0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowy portal podatkowy już działa!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Internet to skarbnica wiedzy, choć nie zawsze do końca sprawdzonej. Podatnicy, którzy poszukują informacji na temat wymaganych opłat czy przepisów niejednokrotnie nie są pewni źródła, z którego czerpią. Ministerstwo Finansów wzięło zatem sprawę w swoje ręce – w ramach jego witryny internetowej funkcjonuje już nowy portal podatkowy. Co ciekawego można na nim znaleźć?

Nowy portal podatkowy – informacje i ułatwienia dla wszystkich

Nowy portal podatkowy w przyszłości zostanie podzielony na dwie części – ogólnodostępną oraz indywidualną, dostępną po zalogowaniu. Obecnie na portalu MF działa wyłącznie serwis zbiorowy – osobiste konta są ciągle dopracowywane.

Podatnik wchodząc na nowy portal podatkowy natknie się przede wszystkim na znany już system elektronicznej wysyłki deklaracji. Można w nim znaleźć zarówno aktywne druki, pozwalające kompleksowo rozliczyć się z urzędem za pomocą sieci, jak i formularze przeznaczone do wydruku. Wszystkie zostały opatrzone szczegółową instrukcją, pozwalającą poruszać się w gąszczu przepisów i pól deklaracji.

Jeśli mowa o gąszczu przepisów, to warto zwrócić uwagę na rozbudowaną bazę wiedzy, której dostarcza nam portal podatkowy. Podatnik może bowiem śledzić na stronie ustawy i rozporządzenia podatkowe wraz z wykładnią oraz aktualizowanymi na bieżąco informacjami o zmianach podatkowych. Szeroka baza interpretacji indywidualnych i szczegółowych wraz z wyszukiwarką również pozwala szybko zaczerpnąć informacji na nurtujący nas problem.

Dodatkowo portal podatkowy wyposaża podatnika w przydatne narzędzia. Można w tym miejscu skorzystać z kalkulatorów (np. PIT, VAT, wynagrodzeń), kalendarza z ważnymi terminami podatkowymi, wyszukiwarki organizacji pożytku publicznego, czy też aktywnych numerów VAT UE.

Ciekawym pomysłem, znacznie ułatwiającym pracę i zachęcającym do powrotu na portal podatkowy,jest personalizacja strony. Po przejściu do edytora podatnik odpowiada na kilka krótkich pytań – czy jest osobą fizyczną prowadzącą działalność, nieprowadzącą działalności, czy też osobą prawną. Dalsze pytania są uzależnione od pierwszej odpowiedzi i uwzględniają m.in. metodę opodatkowania oraz status w VAT. Po zakończeniu personalizacji na stronie pojawiają się oznaczenia przy tych informacjach, które będą potencjalnie najbardziej interesujące dla użytkownika.

Indywidualne konto na portalu podatkowym

Choć obecnie część indywidualna portalu podatkowego nie jest jeszcze dostępna, wiadomo już w przybliżeniu, co będzie można dzięki niej uzyskać. Zalogowany użytkownik będzie miał jeszcze szersze możliwości składania i przeglądania już przesłanych deklaracji, czy też odbierania pism i powiadomień. Tym samym, indywidualne konto ma w założeniu znacząco uprościć kontakt z organami skarbowymi i zminimalizować liczbę formalności, które muszą zostać dokonane osobiście.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów