielnie wystawiasz faktury. Te automatycznie wędrują do przydzielonego Ci księgowego, który dba o comiesięczne rozliczenie Twojej firmy. Co więcej, z powodzeniem możesz do takiej osoby pisać bądź dzwonić o poradę. Księgowość online tym samym jest rozwiązaniem tańszym, jednak dalej zapewniającym pełną wygodę i bezpieczeństwo w kwestiach finansowych firmy.

Zawieszenie firmy na czas urlopu 

Planujesz dłuższy urlop? Masz poduszkę finansową i przez najbliższy miesiąc bądź dłużej Twoja firma nie będzie zarabiała? Jeśli tak, to zawieś działalność za ten czas! Oszczędzisz między innymi na opłatach do ZUS. Wystarczy złożyć wniosek i zaznaczyć, w jakich dniach Twoja działalność będzie zawieszona.

Warto na bieżąco szukać sposobów na ograniczeniekosztów prowadzenia firmy. Często wystarczą niewielkie zmiany, by na koncie firmowym zostawało znacznie więcej środków. Na początek przyjrzyj się oprogramowaniu, usługom, za jakie płacisz co miesiąc i rachunkom. Już na tym etapie z pewnością znajdziesz kilka pomysłów na oszczędności!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów