0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Obowiązkowa wymiana kas dla sprzedawców TAX FREE

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W Polsce wprowadzona została procedura TAX FREE, która umożliwia uzyskanie zwrotu zapłaconego VAT od towarów zakupionych w Polsce dla osób które nie mają stałego pobytu na terytorium UE. W przypadku korzystania z tej procedury konieczne jest stosowanie kasy fiskalnej. Należy mieć w związku z tym na uwadze, że wprowadzana jest obowiązkowa wymiana kas przez rząd dla konkretnych grup podatników. Z początkiem stycznia 2022 roku do tej grupy zaliczają się również sprzedawcy w systemie TAX FREE.  Wyjaśniamy jakie konsekwencje czekają na podatników za niedotrzymanie terminu wymiany kasy.

Obowiązkowa wymiana kas dla sprzedawców TAX FREE do końca 2021!

Sprzedawcy w systemie TAX FREE powinni się przygotować na rok 2022 poprzez zakup kasy online do końca 2021 roku. Jest to warunek konieczny aby wciąż sprzedawać w tym systemie. Kasa powinna być przypisana do miejsca sprzedaży, jest to również warunek rejestracji do systemu TAX FREE. W związku ze zbliżającym się końcem roku warto zacząć przygotowywać się do wymiany kasy.

Obowiązkowa wymiana kas a zwrot kosztów za zakup

Przy wymianie kas na nową, podatnikom przysługuje zwrot poniesionych kosztów za zakup. Dzięki tzw. uldze na zakup kasy, można liczyć aż na 90% zwrotu z zakupu, jednak nie więcej niż 700 zł. Czynni podatnicy VAT będą mogli również odliczyć podatek VAT od faktury dokumentującej zakup kasy. Ulga ta nie przysługuje dla przedsiębiorców którzy nie mieli obowiązku wymiany kas czy w przypadku dokupienia dodatkowej kasy. Jedynie obowiązkowa wymiana kas zalicza się do prawa otrzymania ulgi. Ważnym elementem jest zachowanie dowodów zakupu kasy oraz opłacenie jej w całości. 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów